Çözüldü R5 3600X - RX 6600 XT sistem donuyor fakat arkadan ses gelmeye devam ediyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

challion

Hectopat
RAM
Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance DDR4 3200 Mhz CL16 Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
Corsair 480 GB Force Serisi MP510 NVMe. M.2 SSD
Merhaba arkadaşlar. 2 aydır yaşadığım bir problem var. Bilgisayarım haftada bir bazen iki haftada bir tamamen rastgele zamanlarda (oyundayken de internette gezinirken de başıma geldi.) Donuyor, kilitleniyor. Mouse ve klavye çalışmıyor. Fakat donma yaşandığı sırada arka planda bir müzik açık ise o müzik çalmaya devam ediyor. Herhangi bir siyah ekran, mavi ekran veya bir hata kodu gelmiyor. Donma yaşandığı sırada klavye ve farenin kablolarını çıkartıp geri taktığım zaman bu sefer klavye ve fareyi algılamıyor. (klavye ve farenin ışıkları yanmamış oluyor) aynı şekilde donma gerçekleştiği sırada monitörün kablosunu çıkarıp taktığımda da monitör gelmiyor.
Tek çözüm kasanın Power tuşuna basılı tutarak kapatmak oluyor. Bu problemin kaynağı nedir? RAM ve disklere problem olmadığını düşünüyorum zira Memtest86 ile RAM'leri test ettim. Disklerin de sağlık durumlarına baktım. Bad sector taraması yaptım. Bir problem gözükmedi. Stres testi programları ile işlemci ve ekran kartını stres testine soktum bir problem çıkmadı ancak anakarttan ve işlemciden şüpheleniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartı: RX 6600 XT.
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Anakart: ASUS Prime X570-P
RAM: Corsair 16 GB Vengeance DDR 4 3200 MHz Dual kit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Güncelleme: BİOS,Chipset ve Ekran kartı driverlarını güncellediğim günden bugüne yaklaşık 1.5 ay geçti sorunum tekrarlanmadı. Şimdilik problemi çözdüğüme inanıyorum. Buna benzer sorunlar yaşayanlar donanımsal bir arıza olup olmadığını tespit etmeden önce Bios, Chipset, Ekran kartı driverlarını güncellesin. Gerekirse önce bi temiz kurulum yapsın.

Eğer sorunum tekrarlanırsa buraya yazarım ya da yeni bir başlık açarım. İlgilenen okuyanların bilgisine.
Değişik bir WattMan hatası alıyorsun. Normalde ekran gider kasa ışıkları yanar kulaklıktan sadece dırrrrrrrrrrrrrrrrr sesi alırsın. Geçmiş olsun sende artık bir wattmanlısın.

İşlemci ve Anakartı teknik servise göndermeyi düşünüyordum. Şimdi sizden dolayı ekran kartından da şüphelenmeye başladım 😃 İşlemci ve Anakartla alakalı bir problem olamaz mı ? Zira stres testlerinde vs ekran kartı arıza çıkartmıyordu ama sanırım ekran kartını da teknik servise göndereceğim.

AMD ekran kartlarında çoğunda yaşanan bir hata. İşlemci ve anakart değil ekran kartı ve Power üzerinde yoğunlaşman gerek. Power kaçlık hangi markanın ürünü eğer Power'da sıkıntı yoktur diyorsan ben bu sorunu eski ekran kartım RX580 de fan profilini manuel moda alıp sesi beni rahatsız etmeyecek şekilde artttırarak çözmüştüm. Kasa içi hava akışında iyi olması lazım bu arada.

Power'ımı 2 hafta önce değiştirdim. Eski Powerda 'da yeni Power'da da oldu bu problem. O yüzden Power ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Kullandığım kasa da Corsair Carbide Spec Delta 80 Plus hava akışı iyi. Isı değerlerimde de bir problem olduğunu sanmıyorum. Testlerde ısı değerlerini takip etmiştim.

Eğer günün sonunda ekran kartı yanacak ise hiç beklemeyim diyorum hocam. Zira 8-10 gün boyunca hatayla karşılaşmadığım oluyor. Hazır garantisi devam ederken göndereyim bence. Bazen sürücü zaman aşımı problemleri de aldığım ve ekranımın karardığı oluyordu ama o hataları aldığımda bi 15-20 saniye sonra kendiliğinden düzeliyordu bu durum ise bambaşka bir durum. Ekran kararmıyor. Sadece donuyor arkadan ses gelmeye devam ediyor ve bu donma düzelmiyor. O yüzden hazır garantisi bitmemişken teknik servise göndermek daha mantıklı gibi. Aynı şekilde ekran kartını teknik servise gönderdiğim dönemde bilgisayarı hali hazırda kullanamayacağım için anakart ve işlemciyi de teknik servislere göndereyim diyorum. Onların garantisi yok ama en azından teknik servis bir baksın.

Güncelleme: İşlemci ve anakartın kutuları bende yokmuş. Onları nasıl güvenli bir şekilde paketleyeceğimden tam emin değilim o yüzden önce ekran kartını garantiye vericem. Sizde de bu donma sırasında mouse ve klavyeyi takıp çıkarttığınızda benzer şekilde algılamama sorunu oldu mu? Ekran kartında sorun olduğundan emin olmak istiyorum :)
Dostum 1 ay önce ekran kartım yandı. Dediklerinin aynısı oluyordu :D En son komple gitti.

Son düzenleme:
Eğer günün sonunda ekran kartı yanacak ise hiç beklemeyim diyorum hocam. Zira 8-10 gün boyunca hatayla karşılaşmadığım oluyor. Hazır garantisi devam ederken göndereyim bence. Bazen sürücü zaman aşımı problemleri de aldığım ve ekranımın karardığı oluyordu ama o hataları aldığımda bi 15-20 saniye sonra kendiliğinden düzeliyordu bu durum ise bambaşka bir durum. Ekran kararmıyor. Sadece donuyor arkadan ses gelmeye devam ediyor ve bu donma düzelmiyor. O yüzden hazır garantisi bitmemişken teknik servise göndermek daha mantıklı gibi. Aynı şekilde ekran kartını teknik servise gönderdiğim dönemde bilgisayarı hali hazırda kullanamayacağım için anakart ve işlemciyi de teknik servislere göndereyim diyorum. Onların garantisi yok ama en azından teknik servis bir baksın.

Güncelleme: İşlemci ve anakartın kutuları bende yokmuş. Onları nasıl güvenli bir şekilde paketleyeceğimden tam emin değilim o yüzden önce ekran kartını garantiye vericem. Sizde de bu donma sırasında mouse ve klavyeyi takıp çıkarttığınızda benzer şekilde algılamama sorunu oldu mu? Ekran kartında sorun olduğundan emin olmak istiyorum :)
Ya benim ekran kartım arızalıydı zaten. Tamire gidip geldi. Aynı senin dediğin gibi donmalar oluyodu. Ben direkt ekran kartından şüphelendim. Dolayısıyla senin denediklerine hiç gerek duymadım ama şunu belirteyim senin dediklerinin bire bir aynısını yaşadım. Eğer arızalı olan kart ise garanti kapsamına girmesi dileğiyle.

Kartı garantiye göndersen boşuna göndermiş olacaksın kartın 15-20 gün orada duracak bir takım testleri yaptık deyip geri gönderecekler. Çoğu kişi bu yüzden şanslı mesela sıfır kutulu kart ile değişim yapabiliyorlar. Ben 2 kere gönderdim WattMan hatası siyah ekran alıyorum diye. Bir şey olmadan geri geldi. Bende RX580'i miningci birine satmıştım öyle kurtuldum o karttan :D

Yeni konular

Geri
Yukarı