R5 3600'ün stock soğutucusu yetersiz kalıyor

Arkadaşlar merhaba, elimde çok sağlam silikonlu bir R5 3600 var. 4.6'ya kadar boostladım fakat CPU Z testinde bile 90 dereceye yaklaşıyor. Stock soğutucuyla cinebech r 20'de Single Core'da 533 puan aldım. Bu değerlerde stabil kullanmak istiyorum, daha iyi bir soğutucu alarak aklımda olan bir Wraith Prism olan var. R7 3700X 3800X'den çıkan stock soğutucu RGB olan tasarımı da çok hoş, ve onun dışında anakartım B450M-K T6 Ultra ve Cyclon 4 arasında gidip geliyorum. Birde anakart üstündeki RAM slotlarına baskı yapar mı? Bunu öğrenmek istiyorum. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, elimde çok sağlam silikonlu bir R5 3600 var. 4.6'ya kadar boostladım fakat CPU Z testinde bile 90 dereceye yaklaşıyor. Stock soğutucuyla cinebech r 20'de Single Core'da 533 puan aldım. Bu değerlerde stabil kullanmak istiyorum, daha iyi bir soğutucu alarak aklımda olan bir Wraith Prism olan var. R7 3700X 3800X'den çıkan stock soğutucu RGB olan tasarımı da çok hoş, ve onun dışında anakartım B450M-K T6 Ultra ve Cyclon 4 arasında gidip geliyorum. Birde anakart üstündeki RAM slotlarına baskı yapar mı? Bunu öğrenmek istiyorum. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Overclock için iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç olur zaten. Stok soğutucu yetersiz olur.

Stok soğutucu ile stock değerlere geri çekmenizi tavsiye ederim.
90 derece sağlıklı değerler değil.
Güzel bir hava-sıvı soğutma aldıktan sonra overclock yapın.

CPB açıkken otomatik voltaj değerleri çok yüksek çünkü 4Ghz ye ulaşmak için ortalama 1.37V tüketiyor ben Ryzen Master üstünden 4.5Ghz yi 1.275V ile yakalamış durumdayım

Silikon kalitesine göre değişir. Kesin diyemeyiz.
R5 3600'ün farklı farklı varyasyonları mı var? Ve bu farklı varyasyonlar var ise bunlardaki silikon kalitesi de mi farklı? R5 3600X'in silikon kalitesi R5 3600'dan daha iyi diye biliyordum fakat dediğinizi ilk kez duydum.

Geri
Yukarı