R5 3600 UV Ryzen Master başlamadan uygulanmıyor

depdarq

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, iyi bir anakartım olmadığından dolayı detaylı olarak BIOS menüsünden işlemcim için ayar yapamıyorum.
Bu yüzden AMD Ryzen Master indirdim. Benimle aynı sistemi olan insanların yaptığı ayarların takibi sonucunda ben de uygun voltaj değerini kullanıyorum.
Herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ancak, bu programı açmadığım zaman uyguladığım ayarlar çalışmıyor. Bilgisayarı yeniden açtığımda işlemci normal çalışıyor.
Programı açıyorum, kontrol ediyorum ve 1.400-1.4500V değerlerinde çalıştığını görüyorum. Her seferinde ''Apply'' diye onaylamam mı gerekiyor? Bu konuda kısa bilgi verebilirseniz sevinirim.

Screenshot_36.png

Burada programı ilk açtığımda gördüğüm değerler mevcut.

Screenshot_37.png

Bunda ise basit olarak yaptığım ayar. Sürekli kalmasını, ben programı açmadan da aktif halde olmasını istediğim ayar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen sabit tutmayacak zaten, performans ihtiyacına göre 4.2ye çıkacaktır kullanım süresince. Eğer bu değere yakın kullanmak istiyorsanız güç ayarlarından oyun oynarken yüksek performansı seçin.

Bu durumda overclock yapıyorsunuz , zaten işin zor kısmı da burası bu işlemde. Değerler demek ki birbiri ile uyumlu değil. 4.2 de sabit çalışmasını istiyorsanız. Fid Boost 4.2 de kalacak. voltaj ile oynayarak daha uygun bir volt bulmalısınız. Çok deneme gerekli bu işlemde , kasmayacak bir değer elbet bulunuyor ama zaman gerekli.

performans ihtiyacında çıkması gerekiyor. Dediğim güç ayarlarını değiştirerek deneyin.

offset ayarı o kadar önemli değil sadece değerleri biraz daha kolay değiştirmenizi sağlıyor, dikkatli bir şekilde manual aynı işlemi yapabiliyoruz. Sıkıntı yok.

Anakart önemli tabi, Overclock işlemlerini direk etkiliyor . Soğutucunun da işe yaramasına sevindim.

Ben sabit 4.2 de tutmak istediğiniz düşünmemiştim. Bu şekilde ( fid autoda iken sabit volt verdiğinizde, CPB açık iken) performansınız nasıl, yeterli olmuyor mu ?
Öncelikle şuna cevap vereyim, sebebini bilmediğim şeylerden dolayı benim güç yönetimindeki Yüksek performans, Niahi performans, Amd balanced ayarlarım çalışmıyor. :D
Yani o performans modlarının hiç birisini çalışmıyor. tıklıyorum yine 4.2. bios ayarlarımı sıfırladım yine aynı. Hatta şöyle diyeyim, dengeli performansın ince ayarları en düşük işlemci %5 en yüksek işlemci %10 iken bile 4,2 ghz de çalışıyor. Turbo modu kapatıncada sabit 3,600. İnanın performans ayarlarına artık bakmıyorum, işimi bios veya ryzen master ile hallediyorum. :D
Aynen sabit tutmayacak zaten, performans ihtiyacına göre 4.2ye çıkacaktır kullanım süresince. Eğer bu değere yakın kullanmak istiyorsanız güç ayarlarından oyun oynarken yüksek performansı seçin.

Bu durumda overclock yapıyorsunuz , zaten işin zor kısmı da burası bu işlemde. Değerler demek ki birbiri ile uyumlu değil. 4.2 de sabit çalışmasını istiyorsanız. Fid Boost 4.2 de kalacak. voltaj ile oynayarak daha uygun bir volt bulmalısınız. Çok deneme gerekli bu işlemde , kasmayacak bir değer elbet bulunuyor ama zaman gerekli.

performans ihtiyacında çıkması gerekiyor. Dediğim güç ayarlarını değiştirerek deneyin.

offset ayarı o kadar önemli değil sadece değerleri biraz daha kolay değiştirmenizi sağlıyor, dikkatli bir şekilde manual aynı işlemi yapabiliyoruz. Sıkıntı yok.

Anakart önemli tabi, Overclock işlemlerini direk etkiliyor . Soğutucunun da işe yaramasına sevindim.

Ben sabit 4.2 de tutmak istediğiniz düşünmemiştim. Bu şekilde ( fid autoda iken sabit volt verdiğinizde, CPB açık iken) performansınız nasıl, yeterli olmuyor mu ?
en sonunda 4.300 ghz , 1.320 voltaj vericem yansın zaten bu değerlerde bile 65 dereceyi görmüyor denemiştim. :D

Görev yöneticisinden bakıyorsanız eğer işlemci hızına oradaki değer değişmez zaten. Orada yazan işlemcinin özelliği. İşlemci hızını ancak hardware monitor programı ile anlık görebilirsiniz. CPUID hardware monitor ya da AIDA64 un monitoru ile bakın. Değerlerin değiştiğini göreceksiniz.
ans, Niahi performans, Amd balanced ayarlarım çalışmıyor.
amd chipset driver larınızı yüklediniz mi ?
tıklıyorum yine 4.2. bios ayarlarımı sıfırladım yine aynı. Hatta şöyle diyeyim, dengeli performansın ince ayarları en düşük işlemci %5 en yüksek işlemci %10 iken bile 4,2 ghz de çalışıyor.
bios dan sabit 4.2 olarak ayarladığınız için böyle. ya da yanlış yerden hızını kontrol ediyorsunuz. Hardware monitor programı kullanarak deneyin
Şu önemli bi soru ; fid autoda iken, sabit volt verdiğinizde, CPB açık iken ve Ryzen master a hiç dokunmadan performansınız nasıl, yeterli olmuyor mu ?

Görev yöneticisinden bakıyorsanız eğer işlemci hızına oradaki değer değişmez zaten. Orada yazan işlemcinin özelliği. İşlemci hızını ancak hardware monitor programı ile anlık görebilirsiniz. CPUID hardware monitor ya da AIDA64 un monitoru ile bakın. Değerlerin değiştiğini göreceksiniz.

amd chipset driver larınızı yüklediniz mi ?

bios dan sabit 4.2 olarak ayarladığınız için böyle. ya da yanlış yerden hızını kontrol ediyorsunuz. Hardware monitor programı kullanarak deneyin
Şu önemli bi soru ; fid autoda iken, sabit volt verdiğinizde, CPB açık iken ve Ryzen master a hiç dokunmadan performansınız nasıl, yeterli olmuyor mu ?
HWinfo64 ile kontrol ediyorum tabi. Bios ayarları sıfırlıyınca bütün ayarlar Auto oluyor zaten. Buna rağmen hiç bir performans ayarı Ghz'mi değiştirmiyor. Nedense bu durum format atınca düzeliyor ayrı bir dava bu kısmı geçelim lütfen. :D Performans konusunda dediğiniz ayarları yapınca bir sorun olmuyor. Ben oyun oynarken anlık olarak fps drop yiyordum, bunu incelerken anlık olarak cpu ghz' sinin 4.1 den 3.8 e düşüş gerçekleştirdiğini gözlemledim. sıcaklığa bağlı olduğunu testip ettim çünkü 75 80 derece ısılar mevcuttu ve sabit 4.2 ghzde 75 fps aldığım örneğin cyberpunk oyunundan, ghz 4.0 a inince 70 fps alıyorum. ben maksimum verimimi OC yapmadan 4.2 de aldığım için, sıcaklık kaynaklı ani GHZ düşüşü yüzünden fps drop yediğim için UV yapmaya karar verdim. O yüzden ghz sabit voltaj sabit iken maksimum verimi elde etmek için ayarlar deniyorum. An itibariyle 4.2 ghz , 1.3 V verdim. Sistem kararlılık testlerinde sorun yaşamadım.
Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Ayrıca multicore testte ortalamanın çok üstünde puan elde ettim 10 dakikalık test bu.
Screenshot_4.png
Screenshot_5.png

O yüzden ghz sabit voltaj sabit iken maksimum verimi elde etmek için ayarlar deniyorum. An itibariyle 4.2 ghz , 1.3 V verdim. Sistem kararlılık testlerinde sorun yaşamadım.
Aynen o zaman bu şekilde deneyerek uygun değerlere ulaşacaksınız. Bu işlemde de sıkıntı yok. Bios tan yaparsanız bence daha sağlıklı ancak bu durumda da işlemci hep sabit volt ve ghz de çalışacak. Bu işlem aslında overclock işlemi; işlemciyi bu şekilde kullanmak yani.
Performans konusunda dediğiniz ayarları yapınca bir sorun olmuyor.
Bu ayarla ile de drop yiyor musunuz ? Eğer yiyorsanız 2 secenek ; biri yukarıda bahsettim sabit ayarlar diğeri ise frekans autoda voltajı biraz daha yükselterek denemeler yapmak.

Bana sorarsanız ikinci yol daha sağlıklı.

Sabit değerlerde paylaştığınız değer de gerçekten güzel.

Aynen o zaman bu şekilde deneyerek uygun değerlere ulaşacaksınız. Bu işlemde de sıkıntı yok. Bios tan yaparsanız bence daha sağlıklı ancak bu durumda da işlemci hep sabit volt ve ghz de çalışacak. Bu işlem aslında overclock işlemi; işlemciyi bu şekilde kullanmak yani.

Bu ayarla ile de drop yiyor musunuz ? Eğer yiyorsanız 2 secenek ; biri yukarıda bahsettim sabit ayarlar diğeri ise frekans autoda voltajı biraz daha yükselterek denemeler yapmak.

Bana sorarsanız ikinci yol daha sağlıklı.

Sabit değerlerde paylaştığınız değer de gerçekten güzel.
Hocam bios' tan Fid Boost 4,200mhz, Vid Boost 1,300 v ayarlarını gerçekleştirdim. Sonuçları da sizinle Ryzen Master' a ellemiyorum. Değerleri Sabit tutuyorum. Bu değerlerde daimi çalışması sizin içinde uygunsa bırakıyorum uğraşmayı. Gönül isterdi ki gelişmiş güç ayarlarından yüksek performansa alayım, dediğim gibi hiçbiri çalışmıyor ve o konuyu irdelemek gibi bir düşüncem yok. Bu değerler sorun olmazsa şimdilik bir müddet böyle dursun.

Benim için önemli değil de önemli olan en etkili ayarları bulmak. Bir süre en azından böyle kullanın bakalım 1-2 hafta, performans durumunu, drop olacak mı, sıcaklıkları gözlemleyin. Eğer hiç bir sıkıntı olmaz ise voltajı biraz daha alta alabilme ihtimaliniz olabilir onu denersiniz biostan.. Haberleşiriz

Benim için önemli değil de önemli olan en etkili ayarları bulmak. Bir süre en azından böyle kullanın bakalım 1-2 hafta, performans durumunu, drop olacak mı, sıcaklıkları gözlemleyin. Eğer hiç bir sıkıntı olmaz ise voltajı biraz daha alta alabilme ihtimaliniz olabilir onu denersiniz biostan.. Haberleşiriz
Şöyle ki, ryzen master' den 1.175V gayet düzgün çalışıyordu ama şu anki voltaja getirene kadar prime95 testleri error verdi. En son error vermediği voltaj değeri bu malesef. 1 saat mordhau oynadım sıkıntı olmadı, 40 dakika forza horizon 4 oynadım oyun aniden kapandı. Bilmiyorum cpu dan kaynaklı değildir herhalde çünkü sıcaklık 62 yi 65i geçmiyor, ama ikidir 40 dakika FH4 oynayınca oyun kapanıyor. Herhangi bir drop söz konusu bile değil ama neyse. Vaktiniz için teşekkür ederim bu arada. :)

Kararlılık testinde sıkıntı çıkarmayıp oyunda kapanması ilginç. Kararlıklık testinde oyunda kaldığından çok daha zor durumda kalıyor işlemci. Kapanmalar bu şekilde devam ederse bence ayarları default hale getirmek daha yararlı olabilir sistem açısından. Ya da en azından sadece ryzen master ile oyun oynayacağınız zaman anlık ayar yaparsınız. Bilemedim valla :)

Vaktiniz için teşekkür ederim bu arada.
Rica ederim..

Kararlılık testinde sıkıntı çıkarmayıp oyunda kapanması ilginç. Kararlıklık testinde oyunda kaldığından çok daha zor durumda kalıyor işlemci. Kapanmalar bu şekilde devam ederse bence ayarları default hale getirmek daha yararlı olabilir sistem açısından. Ya da en azından sadece ryzen master ile oyun oynayacağınız zaman anlık ayar yaparsınız. Bilemedim valla :)

Rica ederim..
Belkide anakarttan max TDP ayarını 65W değerinden yükseğe çıkarmam için bir ayar olmaması bu durumu etkiliyor olabilir. Yani mhz yükseltiyoruz 1.3 V veriyoruz neden sorun çıksın ki başka türlü?

Belkide anakarttan max TDP ayarını 65W değerinden yükseğe çıkarmam için bir ayar olmaması bu durumu etkiliyor olabilir. Yani mhz yükseltiyoruz 1.3 V veriyoruz neden sorun çıksın ki başka türlü?

Sadece voltaj ve ghz ile de çözmek mümkün olmalı . belki anakart uzun süre kullanımda yerterli desteği anlık olarak veremiyordur. Ya da anakartın sıcaklıkğı ne durumda ? Anakarttın VRm - mofset leri de çok ısınırsa kapanabilir, işlemciden bağımsız olarak. Testte anakartı da incelemek lazım. Bu da etkiliyor olabilir. Sizin anakartınızda soğutucu bulunmadığından belli bir süreden sonra sıcaklık çok artıyo olabilir. Stres testinin süresini kontrollü bi şekilde uzatabilirsiniz belki bunu anlamak için..
Hocam atladığımız bir noktayı fark ettim. Ryzen Masterı hiç kullanmayın. Bios tan değerlerinizi girin hem fid hem de vid. Sonra biostan CPB ve PBO ı kapatıp deneyin. Sabit voltaj ve frekans girince onların kapalı olması gerek. Hatta önce isterseniz CPB u kapatın deneyin kapanma yaşarsanız PBO u da kapatıp deneyin. Sorun burada olabilir!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı