R5 3600 vs i5 10400F

Gökhan Kale

Centipat
Arkadaşlar, iyi günler. Bu iki işlemciden birini alacağım. Herkes Ryzen çoklu çekirdekte iyi diyor test videolarına bakıyorum kullanımları hemen hemen aynı, Intel 3 5 FPS önde fakat Ryzen çoklu çekirdekte ne kadar önde?
Bilgisayarcı bir tanıdığım söyledi Ryzen iyi değil falan diye ama neden iyi değil.

Ryzen iyi değil demek saçma olur ancak iki işlemci arasından tercihim 10400F olur.

Tek amaç oyun ise R5 3600 alabilirsiniz, eğer render video edit programlama vs. gibi uygulamalar da kullanacaksanız f/p işlemci olan İ5 10400F'i tercih edin ikisi de birbirine çok yakın.

Çoklu çekirdek performansında 3600 daha iyi, oyun performansında çok fazla farkları yok. Bence 3600 alınmalı. Ama arada fiyat farkı varsa yani 10400F daha ucuzsa 10400F çok daha iyi bir seçenek olur.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, iyi günler. Bu iki işlemciden birini alacağım. Herkes Ryzen çoklu çekirdekte iyi diyor test videolarına bakıyorum kullanımları hemen hemen aynı, Intel 3 5 FPS önde fakat Ryzen çoklu çekirdekte ne kadar önde?
Bilgisayarcı bir tanıdığım söyledi Ryzen iyi değil falan diye ama neden iyi değil.
İntel işlemci ucuz, anakart pahalı/AMD işlemci pahalı, anakart ucuz. Tekli çekirdekte İntel azıcık önde. Çoklu çekirdekte AMD azıcık önde. İntel alırsanız B460 alacaksınız OC olmayacak ve RAM kısıtlaması olacak. AMD alırsanız OC olacak ve RAM kısıtlaması olmayacak. Ama çoğu oyunda İntel FPS olarak öndedir. Zaten benim bildiğim Ryzen 3000 serisi iyi OC olamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı