R5 3600 ve RTX 2070 Sistem Toplama

Senjupista

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar, sistem (sadece kasa) toplamaya karar verdim. Bütçem 11K civarı, çok az esneyebilir. Halihazırda karar verdiğim lakin daha siparişini vermediğim bir sistem var. Kafamdaki sorulara cevap aradığım için yardımınızı istiyorum. Malum az bir para değil eldeki imkanlarla yapabileceğimin en iyisini toplamak istiyorum. Toplamaktaki amacım tamamen oyun oynamak olsa da işlemcimin de güçlü olmasını istiyorum video edit işlerine yönelimim var. Sistemi tek bir siteden (İtopya-sinerji) almayı düşünüyorum çünkü sistem toplama tecrübem yok ve kablolama konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorum. Sorulara cevap yazabilirseniz çok sevinirim. Halihazırdaki monitörümün özellikleri 2K 144Hz FreeSync.

(Fotoğraftaki sistemde)

-X570 anakart almalı mıyım yoksa X470 veya B450 serisi yeterli olur mu?
-PclE 4.0 getirileri nelerdir ve gerekli midir özellikle SSD hızları?
-Parçalar sizce uyumlu mu ve pahalı veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir şey var mı?
-İşlemcime OC yaparsam stok fanı yeterli olur mu yoksa sıvı soğutma taktırmalı mıyım?
-Ekran kartı noktasında 2070s ve 2080 arasında kaldım 2070s ağır bastı çünkü performanslarının yakın olduğunu düşünüyorum, siz ne düşünüyorsunuz? 2080 ise hangi modeli önerirsiniz aynı fiyat aralığında?
-Tecrübeli oyuncu arkadaşlar kendileri olsa nasıl bir sistem toplardı SS olarak atma şansları var mı?

Bu forum işlerinde yeniyim, bir hatam varsa kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler :)

20.07 itopya.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Image1563753041.053037.jpg

1000TL cebinizde kalsın. RTX2080’li sistem güle güle kullanın. Anakart yeni MSİ X570.İsterseniz kalan bütçeye R7 3700X’de takabilirsiniz.[emoji4]

3000 serisi bir işlemci ile X570 almak en mantıklısı bence bu bütçe ile. Günlük kullanım için 4.0 ile inanılmaz artan hızlar bence normal bir kullanıcı için fazla. 3500/3300 gibi değerler bile fazla bence. Ekran kartı olarak f/p olarak 2070s daha mantıklı diye düşünüyorum. Arada çok yüksek bir fark yok fakat 1000 TL gibi bir fiyat farkı var. İşlemci olarak 3600X overclock'a daha elverişli bir işlemci. Thermaltake Water 3.0 sıvı soğutma ile overclock ederseniz yüksek bir verim elde edersiniz. Thermaltake view serisi hakkında ben bir sorun yaşamadım fakat yaşayanlar varmış. Hava akışı daha iyi bir kasa tercih edin bence. Ekran kartı olarak Asus, anakart olarak gigabyte bence daha başarılı. Asus almam demeyeceğinizi düşünüyorum fakat gigabyte almak istemeyebilirsiniz çünkü çok fazla istemeyen gördüm ki bence iyi marka. Onun yerine Asus tercih edebilirsiniz. Corsair bellekler bence doğru tercih. Sharkoon markası hakkında bir fikrim yok. Bence 200 TL farkla Cooler Master beyaz PSU kullanılabilir Cooler Master MWE 750W 80 Plus Gold Aktif PFC 120mm Fanlı PSU | ITOPYA Sharkoon markasını bilen arkadaşlar aydınlatabilir sizi ikisi aranızda karar vermeniz için. Kasa olarak bir fikrim yok ama bence Everest, Sharkoon tercih etmeyin. Hava akışının çok kötü olduğunu söylüyorlar.

Şuanda telefonda olduğum için kasa toplamam pek mümkün değil. Yarın daha detaylı yardımcı olacağım parçalar, markalar, farklar konusunda.

Gayet güzel bir sistem önerisi yapmışım zaten dostum.[emoji4]
Almanızı önermem daha karlı iki sistem daha atacağım şuan işim var. Saat 3:00 gibi geleceğim. Bugün alacaksanız almadan önce biraz beklemenizi öneririm. Birde bütçe 12000 TL'ye esneme gibi bir imkana sahip mi? 1000 TL yüzünden biraz kısıtlanıyor da. Eğer olmazsa bu bütçeyle mükemmel bir PC toplanır ama sıvı soğutma biraz zorladı. Kasadan biraz indirmek gerekecek sanırım.

Almanızı önermem daha karlı iki sistem daha atacağım şuan işim var. Saat 3:00 gibi geleceğim. Bugün alacaksanız almadan önce biraz beklemenizi öneririm. Birde bütçe 12000 TL'ye esneme gibi bir imkana sahip mi? 1000 TL yüzünden biraz kısıtlanıyor da. Eğer olmazsa bu bütçeyle mükemmel bir PC toplanır ama sıvı soğutma biraz zorladı. Kasadan biraz indirmek gerekecek sanırım.

Hahahaha. Uçak’mı yapıyorsun dostum.Bakalım ne çıkacak.

Hahahaha. Uçak’mı yapıyorsun dostum.Bakalım ne çıkacak.
:D Sadece yardımcı olmaya çalışıyorum :). Umarım sizi meşgul etmiyorumdur. Yani açıkçası ben paranızla rezil olmayın diye uğraşıyorum. İşlemci olarak AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci | ITOPYA eğer ben overclock yapabilirim, becerebilirim diyip risk almak isterseniz AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci | ITOPYA tercih edebilirsiniz. İsterseniz overclock yapmazsınız o size kalmış. Aralarında %2'lik bir performans farkı var. Ben o yüzden 3600 alınmış gibi varsayacağım fiyatlandırma kısmında. ASUS PRIME X570-PRO 4400MHz(OC) Soket AM4 RGB M.2 PCIe 4.0 HDMI DP ATX Anakart | ITOPYA X570 çipsetli, kaliteli, güzel görünüşlü bir kart. MSI'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bence Asus tercih edin. MSI tercih etmek isterseniz MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI 4400MHz(OC) Soket AM4 RGB M.2 HDMI PCIe 4.0 ATX Anakart | ITOPYA alabilirsiniz. Ben fiyatlandırmayı Asus aldığınızı varsayarak yapacağım. NZXT H500i Siyah Kırmızı Temp. Cam RGB Akıllı ATX Kasa | ITOPYA h500'ün sonundaki i harfi intelligent anlamına geliyor. Program üzerinden içerisindeki RGB kontrol edilebilmekte. Bunun yanında Vertical GPU desteği barındırmakta x16 kablosu ile ekran kartınızı yan bir şekilde konumlandırmanız mümkün. Bunu isterseniz Thermaltake PCI-e X16 Riser Cable | ITOPYA linkinden satın alıp, ekran kartınızı dik kullanabilirsiniz. GSKILL 16GB (2X8GB) TRIDENT Z ROYAL SILVER RGB LED DDR4 3000Mhz CL16 Dual Kit Ram | ITOPYA Ram olarak bunu seçtim. G.skill hem tasarım hem kalite açısından güzel Ram'ler üretiyor. ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070 SUPER Advanced Edition 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı | ITOPYA çift fanlı RTX 2080 fiyatına üç fanlı RTX 2070s bence gayet makul. Zaten arada 1-2 FPS fark var 3 fan soğutma açısından daha iyi olduğu için hem fiyat hem soğutma bakımından daha iyi bir kart. Muhtemelen aynı FPS değerini elde edersiniz bu kartla. Kasanın ön tarafına 280mm'ye kadar radyatör desteği mevcut. Thermaltake WATER 3.0 PERFORMER Sıvı Soğutma Sistemi | ITOPYA işlemcinize uygundur. Gayet iyi soğutur. Kasayla beraber 2 adet fan gelir. Fanlar yüksek performanslı fakat aşırı yüksek sese sahip olmayan fanlardır. İsterseniz NZXT AER F Yüksek Performans 120mm AIRFLOW PWN Gri Kasa fanı | ITOPYA alıp üste bir adet daha fan monte edebilirsiniz. ADATA XPG 512GB SPECTRIX S40G RGB PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 1900MB Yazma) | ITOPYA yüksek performanslı NVMe M2 bir SSD.

R5 3600+ ASUS PRIME X570 PRO+ NZXT H500i+ PCIe x16 Riser Cable+ G.skill Trident z royale silver+ ROG Strix 2070s Advanced Edition+ Water 3.0 240MM İşlemci sıvı soğutma+ Adata XPG 512GB NVMe M2 SSD= 12400 TL.

Edit= PSU'yu unutmuşum Sharkoon SilentStorm Cool Zero 650W 80 Plus Gold Full Modüler Siyah PSU | ITOPYA Fiyatın düşmesi için işlemci soğutucu yerine 3 adet fan alınabilir. İşlemci içinden stok soğutucusu çıkmakta. Overclock için pek elverişli değildir fakat gayet iyi bir soğutucudur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı