Çözüldü R5 3600 ve RX 5500XT sistem mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kilgharrah

Hectopat
Arkadaşlar bu minidump dosyaları.
Bu bilgisayarı alalı sanırım 1 ay oldu ve kendim topladım.
Sistemim:
ASUS Prime B450M-K.
RX 5500 XT Mech.
Ryzen 5 3600.
Sorun şu.
Bu arkadaş bu sabah Power tuşuna bastım bastım açılmadı, ortalama 25 30 dk sonra hiçbir şey yapmamama rağmen PC Power tuşuna bastığımda açıldı. Sonra ben birkaç saat takıldım. PC'yi kapattım ve tekrar açarken mavi ekran hatası aldım. Arkadaşıma yazdım burnıntest diye bir program linki attı, indirip test yaptım. Hiçbir hata vermedi. Takdir ederisiniz ki yeni aldığım PC'de böyle bir sorun çıkması beni çok ciddi kanser etti. Ve size yazmak istedim.

Minidumb konusunda bir bilgim yok fakat power tuşu olayı bana sanki sorunun sadece işletim sistemi kaynaklı olmadığı fikrini verdi.Power sonrasi hic güç gelmedi mi? Ya da güç gelip boot mu edilmedi? Net bir şekilde belirir misiniz?

@deactivatedfemo bence kullanılan fiş/priz statik elektriklenmeye neden olmuş olabilir. Bazen o kadar sorun çıkarıyorlar ki statik elektrik boşaltmadan kasa açılmıyor bile. Bu yüzden akım korumalı priz kullanmak en iyisi.

Minidumb konusunda bir bilgim yok fakat power tuşu olayı bana sanki sorunun sadece işletim sistemi kaynaklı olmadığı fikrini verdi.Power sonrasi hic güç gelmedi mi? Ya da güç gelip boot mu edilmedi? Net bir şekilde belirir misiniz?
Power tuşuna basmak ile basmamak arasında hiçbir fark yoktu, anakartta ki ışıklar yanıyor (onlar hep yanıyor) ama pc çalışmıyor.

Power tuşuna basmak ile basmamak arasında hiçbir fark yoktu, anakartta ki ışıklar yanıyor (onlar hep yanıyor) ama pc çalışmıyor.
Ozaman umarım sorun isletim sistemi kaynaklıdır ve çözersiniz.Donanımsal bir sorunun maliyeti fazla olabilir, en kısa sürede işletim sistemi kaynakli çözumleri deneyin ve emin olun bence.

@Enes3078 dediği de bir ihtimal, eğer sorun işletim sistemi kaynaklı değilse ilk deneyeceğiniz donanımsal çözümü de sunmuş oldu arkadaş.

Artık alıştık bu tarz sorunları görmeye. 2k mesajdan sonra insan ezberler oldu:D. Yine de başka sıkıntılar olabilir tıpkı @deactivatedfemo arkadaşın dediği gibi PSU arızası olabilir.

htthth.png

Ama hocam, buradaki BIOS 07/14/2020 yazıyor fakat internetteki sürümde 07/17/2020 yazıyor?

Adsız.png

BIOS güncel. Yine tutturamadın:D. Sana öğreteceğim söz. Gerekirse sosyal medya üzerinden ama bir şekilde öğreteceğim. :D

Çok teşekkür ederim hocam :).

Artık alıştık bu tarz sorunları görmeye. 2K mesajdan sonra insan ezberler oldu:D. Yine de başka sıkıntılar olabilir tıpkı @deactivatedfemo arkadaşın dediği gibi PSU arızası olabilir.

Kasayı daha yeni aldığım için her şeyi garantisi var ama umarım donanımsal bir şey olmaz, söylediklerinizden anladığım kadarıyla, eğer donanımsal bir sıkıntı yoksa sistemsel sıkıntılar birkaç tane var, bunları çözersem sorun da çözülür ki umarım donanımsal bir şey yoktur. RAM testi hala devam ediyor ama hiçbir sıkıntı çıkmadı. FurMark testi de yapmıştım onda da sıkıntı çıkmadı, burnin testi de temiz çıktı. Yani donanımsal olsa bunlardan birisi illa bulurdu, RAM testi de bunu doğrular sanırım. Yani sıkıntı olabilecek tek şey RAM kaldı neredeyse. 45 dakika geçti hala 0 hata var diyor. Yazılımsal bir şey olursa gerçekten oldukça rahatlarım ve umarım öyledir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı