R5 3600X Boştayken 4 GHz Çalışıyor ve Isınıyor

mortalxx

Centipat
Sistemi kuralı 2 hafta oldu olmadı. Parçalar sıfır. İşlemci herhangi bir OC yapılmadığı hiçbir BIOS ayarı kurcalanmadığı takdirde boşta iken 4 - 4.2 GHz arası gidip gelmekte, yükte iken de 4 - 4.3 GHz arası gidip gelmekte. Ani sıcaklık dalgalanmaları 40 dereceden 55'e, sonra 45'e düşmesi gibi ve aşırı derecede voltaj dengesizliği ile çalışmakta olduğunu gördüm. İşlemci stok soğutucuyla boşta iken 40-50 derecelerde yük altında iken 95 dereceyi gördü. Fan aşırı sesliydi. 3600 RPM fanda sorun vardır deyip 200 TL'ye Snowman T6 Ultra aldım. Boşta yine 45-50 derecelerde, fan sesi azaldı. 1200 RPM ile dönüyor. Yük altında iken 65-70 dereceleri gördü. Uzun bir sürede aşmadı. Belki daha çıkardı ama bilmiyorum, fan aynı RPM'de dönmeye devam etti son devir olduğu için.
Bu işlemci bana anormal geliyor. Gigabyte B450 S2H anakartım var, ikisinden birisinin düzgün çalışmadığı düşüncesindeyim. Sanırım bu konuda gerçekten bilgi sahibi kişilerin yardımına ihtiyacım var. Sorun anakarttaysa onu göndereceğim, eğer işlemcideyse onu göndereceğim. Eğer ki hiçbir sorun yoksa neden böyle absürt değerler görüyorum? Sadece bende mi bu durum geçerli? Bir yerlerde bir yanlışlık mı yaptım? Bunu öğrenmek istiyorum. Resimleri de paylaşıyorum.
Not: İşlemci fazla yorulmaması adına CPB'yi kapattım. CBP açıkken 4 GHz ve üstü çalışmakta gelen voltaj 1.4 civarı, çok inişli çıkışlı voltaj geliyor.

T6 Ultra ile.png

Son düzenleyen: Moderatör:
aldığınız fanla 95 dereceden 65-70e indirmeniz çok iyi. ben de aynı işlemciyi kullanıyorum en ufak bir yüklemede 80-85leri görüyorum bir türlü çözemedim sorunu. ekran kartlarımız da benzer ben rx580 kullanıyorum. sanırım sorun işlemcide...

Benim işlemcim Ryzen 5 3600 Core Performance Boost u kapalı kullanıyorum. 3.6 GHZ ye sabit şekilde. Eğer açarsam 95 lere kadar çıkıyor dediğiniz gibi stok soğutucuyla. İyi bir soğutucu alırsam anca o zaman açmayı düşünüyorum. Veya stabil bir ayar bulursam o şekilde kalabilir.

aldığınız fanla 95 dereceden 65-70e indirmeniz çok iyi. ben de aynı işlemciyi kullanıyorum en ufak bir yüklemede 80-85leri görüyorum bir türlü çözemedim sorunu. ekran kartlarımız da benzer ben rx580 kullanıyorum. sanırım sorun işlemcide...

Keşke almasaydım ya popülizme aldandık. Tavsiye ederim soğutucuyu sessiz ve iş görecek cinsten çok da pahalı değil emsallerine göre.
Benim işlemcim Ryzen 5 3600 Core performance Boost'u kapalı kullanıyorum. 3.6 GHz'ye sabit şekilde. Eğer açarsam 95'lere kadar çıkıyor dediğiniz gibi stok soğutucuyla. İyi bir soğutucu alırsam anca o zaman açmayı düşünüyorum. Veya stabil bir ayar bulursam o şekilde kalabilir.

Benim kapalıyken bile 3.9 GHz herkeste farklı GHz'lerde çalışan işlemcimi olur arkadaş Intel'e şöyle böyle diyordum ama pişmanım açıkcası.

İnternette sabit voltaj ve GHZ değerlerine sabitliyorlar o şekilde ısınma sorununu çözüyorlar ve performansı da olabildiğince üstte tutuyorlar. Biraz araştırırsan bulabilirsin yabancı kaynaklardan.

Snowman T6 Ultra aldıktan sonra sıcaklık sorunu çözüldü demiştiniz. Sorun ne o zaman? Ayrıca benim de şu an boşta 4.1'de çalışıyor. Acaba sıcaklık değerllerini etkiliyor mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternette sabit voltaj ve GHz değerlerine sabitliyorlar o şekilde ısınma sorununu çözüyorlar ve performansı da olabildiğince üstte tutuyorlar. Biraz araştırırsan bulabilirsin yabancı kaynaklardan.

Dediğiniz undervolt biliyorum onu fakat sabit voltaj ve GHz uyumunu denk getirmek mesele sağlam güvenilir kaynak var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı