_efsane

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Daha önceden Cooler Master MB511 mesh kasamda RTX 2060S Aorus kullandığım zamanlar ekran kartım fazla ısınıyordu yaz aylarında 81 dereceyi görüyordum.

Isınma problemim olduğu için fan almaya karar verdim (kasamda 3 adet MB511 ile gelen 1300RPM ARGB stok fanlar vardı ve 1 adet kasamın arkasında egzoz fanım vardı).
Bende bu stok fanlar az hava üflediği içindir belki bu ısınma problemi diye. 3 adet Bu yüksek CFM değerine sahip fanlardan satın aldım ve kasamın önüne taktım (kasamın önünde gelen stok fanları kasamın üzerine taktım).
Toplamda 7 fan, 3 adet önde içeriye hava üfleyen. 4 adette egzoz fanım oldu ve sistem sıcaklığına sadece 2 derece etki etmişti.
O yüzden bende para lazım olduğu için kasamın üzerinde gelen stok fanları sattım (ARGB 1300RPM Cooler Master)
Artık 3 adet önde XF-12025-SD-k sonradan almış olduğum bu fanlar takılı ve arkada 1 adet egzoz fan takılı.

Şimdi sormak istediklerim işlemci soğutucu almak istiyorum ama kararsız kaldığım noktalar var.

(ID-COOLING SE-224-XT) Bu işlemci soğutucuyu alıp + 3 adet Bu kasa fanlarından mı alayım sizce (bu ikisini birlikte alırsam 550TL ödeceyeğim).
(Kasamın önünde ARGB fanları sattığım için kötü gözükmekte o yüzden hem fan hem ışıklı arıyordum zaten aynı fanların LED'siz versiyonunu kullanıyorum güzel hava üflüyorlar o yüzden ve bu set halinde).

Yoksa sadece FrostFlow X240 bunumu alayım bunu alırsam fanları alamam (40TL indirim kodum var bunu alırsam sadece 660TL ödeyeceğim)

Ve bir de sormak istediğim.

314TL'ye SE-224-XT almak mı mantıklı yoksa.
SilverStone AR12 RGB
Dark Freezer X125 FRGB (bu fanı alırsam XF-12025-SD-k fanlarım ile üstündeki fanları değiştirmeyi düşünüyorum)
Kule tipi soğutucu alırsam sizce bu 3'ünden hangisini almalıyım hangisi daha iyidir aradaki 60 TL farka değer mi bu 3 fan arasında ışıklı olması daha iyi olur aslında.

İşlemcim Ryzen 5 3600X stok soğutucu ile 3.8GHz cbp PBO kapalı kullanıyorum.
Bu attığım soğutuculardan herhangi birisini aldığımda 4.4GHz'ye sabitleyip kullanabilir miyim?
Bu arada bir süre sonra R5 3600X'i satıp R5 5600X alacağım yeni işlemciye geçtiğimde tekrar soğutucu almak istemiyorum bu soğutucular ile R5 5600X'i 4.5/4.6 civarlarında sabitleyip kullanabilir miyim mesela?

Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar? Bu fanlar ve sorduğum sorular hakkında yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim.

Aralarında sıvı soğutma daha iyi duruyor. GHz konusunda ise kesin bir şey söylemek zor.

4 soğutma arasın da güç olarak şampiyon, uzak ara belli zaten, değerine bakarsan sormana bile gerek yok aslın da:) 1. sıra da sıvı soğutma, FrostFlow X240, 2 ci (ID-COOLING SE-224-XT) Dark Freezerı da geç zaten. Diğer soğutma SilverStone AR12 RGB ise değer vermemiş, kaliteli bile olsa umurum da bile olmaz. Kendine güvenen hava soğutma CFM değerinin arkasına saklanmaz. ID-Cooling'in verdiği değeri, benim ev de şu an yatan 90 mmlik hava soğutma bile veriyor, hiçbir zaman boyuta bakma TDP değerine bak, Watt veya TDP yazar. TDP veya Watt yazısı ne kadar yüksek ise o soğutucu daha iyidir, bu ara da ID-Cooling hava soğutmaya lafım yok, fena da değil tabii. Kendimi bildim bileli Custom sıvı soğutma kullanırım. Çok güzel de performans alırım, yine de 250 Watt açıklaması ne kadar doğru bilemem ama, bu değer doğru ise harika bir değer frostflow un 2. ID-Cooling 180 Watt 3. Dark Freezer 120 Watt, diğeri zaten belirtmemiş. Değerler ne kadar güzel de olsa anlık ortam sıcaklığı da önemli. 32, 35 derece bir hava da 4.6 GHz o kadar kolay değil bunu belirteyim. Bunu yapman için benim tasarladığım bir soğutma var ancak onunla rahat bir şekil de overclock yapabilirsin, onun da hazırı maalesef yok. Yani çok, çok güçlü bir sıvı soğutmadan geçer. Bilemedim 4.6 GHz yapabilir misin? Ama en azından bir tık altı yapma şansın olabilir.

Aralarında sıvı soğutma daha iyi duruyor. GHz konusunda ise kesin bir şey söylemek zor.

Biraz araştırdığımda SE-224-XT ile frostflow neredeyse aynı çok az fark olduğunu öğrendim.
Sorularım cevapsız kaldı çok karasız kaldım.

4 soğutma arasın da güç olarak şampiyon, uzak ara belli zaten, değerine bakarsan sormana bile gerek yok aslın da:) 1. sıra da sıvı soğutma, FrostFlow X240, 2 ci (ID-COOLING SE-224-XT) Dark Freezerı da geç zaten. Diğer soğutma SilverStone AR12 RGB ise değer vermemiş, kaliteli bile olsa umurum da bile olmaz. Kendine güvenen hava soğutma CFM değerinin arkasına saklanmaz. ID-Cooling'in verdiği değeri, benim ev de şu an yatan 90 mmlik hava soğutma bile veriyor, hiçbir zaman boyuta bakma TDP değerine bak, Watt veya TDP yazar. TDP veya Watt yazısı ne kadar yüksek ise o soğutucu daha iyidir, bu ara da ID-Cooling hava soğutmaya lafım yok, fena da değil tabii. Kendimi bildim bileli Custom sıvı soğutma kullanırım. Çok güzel de performans alırım, yine de 250 Watt açıklaması ne kadar doğru bilemem ama, bu değer doğru ise harika bir değer frostflow un 2. ID-Cooling 180 Watt 3. Dark Freezer 120 Watt, diğeri zaten belirtmemiş. Değerler ne kadar güzel de olsa anlık ortam sıcaklığı da önemli. 32, 35 derece bir hava da 4.6 GHz o kadar kolay değil bunu belirteyim. Bunu yapman için benim tasarladığım bir soğutma var ancak onunla rahat bir şekil de overclock yapabilirsin, onun da hazırı maalesef yok. Yani çok, çok güçlü bir sıvı soğutmadan geçer. Bilemedim 4.6 GHz yapabilir misin? Ama en azından bir tık altı yapma şansın olabilir.

Anladım, yalnız biraz baktığımda frostflow ile SE-224-XT çok yakınlar biraz araştırmıştım aradaki fiyat farkına gerek var mı onun yerine hem 3'lü kasa fanı hem soğutucuyum alsam bilemedim çok kararsız kaldım.
Custom sıvı soğutma bende yıllardır istiyorum ama maliyeti çok çok pahalı şu an kullandığım işlemcimin 2 katı fiyatını Custom soğutmaya vermek benim için saçma olur.
Evet havalar çok sıcak ama ekstra bir overclock hevesim yok sadece işlemcimin Boost hızında çalışmasını istiyorum ama zor diyorsunuz bu soğutucu ile anladım teşekkürler.

GPU'nun olduğu yan panelden içeri hava girmediği müddetçe, o ekran kartının sıcaklığını aşağılara çekmen birazcık zor. Temperli cam ise ne kadar fan eklesen, GPU için istediğin sonucu almak çok güç. Tabii ki kasa fanları önemli işte bura da CFM değerlerinin önemi daha çok artıyor. Ama ekran kartına gidene kadar yukarı da ki fanlar havayı çekiyor. GPU az bir hava akımı sağlıyor ve ondandır ki GPU yeteri kadar soğuyamıyor. Şu an yaz aylarındayız onun da etkisi vardır. Ben de ki kasa da, yan panelde fan olup GPU'ya direk hava geldiği için sorun göremiyorum ve o fanı kapattığım an da en az 6 derece fark oluyor. Belirttiğin hava soğutmanın 180 derece TDP değeri var, kötü demek abest olur ama, dediğim gibi boşuna soğutma satmıyorlar. Ne kadar güçlü bir soğutma o kadar güzel performans diyeyim. 4.6 GHz değil de 4.2 olsun yahu yapacak bir şey yok:) Bu ara da bendeki soğutma öyle pahalı falan da değil, sadece el becerisi ve uğraş ile alakalı. Peltier ile soğutuyordum, şimdi 480 mm radyatöre geçtim, sistem aynı sadece fark radyatör olması. Tabii ki peltier ile soğutmak bir ayrıcalık ona geçerim yakın da. Düşün yani ben 480 mmlik radyatöre bile pek alışamadım, sevemedim. Hava sıcak olunca yine de sıkıntı olabiliyor. Şu an bu radyatör sistemi ile 4.6 GHz'e alırım ama aşırı yükleme de tabii ki 80'lere dayanıyor i5 6600K işlemcim. Su bloğu alüminyum onun da eksi payı var. 4.2 benim için en güzeli, demem o tam performans kullanmak zorun da değilsin, yaparsın sonra bakmışsın ani sıcaklık fırlamaları oluyor 90'lara geliyor bir işe yaramıyor.

GPU'nun olduğu yan panelden içeri hava girmediği müddetçe, o ekran kartının sıcaklığını aşağılara çekmen birazcık zor. Temperli cam ise ne kadar fan eklesen, GPU için istediğin sonucu almak çok güç. Tabii ki kasa fanları önemli işte bura da CFM değerlerinin önemi daha çok artıyor. Ama ekran kartına gidene kadar yukarı da ki fanlar havayı çekiyor. GPU az bir hava akımı sağlıyor ve ondandır ki GPU yeteri kadar soğuyamıyor. Şu an yaz aylarındayız onun da etkisi vardır. Ben de ki kasa da, yan panelde fan olup GPU'ya direk hava geldiği için sorun göremiyorum ve o fanı kapattığım an da en az 6 derece fark oluyor. Belirttiğin hava soğutmanın 180 derece TDP değeri var, kötü demek abest olur ama, dediğim gibi boşuna soğutma satmıyorlar. Ne kadar güçlü bir soğutma o kadar güzel performans diyeyim. 4.6 GHz değil de 4.2 olsun yahu yapacak bir şey yok:) Bu ara da bendeki soğutma öyle pahalı falan da değil, sadece el becerisi ve uğraş ile alakalı. Peltier ile soğutuyordum, şimdi 480 mm radyatöre geçtim, sistem aynı sadece fark radyatör olması. Tabii ki peltier ile soğutmak bir ayrıcalık ona geçerim yakın da. Düşün yani ben 480 mmlik radyatöre bile pek alışamadım, sevemedim. Hava sıcak olunca yine de sıkıntı olabiliyor. Şu an bu radyatör sistemi ile 4.6 GHz'e alırım ama aşırı yükleme de tabii ki 80'lere dayanıyor i5 6600K işlemcim. Su bloğu alüminyum onun da eksi payı var. 4.2 benim için en güzeli, demem o tam performans kullanmak zorun da değilsin, yaparsın sonra bakmışsın ani sıcaklık fırlamaları oluyor 90'lara geliyor bir işe yaramıyor.

Anladım çok teşekkür ederim bir süre daha bekleyip karar vereceğim.

Geri
Yukarı