R5 3600 ve RX570 sistem oyuna girince yeniden başlıyor

Pancstar

Hectopat
Merhaba.
Yeni bir PC topladım ve 1 hafta boyunca pek oyun oynamadım, eve internet bağlatınca oyun falan kurdum fakat oyuna girdikten sonra 2-5 dk içinde oyun donuyor, ekran kararıyor ve PC yeniden başlıyor.
Sistemim şu şekilde;
MSI B450 Tomahawk Max.
AMD R5 3600.
G.Skill 2x8GB RAM.
Sapphire RX570.
FSP FSP500-60AHBC 500W PFC aktif PSU.
Bilgisayar kapanınca olay görüntüleyicide ortaya çıkan hatalar 3 tane ve şu şekilde;
Kernel-Power 41.

1.png

Eventlog 6008.

2.png

Whea-logger 18.

3.png

Her zaman bu 3 hatadan birisini veriyor.
Chipset driver sildim yükledim olmadı.
OCCT'den bir buçuk saat PSU test ettim sorun bulmadı.
İşlemci ve ekran kartı için ayrı ayrı test yaptım olmadı.
Memtest86 ile RAM test ettim olmadı.
Ses driverlarını kaldırdım denedim olmadı.
Eski ekran kartı driver yükledim olmadı.

Kısacası ne yapacağımı şaşırdım, lütfen birisi yardım etsin, teşekkürler.

Merhaba.
Yeni bir PC topladım ve 1 hafta boyunca pek oyun oynamadım, eve internet bağlatınca oyun falan kurdum fakat oyuna girdikten sonra 2-5 dk içinde oyun donuyor, ekran kararıyor ve PC yeniden başlıyor.
Sistemim şu şekilde;
MSI B450 Tomahawk Max.
AMD R5 3600.
G.Skill 2x8GB RAM.
Sapphire RX570.
FSP FSP500-60AHBC 500W PFC aktif PSU.
Bilgisayar kapanınca olay görüntüleyicide ortaya çıkan hatalar 3 tane ve şu şekilde;
Kernel-Power 41.

Eki Görüntüle 685454

Eventlog 6008.

Eki Görüntüle 685456

Whea-logger 18.

Eki Görüntüle 685457

Her zaman bu 3 hatadan birisini veriyor.
Chipset driver sildim yükledim olmadı.
OCCT'den bir buçuk saat PSU test ettim sorun bulmadı.
İşlemci ve ekran kartı için ayrı ayrı test yaptım olmadı.
Memtest86 ile RAM test ettim olmadı.
Ses driverlarını kaldırdım denedim olmadı.
Eski ekran kartı driver yükledim olmadı.

Kısacası ne yapacağımı şaşırdım, lütfen birisi yardım etsin, teşekkürler.

Oyun korsan mı? Bir de 500 Watt PSU normalde yetmesi lazım fakat yetmiyor olabilir. Bende de aynı sorun vardı.

Msi Afterburner yükleyip oyun içi sıcaklık değerlerini buraya yazar mısınız?
Sadece oyun oynarken mi oluyor?
Ayrıca sistem direkt kapanıyor mu yoksa baştan mı başlıyor? Donuyor mu sistem çalışmaya devam mı ediyor o esnada anakart üzerinde ışık yanıyor mu?

Oyun fark etmiyor, herhangi bir oyunda (rl, CS:GO, valotant vb) bu hatayı alıyorum.
PSU'nun sıkıntılı olduğunu düşünmüyorum, önceki bilgisayarımda da ayni PSU'yu kullanıyordum.
Anlamadım gitti.

Benim eski sistemim R5 1600 RX570 Power Boost 500W PSU idi. Oyunlarda aynı oyunlarda 10-15 dakika sonra ekran siyahlanıp cızırtı sesi ile birlikte kapanıyorduç PSU'yu değiştirince düzeldi Power Boost kötü markaydı, fakat FSP iyi bir marka onda sorun olması çok zor gibi.

MSI Afterburner yükleyip oyun içi sıcaklık değerlerini buraya yazar mısınız?
Sadece oyun oynarken mi oluyor?
Ayrıca sistem direkt kapanıyor mu yoksa baştan mı başlıyor?

Afterburner'ı şu an kullanıyorum.
İşlemci 75 dereceyi.
Ekran kartı 65 dereceyi geçmiyor.
Oyun açınca bir süre sonra donuyor, ekran hafif pikselleşiyor sonra ekran siyah oluyor ve yeniden başlıyor.

İlk akla gelen şey PSU.
Dilersen bir de RAM’leri anakart kitapçığındaki gibi yerleştir. Olmazsa tek skot RAM tak. Sadece oyunlarda oluyorsa sorun büyük ihtimalle PSU gibi görünüyor. Acaba RAM’leri hangi MHZ değerinde kullanıyorsun? Bir de BIOS güncelle, güncelse eğer sıfırla ve o ayarlarda kullan.

İlk akla gelen şey PSU.
Dilersen bir de RAM’leri anakart kitapçığındaki gibi yerleştir. Olmazsa tek skot RAM tak. Sadece oyunlarda oluyorsa sorun büyük ihtimalle PSU gibi görünüyor. Acaba RAM’leri hangi MHZ değerinde kullanıyorsun? Bir de BIOS güncelle, güncelse eğer sıfırla ve o ayarlarda kullan.
Ramleri 3600de kullanıyorum, biosu güncelledim
Bios sıfırlayıp denedim düzelmedi.

3600 MHZ’den kaynaklanıyor olabilir. XMP kapatıp dener misin?
Ayrıca donanım testlerinde ürün arızalıysa çıkmayabiliyor ben işlemciyi defalarca test ettim donma vs olmuyordu servise gönderdim değişim çıktı. Günlük kullanımda herhangi kapanma olmuyorsa ilk önce PSU’yu değiştirmeyi deneyin.
Ayrıca işlemciye OC yaptıysanız sıfırlayın, BIOS’tan işlemcinin performansı artıran bir özellik olacak onu kapatın, deneyin.

Son düzenleme:
3600 MHz’den kaynaklanıyor olabilir. XMP kapatıp dener misin?
Ayrıca donanım testlerinde ürün arızalıysa çıkmayabiliyor ben işlemciyi defalarca test ettim donma vs olmuyordu servise gönderdim değişim çıktı. Günlük kullanımda herhangi kapanma olmuyorsa ilk önce PSU’yu değiştirmeyi deneyin.

RAM'leri düşürmeyi deneyecektim ki ekran kartını diğer slota taktım sorun çözüldü gibi, oyunu açtım uzun bir süre kapanmadı. İnşallah düzelmiştir.
Yarın uzun bir test yapar buraya yazarım,
Bu arada ilgilendiğiniz için hepinize minnettarım. İyi geceler iyi uykular.

Yeni konular

Geri
Yukarı