R5 3600 ve RTX3060 darboğazı önlemek için CPU hızı sabitleme

Colt44

Kilopat
Daha fazla  
RAM
2x8 CL16 APACER PANTHER GOLD
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX 3060 12GB V2 LHR
Anakart
GIGABYTE B450M S2H
İşlemci
RYZEN 5 3600
Sistemimde belirli oyunlarda %5-%20 civarı bir darboğaz ile karşılaşıyorum OC düşünüyorum. Sizce gerekli mi yoksa bu kayıp göz ardı edilebilecek seviyede mi?
CPB kapalı.
Kule tipi raijintek leto RGB soğutucu mevcut - stc9 thermal paste.
Yük altında 45-49 derece.
Boşta 33-35 derece.
CPU clock 36 sabit.

20% göz ardı edilemez, eğer Valorant falan oynamıyorsan.

CPU hızını 3.6GHz sabit tutarsan asıl o zaman darboğaz olur. OC yapman lazım veya CPB, 6600 XT'de bile 4.2GHz'e aldım anca geçti; 4.4GHz'e aldım tamamen geçti.

3600x var bende 4.3 sabitledim oc ile yine bi miktar darboğaz yapıyor 1080p de. Ama öyle dağlar falan yok. Horizon 5 de hiç darboğaz yok.

CPB açtım işlemci yük altında 60 63 derece civarında darboğaz %10 civarı azaldı öyleyse böyle kullanmak en mantıklısı teşekkürler bir sorum daha var elimde sarı etiketli Corsair vs550 +80 psu var sistemi bununla kullanıyorum yakın zamanda içerisindeki fanı arctic 120mm ile değiştirdim herhangibi bir problem görünmüyor fakat sistemin geri kalanına nazaran eski bir psu değiştirmeli miyim?

@Colt44

Sarı etiketli PSU'lar sıkıntılı VS tarafında, değiştirmelisin. İstersen darboğazı biraz daha azaltmak adına CPU'ya OC yapabilirsin, bunun için silikon kailtesini de öğrenmemiz lazım.

Öyleyse öncelik olarak PSU değiştireceğim silikon kalitesini öğrenmem için bir rehber paylaşabilir misiniz ne yapmam gerekiyor?
@Colt44

Sarı etiketli PSU'lar sıkıntılı VS tarafında, değiştirmelisin. İstersen darboğazı biraz daha azaltmak adına CPU'ya OC yapabilirsin, bunun için silikon kailtesini de öğrenmemiz lazım.

Öyleyse öncelik olarak PSU değiştireceğim silikon kalitesini öğrenmem için bir rehber paylaşabilir misiniz ne yapmam gerekiyor?

Hemen paylaşayım.

Geri
Yukarı