R5 3600 yükseltmesi sonrası sisteme görüntü gelmiyor

TechnoNИ

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Dünya
İşlemcimi Ryzen 2600'den 3600'e yükselttim. Yükseltmeden önce BIOS'u son sürüme güncellemiştim. İşlemciyi takınca sistem açıldı ışıkları yandı ama görüntü gelmedi. Uğraştım biraz en sonunda RAM'in 1 tanesini çıkardım sistem çalıştı. BIOS'a girdim masaüstüne girdim falan sıkıntı yok. Daha sonra ikinci RAM'i de taktım sistem tekrar çalışmadı. Önceden problem yoktu. Daha sonra RAM'de problem var diye tek tek ikisini de denedim çalıştı. İkisini de aynı anda takınca görüntü gelmiyor. 1-3, 2-4, 2-3 şeklinde taktım yine görüntü gelmedi. Önce işlemci fanı çalışıyor sonra duruyor ekran gelmiyor. Ekran kartımın 2 fanından biri çalışıp duruyor ve ışıkları da yanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
@Recep Baltaş

Acaba BIOS güncellemesi ile ilgili bir durum mu? Son BIOS'u tekrar yüklesene.
Daha dün yükledim. Acaba son sürümde problem mi var bilmiyorum.
RAM'lerin birini takıp BIOS'a girip XMP'yi kapatıp daha sonra iki ramıda takıp denediniz mi?
Xmp kapalı zaten ikisinide tek tek takıp BIOS'u sıfırladım.
Arkadaşlar RAM'leri 1 ve 2. slotlara taktım. Sorunsuz çalıştı. Sanırım 3 ve 4. slotta problem var. İşlemci değişiminden nasıl 3 ve 4. slot etkilendi anlamadım. Son çare olarak garantiye yollayacağım. Bozulduğundan emin olmam gerekiyor. Sıkıntılı slotlara takınca Ramlerin RGB ışıkları çalışıyor. Ama görüntü gelmiyor. Sizce bozuldu mu? Yoksa bir ayarı var mı?
BIOS'u eski sürüme almak istiyorum yardımcı olur musun? @Murat5038
Eski BIOS'u yükledim aynı sıkıntı hala devam ediyor çözemedim. Garantiye göndermeyi planlıyorum sizce han parçayı garantiye yollamalıyım?

Son düzenleme:
Daha dün yükledim. Acaba son sürümde problem mi var bilmiyorum.

XMP kapalı zaten ikisini de tek tek takıp BIOS'u sıfırladım.
Arkadaşlar RAM'leri 1 ve 2. slotlara taktım. Sorunsuz çalıştı. Sanırım 3 ve 4. slotta problem var. İşlemci değişiminden nasıl 3 ve 4. slot etkilendi anlamadım. Son çare olarak garantiye yollayacağım. Bozulduğundan emin olmam gerekiyor. Sıkıntılı slotlara takınca RAM'lerin RGB ışıkları çalışıyor. Ama görüntü gelmiyor. Sizce bozuldu mu? Yoksa bir ayarı var mı?
BIOS'u eski sürüme almak istiyorum yardımcı olur musun? @Murat5038
Eski BIOS'u yükledim aynı sıkıntı hala devam ediyor çözemedim. Garantiye göndermeyi planlıyorum sizce han parçayı garantiye yollamalıyım?

Anakartın kitapçığını okuyun, 4 RAM slotu bulunan anakartlarda 2 adet RAM kullanıldığında kullanılması gereken slotlar var. Hangi slotlar uygunsa oraya takın, benzer problemi yaşamıştım.

Edit: Çok büyük ihtimalle RAM'lerin takıldığı slot ile ilgili bir problem, uygun slotlara taktığınızda görüntü alabilirsiniz.

Anakartın kitapçığını okuyun, 4 RAM slotu bulunan anakartlarda 2 adet RAM kullanıldığında kullanılması gereken slotlar var. Hangi slotlar uygunsa oraya takın, benzer problemi yaşamıştım.

Edit: Çok büyük ihtimalle RAM'lerin takıldığı slot ile ilgili bir problem, uygun slotlara taktığınızda görüntü alabilirsiniz.
2 ve 4. slotlara takılması gerekiyor biliyorum. Bence konuyu tekrar okuyun.

Geri
Yukarı