R5 3600 vs. R5 3600X vs. R7 3700X

CrysCrysCrystal

Centipat
Genellikle e-spor oyunları oynarım (LOL, CS:GO). R5 3600 düşündüm fakat, bahsettiğim işlemcilerde bu tür oyunlarda kaç FPS oynar? Fiyat farkına değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin işlemciler o oyunlara hayli hayli yetecek işlemciler. Bildiğim kadarıyla tek çekirdek performansları hemen hemen aynı. O yüzden arada ki fazla fiyat farkına değmez. Fakat bu oyunlarda biriyle 200 diğeriyle 300 FPS alsan bile fark eden bir şey olmaz ki, elindeki monitörün kaç hertz olduğu önemli. Çünkü her halükarda 60 Hz monitörün varsa sen o FPS'i görüceksin. İşlemcilerin performansı konusunda yanlış bilgiliysem beni düzeltsin diğer arkadaşlar.

Sadece oyun içinse Ryzen 7 3700x ile fiyat farkına değmez. 3600x ile 3600 arasında ki fiyat farkı 200TL'yi geçmiyorsa 3600x tercih edin. 3600x'in soğutucusu 3600'den daha iyi.
3600 ile 3600x arasında yaklaşık 270 TL fark var.
Bahsettiğin işlemciler o oyunlara hayli hayli yetecek işlemciler. Bildiğim kadarıyla tek çekirdek performansları hemen hemen aynı. O yüzden arada ki fazla fiyat farkına değmez. Fakat bu oyunlarda biriyle 200 diğeriyle 300 FPS alsan bile fark eden bir şey olmaz ki, elindeki monitörün kaç hertz olduğu önemli. Çünkü her halükarda 60 Hz monitörün varsa sen o FPS'i görüceksin. İşlemcilerin performansı konusunda yanlış bilgiliysem beni düzeltsin diğer arkadaşlar.
144 hz bir monitörüm var.

Normalde 1600 ile gelen wraith soğutucuyu verseler, 3600'e soğutucu almaya gerek kalmazdı. Fakat daha incesini verdikleri için o soğutucu ona yetmiyor.

3600X daha yüksek TDP değerine sahip olduğu için daha çok ısınıyor daha iyi soğutucu kullanıyor. Sıcaklıkları 3600 ile benzer. Şu soğutucusu daha iyi o yüzden bunu alın diyenler lütfen bunu göz ardı etmesin. Ben bilgisayar toplarken de aynı bu şekilde konuşmuşlardı bana o yüzden 3600x almıştım. Arkadaşımla karşılaştırdığımda(3600 kullanıyor) hiç bir sıcaklık farkı göremedim. Şimdiki aklım olsa 3600 alırdım, arada fiyat farkını oyun için haketmiyor.

Geri
Yukarı