R5 3600 ve 1080P monitör sisteme ideal GPU önerisi

them1s_

Femtopat
İyi günler, Ryzen 5 3600'lü sistemime bir ekran kartı almak istiyorum. 1080P 144Hz bir monitörüm var yani oyunlarda 2K veya 4K'ya çıkamayacağım için NVIDIA'nın 3000 serisini beklememin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. (Belki 3060, o da ne zaman tanıtılacak kim bilir). Dediğim gibi 2K veya 4K oyunculuk yapamayacağım ancak 1080'de de gelecekte çıkacak oyunları Ultra ayarlarda rahatça oynamak istiyorum. Aklımda en mantıklı şu an 2000 serisi var. Ancak 2060 mı 2070 mi 2080 mi veya bunların superi mi hangisini alabileceğim hakkında fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Şu an aklımda bir bütçe yok ancak 4-5K civarını aşmak da istemiyorum. 2. el kartları da düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA istiyorsan RTX 2060 Super öneririm. O kadar bütçem yok diyorsan RTX 2060'da yeterli olacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki fiyat/performans olarak AMD 5000 serisi NVIDIA 2000 serisinden daha iyi. Teknoloji anlamında her ne kadar NVIDIA önde olsa da, oyunculukta yüksek FPS için AMD daha uygundur. NVIDIA biraz daha video edit, render, Photoshop ve modelleme gibi şeylere önem veriyor. Kısaca sadece oyun oynayacağım diyorsan AMD RX 5500 XT veya RX5600 öneririm. Bunun yanında YouTube'a video hazırlayacağım, render alacağım vs. diyorsan RTX 2060 veya 2060 Super'i tavsiye ederim. 2060 Super'in yukarısı 2K~4K oyunculuk için tasarlanmış kartlardır dolayısıyla 1080P'de tam anlamıyla kullanamazsın.

Anladım, işlemcim AMD olsa da ekran kartında AMD almaya korkuyorum.Fiyat/performans konusunda rakibi NVIDIA'yı geçse de bana kalırsa hala sürücüleri çok ama çok yetersiz. Üstelik şu anki RX 5000 serisinde NVIDIA'nın 2000 serisinin sahip olduğu DLSS ve Ray Tracing teknolojisi yok. Şu an benim bilgisayarımda AMD'nin HD series 7850 takılı. Takdir edersiniz ki gerçekten eski ve şu dönem için çok ama çok yetersiz bir kart. Bu yaza kadar 5700XT ve 5600XT modellerinde sürücü konusunda sınıfta kaldığnı duymuştum AMD'nin(mavi ekran olsun ya da ekranın aniden siyahlaşması ve bilgisayarın donması).RX 5600XT kullanan bir arkadaşım var ve şu an ekran kartıyla ilgili ciddi ciddi problemler yaşıyor sürücüsü konusunda. Tavsiyeniz için teşekkür ederim aklımda bulunduracağım.

Anladım, işlemcim AMD olsa da ekran kartında AMD almaya korkuyorum.Fiyat/performans konusunda rakibi NVIDIA'yı geçse de bana kalırsa hala sürücüleri çok ama çok yetersiz. Üstelik şu anki RX 5000 serisinde NVIDIA'nın 2000 serisinin sahip olduğu DLSS ve Ray Tracing teknolojisi yok. Şu an benim bilgisayarımda AMD'nin HD series 7850 takılı. Takdir edersiniz ki gerçekten eski ve şu dönem için çok ama çok yetersiz bir kart. Bu yaza kadar 5700XT ve 5600XT modellerinde sürücü konusunda sınıfta kaldığnı duymuştum AMD'nin(mavi ekran olsun ya da ekranın aniden siyahlaşması ve bilgisayarın donması).RX 5600XT kullanan bir arkadaşım var ve şu an ekran kartıyla ilgili ciddi ciddi problemler yaşıyor sürücüsü konusunda. Tavsiyeniz için teşekkür ederim aklımda bulunduracağım.
Bu fiyata gerçekten çok iyi bir kart.

Ben 3600 işlemci ile RX 5700 XT aldım. Sürücü hatalarını düzelttiler ama acayip güç tüketiyor o yüzden alacak isen 750W sağlam bir PSU sahibi olman lazım. Ben kesinlikle İncehesap'tan, Gaming gecesinden 2070 ya da 2070 Super almanı öneririm. 4000 bandıda düşerse tabi, bütçe yoksa 2060'da işini görür bence...

Not: Ek gümrük vergileri 2021 yılına kadar uzatıldı, o yüzden 3070 serisi kartların bile (giriş segmentindeki) ortalama 5000 - 6500 arası olacağı belli oldu...

Ben 3600 işlemci ile RX 5700 XT aldım sürücü hatalarını düzelttiler ama acayip güç tüketiyor o yüzden alacak isen 750W sağlam bir PSU sahibi olman lazım. Ben kesinlikle İncehesap'tan, Gaming gecesinden 2070 ya da 2070 Super almanı öneririm. 4000 bandıda düşerse tabii, bütçe yoksa 2060'da işini görür bence...

Not: Ek gümrük vergileri 2021 yılına kadar uzatıldı, o yüzden 3070 serisi kartların bile (giriş segmentindeki) ortalama 5000 - 6500 arası olacağı belli oldu...

Ekran kartları o vergiye dahil değil diye duymuştum bir videoda ama ne yalan söyleyeyim çok iyi hatırlamıyorum. Şu an 600W PSU'ya sahibim. Aslında İzmir içi 4500 civarına RTX 2070 Super'in MSI Gaming X Trio modelini bulmuştum 2.el hiç mantıksız gelmemişti.

Ekran kartları o vergiye dahil değil diye duymuştum bir videoda ama ne yalan söyleyeyim çok iyi hatırlamıyorum. Şu an 600W PSU'ya sahibim. Aslında İzmir içi 4500 civarına RTX 2070 Super'in MSI Gaming X Trio modelini bulmuştum 2.el hiç mantıksız gelmemişti.

O fiyata zaten arkadaş önermiş. Bence benim gibi Amd işine buluşma. Rtx serisi bir kart al 2 - 3 sene rahat götürür seni. Zaten millet yüzde 80 1080p monitör kullanıyor. Öyle 4k oyun oynayan adam sayısı çok az...

Mevcut olarak o kartı kullanıyorum gayet güzel. Düşük sıcaklıkta sessiz bir şekilde çalışıyor. Ancak kendisi 2K oyunculuk için tasarlanmış bir donanım. Aşağı yukarı aynı fiyata 2080Ti gücünde 3070 almanı kesinlikle tavsiye ederim.

İlgilenirsen MSİ RX 5700 mech OC GP edition kartım var satıyorum iş yoğunlugundan kullanamadım hiç kasa içinde durdu 4 aylık.

Mevcut olarak o kartı kullanıyorum gayet güzel. Düşük sıcaklıkta sessiz bir şekilde çalışıyor. Ancak kendisi 2K oyunculuk için tasarlanmış bir donanım. Aşağı yukarı aynı fiyata 2080 Ti gücünde 3070 almanı kesinlikle tavsiye ederim.

3000 serisi 1080P Gaming için biraz overkill kaçmaz mı? Evet çok güçlü bir kart 3070 ancak işlemcim onu besleyebilir mi? Bir de tahmini 3070 Türkiye'de ne zaman piyasaya sürülür?

Geri
Yukarı