R5 3600 ve RX 5600 XT sistemde Fortnite'ta FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

Lastx1

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Sistemi ilk kullanmaya başladığımda böyle bir problem yoktu, oyun gayet akıcı oynanıyordu, FPS'ler 200'lerde idi fakat sonradan başladı. Nedenini bulamıyorum. Oyunda aldığım FPS'ler çok dalgalı. Bazen 300, bazen 120, hatta 90'ları görüyor. Bu kart ile bu FPS'leri görmemem gerekiyor diye düşünüyorum. Ekran kartı sürücülerini silip yükledim, çoğu sürücüyü denedim, BIOS güncelledim, HDD ve SSD'de oyunu denedim, sıcaklıkları kontrol ettim fakat herhangi bir çözüm yolu bulamadım. Denememi istediğiniz bir driver veya bir çözüm önerisi var mıdır? Ne yapmalıyım?

Sistem:

• AMD Ryzen 3600 3.6GHz (stok fan).
  • ASUS B450M-K.
  • G.Skill 8x2 3200MHz RAM.
  • ASUS RX 5600 XT EVO.
  • Seagate 1 TB 7200RPM hard disk.
  • Toshiba RC 500 SSD.
  • Corsair Carbide Spec Delta 650W +80.

Microsoft'un sitesinden Windows 10 indirme aracı ile temiz bir ISO dosyası indir ve temiz bir format at. Format atarken 'LAN' kablosunu çıkar, ya da Wi-Fi ile bağlı ise Wi-Fi'yi iptal et. Formattan sonra Windows Update'ten güncelleştirmeleri 35 günlüğüne duraklat. Sorunun yeni Windows güncellemelerinden kaynaklanıyor olabilir. Yeni Windows güncellemeleri benim ses kartımın sürücüsünü bozuyor ve ses gelmemesine sebep oluyor. Bunun için konu açmıştım ama kimse bir şey demedi sağ olsunlar. Kendim çözdüm sebebini. Bu anlattıklarımı uyguladım. Yeni Windows güncellemesi oyun performansını düşürüyor. Formattan sonra chipset (Yonga seti) Driver'ı yükleyiniz. En güncel chipset sürücünüzü internetten bulup indiriniz. AMD ve Intel chipset sürücüleri farklıdır. Ardından ekran kartı sürücünüzü, internet bağlantı sürücünüzü ve diğer sürücülerinizi yükleyiniz. Sürücüleri yüklemek için Driver Booster kullanmayınız.

Geri
Yukarı