R5 3600 vs R5 3600X

Kastanbolu

Kilopat
Yeni sistem topladım ama işlemci konusunda kararsız kaldım. Donanım kanalı olan bir youtuber fanın sıcaklık için önemli olduğunu Ryzen 5 3600 işlemcinin stok fanının yeterli olmayacağını söyledi.

Peki Ryzen 5 3600X ile normal 3600 işlemcinin fanları aynı mı? Duyduğuma göre 3600X fanı daha kaliteliymiş, eğer böyle bir şey varsa 3600X alacağım. Sıcaklık konusunda sıkıntı çekmek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600X'in soğutucusu daha kalın. Ama tek fark bu değil 3600X'in silikonları daha kaliteli, daha yüksek frekanslarda çalışabiliyor. OC performansı da daha yüksek dolayısıyla. Bütçe varsa 3600X öneririm ben.

Stok fan, hava soğutma ve son olarak sıvı soğutma denemiş biri olarak şunu söyleyebilirim. Sıvı soğutma almak yaptığım en iyi seçimdi. Corsair H80i GT ile seneleri devirdik, bilgisayar komple değişti.
Ancak sıvı soğutmayı değiştirmedim. Gerçekten yazın klimasız odada bile muhteşem soğutuyor.
Stok fan ile yetinme derim, rahat edersin.

R5 3600 Wraith Stealth fan var ve oldukça ince yapraklı maalesef. 3600X'in soğutucu daha kalın yapraklı ancak her halükarda güzel bir kule tipi soğutma al derim. Performansta ise OC olarak 3600X'in limitleri bir tık daha çok.

Stok fan, hava soğutma ve son olarak sıvı soğutma denemiş biri olarak şunu söyleyebilirim. Sıvı soğutma almak yaptığım en iyi seçimdi. Corsair H80i GT ile seneleri devirdik, bilgisayar komple değişti.
Ancak sıvı soğutmayı değiştirmedim. Gerçekten yazın klimasız odada bile muhteşem soğutuyor.
Stok fan ile yetinme derim, rahat edersin.
Uğraştırıor mu peki sıvı soğutma bakımı nasıl kaç ayda bir suyunu felan değiştiriorsun?

Kapalı devre sıvı soğutma bakım gerektirmez. Sadece radyatörün üzerine biriken tozları fırça ile temizliyorum ve başka bakımı yok. Pompa kısmını sökmediğim için hava soğutmaya göre temizliği de daha kolay. Hatta 4 sene boyunca kendi üzerindeki termal macunuyla kullandım. Sıcaklık değerleri hiç artmadı.
Anakart, işlemci değişince AM4 braketi ve termal macun satın aldım. Gayet de iyi soğutuyor.
Cooler Master mastergel Pro indirimdeyken aldım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı