R5 3600 voltaj ayarları sürekli değişiyor

The Roghawk

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Benim Ryzen 5 3600 ve ASUS B450M-K II anakartım var. İnternette görmüştüm voltajı 1.3v yapıyolardı ve 4.2GHz sabit bırakıyolardı ve tertemiz çalışıyordu. Ben de deneyeyim dedim ve BIOS'tan voltajı 1.3v yapmaya çalıştım. Restart attığımda voltaj değerleri yaptığım gibi olmadı (ya da ben yapamadım) BIOS'u default ayarlarına döndürdüm. Fakat her BIOS'a girdiğimde voltaj farklı oluyordu. Bazen 1.090v bazen 1.4v hatta 1.5v falan oluyordu ayarlarla oynamamama rağmen. 1.4v-1.5v gözüktüğünde kontrol etmek için BIOS'tan çıkıyordum ve kontrol ettiğimde HWiNFO, Ryzen Master gibi programlarda 0.9v-1.0v civarı gözüküyordu.

PC'de de bir sorun olduğu aşikâr. Bazı oyunlar drop giriyor, çöküyor ve düşük FPS veriyor. Birkaç kez BIOS'u default ayarlarına döndürmeme rağmen hiçbir şey değişmedi. Nasıl çözerim bunu?

İnsanların voltaj ayarını kendi işlemcinde asla yapmamalısın zarar gelebilir. Her işlemcinin slikonu farklı ben 1.2V ile 4.4 GHz çalıştırırım başkası 4.2 GHz için 1.2V verir. BIOS üzerinden voltajında oynaması normal işlemci sürekli sabit voltaj çekmez ve yanlışım olmasın BIOS üzerinde işlemciler daha çok güç çeker ve daha fazla hızlara çıkar. Drop hakkında bir şey söyleyemeyeceğim bilgim yok.

BIOS'ta kimi zaman 1.090V oluyor kimi zaman 1.4V başka programlardan da baktığımda oyun çalışması ve boşta olması fark etmekszin 0.9V-1.1V arası geziyor bu normal mi? Yoksa programlar mı farklı gösteriyor diyeceğim yaklaşık 3 programda da böyle gözüküyor. BIOS'u resetleyip her şeyi eski haline döndürmenin bi yolu yok mu?

Dosya Ekleri

• resim_2021-12-02_194914.png
    resim_2021-12-02_194914.png
    75,6 KB · Görüntüleme: 45
BIOS'ta kimi zaman 1.090V oluyor kimi zaman 1.4V başka programlardan da baktığımda oyun çalışması ve boşta olması fark etmekszin 0.9V-1.1V arası geziyor bu normal mi? Yoksa programlar mı farklı gösteriyor diyeceğim yaklaşık 3 programda da böyle gözüküyor. BIOS'u resetleyip her şeyi eski haline döndürmenin bi yolu yok mu?
Voltajın sürekli oynaması aşırı normal. İşlemci gereken voltajı saliseden bile kısa sürede yükseltip azaltabilir bu işlemciye bağlı. BIOS resetlenebilir ama bu değişmeyecek işlemcilerin voltajı sürekli değişiklik gösterir sabit voltaj almazlar.

Voltajın sürekli oynaması aşırı normal. İşlemci gereken voltajı saliseden bile kısa sürede yükseltip azaltabilir bu işlemciye bağlı. BIOS resetlenebilir ama bu değişmeyecek işlemcilerin voltajı sürekli değişiklik gösterir sabit voltaj almazlar.
Peki, oyun oynarken bile 1.090V'da çalışması normal mi? Bu voltta görüntü bile vermesi beni şaşırtıyor. Ben dropların ve düşük FPS'nin sebebinin çekirdeklerin yeteri kadar güç alamamasından kaynaklandığından düşünüyorum.

Peki, oyun oynarken bile 1.090V'da çalışması normal mi? Bu Volt'ta görüntü bile vermesi beni şaşırtıyor. Ben dropların ve düşük FPS'nin sebebinin çekirdeklerin yeteri kadar güç alamamasından kaynaklandığından düşünüyorum.

Bilemiyorum bende de bazen o civarlara iniyor ama sıkıntı çıkmıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı