R5 3600 ve RTX 3060 darboğazı ne kadar etkiler?

samsam95

Femtopat
Yer
Eskişehir-Mersin
Daha fazla  
Meslek
Endüstri Mühendisi
Merhaba dostlarım,

Ryzen 5 3600 ve RTX 3060 darboğaz yapıyorlarmış ama bu darboğaz beni ne kadar etkiler? Fikirlerinizi merak ediyorum. Kuzenim 3060'tan 2060 performansı alırsın bir anlamı olmaz dedi ve kafam karıştı ciddi manada. Bütçem 13-14 bin arası ve 5600X'li sistem 14 bin lira ayrıca 1TB HDD de eklemem gerekecek. Tüm bunların yanında 5600X'in sıvı soğutmaya ihtiyaç duyduğunu da okudum. Sıvı soğutma+HDD de yaklaşık 1200-1300 lira ekliyor fiyata. Linkleri aşağıya bırakıyorum tüm fikirlere açığım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ne darboğazı, saçmalamayın. R5 1600 ile bile çok az darboğaz olur 3060'ta. 3060 iyi güzel fakat sandığınız kadar da güçlü bir kart değil. Kuzeniniz iyi sallamış.
Siz de abarttınız hocam. 1600 ile 3060; 1080P'de çok fazla darboğaz yapar 2K'da bile yapar. Uçmayın.

Kuzenin sağlam sallamış, sana vereceği bilgileri bundan sonra dikkate alma.

R5 3600 yeterince iyi 3060 için. Çok az darboğaz yaptığı belirtiliyor testlerde ama 2060 ile aynı performansı vermesi gibi bir şey söz konusu değil. Ayrıca RAM'lerin kalitesi de biraz etkiler. Mesela CL16 3600mhz değerlere sahip RAM kullanırsan kaymak gibi olur.

Şuradan R5 3600'lü karşılaştırmayı görebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne darboğazı, saçmalamayın. R5 1600 ile bile çok az darboğaz olur 3060'ta. 3060 iyi güzel fakat sandığınız kadar da güçlü bir kart değil. Kuzeniniz iyi sallamış.
Güçlülük göreceli bir kavram olmuş. Uzun renderlar almayacağım çokça oyun biraz programlama ve oynadığım oyunlar için yeterliden çok daha fazlasını veriyor benim adıma. Çok teşekkür ederim ilgi ve bilgi için.

Siz de abarttınız hocam. 1600 ile 3060; 1080P'de çok fazla darboğaz yapar 2K'da bile yapar. Uçmayın.
3070 ile bile çok az yapıyor 1600, 3060 ile olan darboğaz gözardı edilebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kuzenin sağlam sallamış, sana vereceği bilgileri bundan sonra dikkate alma.

R5 3600 yeterince iyi 3060 için. Çok az darboğaz yaptığı belirtiliyor testlerde ama 2060 ile aynı performansı vermesi gibi bir şey söz konusu değil. Ayrıca RAM'lerin kalitesi de biraz etkiler. Mesela CL16 3600mhz değerlere sahip RAM kullanırsan kaymak gibi olur.

Şuradan R5 3600'lü karşılaştırmayı görebilirsin.

Aydınlatıcı bir videoymuş teşekkür ederim.
Sıvı soğutma şart değil, lükse girer. Eğer paranız varsa alın tabi ki.
Araştırırken işlemcinin çok ısındığını ve sıvı soğutmaya ihtiyaç duyduğunu okumuştum ya da izlemiştim tam hatırlayamadım. İlerleyen dönemlerde eklerim belki de o sistemi tercih edersem. Son bir soru ile vaktinizi çalacağım, r5 3600lü sisteme sıvı soğutma eklemek ne kadar mantıklıdır sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı