R5 3600X RX 5700 XT sistem tavsiye/öneri

Bütçe
9000

tunna

Centipat
Merhaba,

Uzun zamandır sistem toplamak için araştırma yapıyorum, bu tür konulardan oldukça uzak kaldım ve tekrar yaklaşmak istiyorum. Aşağıya bir liste bırakıyorum. Gereksiz, fazla ya da eksik gördüğünüz noktalar hakkında bir yorum yapabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

-ASUS ROG STRIX B450-F GAMING 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 RGB'M.2 HDMI DP ATX anakart. 966TL
-AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB önbellek 6 çekirdek AM4 7NM işlemci. 1.569TL
-Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı. 3.479TL
-XPG 16 GB (2x8GB) spectrix D80 Liquid cooling kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM. 701TL
-XPG 256 GB spectrıx S40G RGB PCI-e gen3x4 M.2 SSD (3500 MB okuma / 1200 MB yazma) 368TL
-XPG Core reactor 750W 80+ Gold Full modüler 120MM fanlı PSU. 858TL
-Corsair Hydro serisi H100I RGB Platinum 240MM işlemci sıvı soğutucu. 899TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum böyle bir sistemin amacı oyun oynamaktır bu depolamanın yeteceğini düşünüyorsan tabii ki de güzel bir sistem. SSD'nin okuma yazma oranını düşürüp GB'sini arttırabilirsin böylece fiyatta çok az oynama olur ve depolama artar.

Fiyatlarını da yazsan daha iyi olurdu. Ancak sıvı soğutma kitli RAM bu sistem için son derece gereksiz. Sıvı soğutmalı sistemler ağır grafik tasarımlarda %90+ üzeri RAM kullanımlarında tercih edilir. Ryzen 5 3600X işlemcilerdeki stock soğutma çok çok iyi. Ama sen dibine kadar overclock yapacağım diyorsan işlemci sıvı soğutucu işini görür.

Edit: Ekran kartına söylenecek söz yok. Anakartı ise X470 veya X570 serisini tercih et bence. 3-4 yıl sonra 5.nesil Ryzen'lar çıkarsa destekler diye düşünüyorum. Bir nevi geleceğe yatırım.

Fiyatlarını da yazsan daha iyi olurdu. Ancak sıvı soğutma kitli RAM bu sistem için son derece gereksiz. Sıvı soğutmalı sistemler ağır grafik tasarımlarda %90+ üzeri RAM kullanımlarında tercih edilir. Ryzen 5 3600X işlemcilerdeki stock soğutma çok çok iyi. Ama sen dibine kadar overclock yapacağım diyorsan işlemci sıvı soğutucu işini görür.

Arkadaşımın yorumuna katılıyorum bende AMD'nin stock fanını kullanıyorum BF 1 vb. oyunlarda az bir ses yapsada kulaklık altında duyulmuyor.

Dostum böyle bir sistemin amacı oyun oynamaktır bu depolamanın yeteceğini düşünüyorsan tabii ki de güzel bir sistem. SSD'nin okuma yazma oranını düşürüp GB'sini arttırabilirsin böylece fiyatta çok az oynama olur ve depolama artar.

Depolama alanını daha sonra arttırmayı düşündüğümden şimdi ekleme gereği duymamıştım.

Edit: Ekran kartına söylenecek söz yok. Anakartı ise X470 veya X570 serisini tercih et bence. 3-4 yıl sonra 5.nesil Ryzen'lar çıkarsa destekler diye düşünüyorum. Bir nevi geleceğe yatırım.

Fiyatları ekledim. Sıvı soğutmayı çıkartabilirim. Sizin anakart olarak tavsiye ettiğiniz bir model var mı?

O zaman şöyle söyleyeyim eğer fiyat ve depolama konusunda bir sorun yaşamayacaksan ve sıvı soğutmayı istiyorsan tavsiye ederim. Küçük çaplı olmasada büyük oyunlarda sıvı soğutmanın hayrını kesinlikle görürsün.

Fiyatları ekledim. Sıvı soğutmayı çıkartabilirim. Sizin anakart olarak tavsiye ettiğiniz bir model var mı?

Fiyatlar güzel. MSI X470 GAMING PRO ya da X570'a-Pro ya da MPG serileri son derece ideal. Her türlü tat verir.

Sıvı soğutmalı RAM'ler yerine kesinlikle standart ya da RGB 3600 MHz RAM'leri tercih etmelisiniz. Önemli olan frekans hızı ayrıca belli ki OC yapılacak.

PSU ise bu sisteme fazla gelmiş. Performans kaybı olmadan 700W 80+ ya da 650W 80+ bir PSU size 200-300 TL kâr ettirir. Kaliteli markaları tercihederseniz en ufak bir sıkıntı da yaşamazsınız.

Fiyatlar güzel. MSI X470 GAMING PRO ya da X570'a-Pro ya da MPG serileri son derece ideal. Her türlü tat verir.

Sıvı soğutmalı RAM'ler yerine kesinlikle standart ya da RGB 3600 MHz RAM'leri tercih etmelisiniz. Önemli olan frekans hızı ayrıca belli ki OC yapılacak.

PSU ise bu sisteme fazla gelmiş. Performans kaybı olmadan 700W 80+ ya da 650W 80+ bir PSU size 200-300 TL kâr ettirir. Kaliteli markaları tercihederseniz en ufak bir sıkıntı da yaşamazsınız.

Önerin için teşekkürler PSU'u değiştirip eana kartı değiştirebilir.

Sistem için bütçeniz nedir? Daha iyi ve kaliteli bir sistem dizebilirim.

8.000TL'yi geçmek istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı