R5 3600 ve RX 480 reset ve WattMan hatası

Emircan Şabahat

Femtopat
Herkese öncelikle iyi günler. Yaklaşık olarak 2 ay önce yeni bir sistem topladım ve 2 aydır doğru düzgün ne kullandım ne de işimi görebildim bilgisi olan arkadaşlar veya yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni parçalar.

1- ASUS B450M-K anakart.
2- Ryzen 5 3600 işlemci.
3- Team t Force Delta 2x8 GB RAM.
4 - Cooler Master Air MA410P 120mm soğutucu.
5- Xigmatek 650W +80 Plus Power.

Eski parçalar.

1- ASUS ROG STRIX O.C RX 480 8 GB 256 Bit.
2 -James Donkey 240 GB SSD.
3- 1TB Seagate harddisk.
4- Xigmatek kasa.

Kasayı aldığım günden itibaren ilk 15 - 20 gün WattMan hatası yedim doğru düzgün kullanamadım sonra ise belli dakikalar aralarından bilgisayar restart atmaya başladı tek tek test ettim başka ekran kartı taktım 4-5 saat bir sorun olmadı ve kendi ekran kartım da şu anda kullanıyorum kasanın yan kapağını açtığımda restart atmalar düştü belki de hiç atmadı. Bazen tak diye restart atıyor ekran kartı acaba gitti gidecek mi yoksa sorun diğer aldığım parçalardan kaynaklı olabilir mi? Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun aldığım günden beri ne doğru düzgün oyun oynayabildim ne de işim gereği kullanabildim artık sadece film veya normal takılmak için açıyorum.

Not: Ekran kartı olarak 1060 taktım ve 4-5 saat kapanmadı sorun ekran kartında mı yoksa normal aldığım parçalarda mı problem mevcut garantileri mevcut iken göndereyim mi?

Klasik ve kronik bir problem olan WattMan hatasını alıyorsunuz. Bu hatanın net bir çözümü yok. Birçok sürücü deneyeceksiniz ve stabil olanını bulacaksanız. Sürücü değişiklikleri de işe yaramaz ise kartın Frekans Mhz, güç limiti ve voltajı düşürmek belki çözüm olabilir.

Klasik ve kronik bir problem olan WattMan hatasını alıyorsunuz. Bu hatanın net bir çözümü yok. Birçok sürücü deneyeceksiniz ve stabil olanını bulacaksanız. Sürücü değişiklikleri de işe yaramaz ise kartın Frekans Mhz, güç limiti ve voltajı düşürmek belki çözüm olabilir.
Wattman hatası vermiyor eskiden wattman yazıp bildirim geliyordu şimdi ise direk restart atıp tekrar açılıyor.
Bu sorunu ancak deneme yanılmayla çözebilirsiniz fakat direk ekran kartındandır denemez bende uzun süre yaşadım her zaman sorunu ekran kartında aradım fakat sorun PSU'dan olduğunu anladım.
Eski psu sorun var diye yenisi aldım ama sıfır ürün diye bozulmayacak diye bir kaide yok ama dediğinizi yapayım eğer devam ederse garantiye göndermek en mantıklısı.

Wattman hatası vermiyor eskiden wattman yazıp bildirim geliyordu şimdi ise direk restart atıp tekrar açılıyor.

Eski psu sorun var diye yenisi aldım ama sıfır ürün diye bozulmayacak diye bir kaide yok ama dediğinizi yapayım eğer devam ederse garantiye göndermek en mantıklısı.
Sanırım sistem yük altında direkt reset atıyor. Oyun içinde sistemin ısı değerlerine baktınız mı? Eğer ısı değerleri de normal ise şu attığım konudaki çözüm önerilerini deneyin. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal

Sanırım sistem yük altında direkt reset atıyor. Oyun içinde sistemin ısı değerlerine baktınız mı? Eğer ısı değerleri de normal ise şu attığım konudaki çözüm önerilerini deneyin. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal
Aynen kardeşim bu bana attığın link de olan olay oluyor oynuyorum pat diye siyah ekran önce wattman çözdüm sonra bu çıktı başıma bunu deneyip dönüş yaparım akşam denerim teşekkür ederim :)

Aynen kardeşim bu bana attığın link de olan olay oluyor oynuyorum pat diye siyah ekran önce wattman çözdüm sonra bu çıktı başıma bunu deneyip dönüş yaparım akşam denerim teşekkür ederim :)
Rica ederim. Aslında yine ilk dediğime çıkıyor olay. Konudaki çözüm önerilerini deneyin. Çözüm önerilerinde herhangi bir sonuç elde edemezseniz birçok sürücü denemeniz lazım. DDU programı ile yüklü olan sürücüyü kaldırıp, istediğiniz sürücüyü yükleyebilirsiniz. Eğer birçok sürücüde de çözüme ulaşamazsanız kartın Frekans Mhz, güç limiti ve voltaj değerlerini (undervolt) düşürmeyi deneyebilirsiniz. Yani net bir çözümü olmadığı için mecbur bunları yapacaksanız. Bu dediklerim yazılımsal ve kronik problem olan siyah ekranı çözebiliyor.

Rica ederim. Aslında yine ilk dediğime çıkıyor olay. Konudaki çözüm önerilerini deneyin. Çözüm önerilerinde herhangi bir sonuç elde edemezseniz birçok sürücü denemeniz lazım. DDU programı ile yüklü olan sürücüyü kaldırıp, istediğiniz sürücüyü yükleyebilirsiniz. Eğer birçok sürücüde de çözüme ulaşamazsanız kartın Frekans Mhz, güç limiti ve voltaj değerlerini (undervolt) düşürmeyi deneyebilirsiniz. Yani net bir çözümü olmadığı için mecbur bunları yapacaksanız. Bu dediklerim yazılımsal ve kronik problem olan siyah ekranı çözebiliyor.
Tekrardan sağolun peki bunları yaptığım halde yeni aldığım parçarlda problem olma olasığı varmıdır sizce peki ?

WattMan hatası vermiyor eskiden WattMan yazıp bildirim geliyordu şimdi ise direk restart atıp tekrar açılıyor.

Eski PSU sorun var diye yenisi aldım ama sıfır ürün diye bozulmayacak diye bir kaide yok ama dediğinizi yapayım eğer devam ederse garantiye göndermek en mantıklısı.

Benimki 2 aylık PSU'du fakat bozulmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı