R5 3600X Sistem Kendini Resetliyor

M.Yzr

Kilopat
Yer
Gebze/Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI PRO Z690-A WiFi / i5-12600K / ASUS TUF Gaming RTX 4070 OC / Crucial Pro RAM 32 GB (2x16) / Crucial P3 Plus 1TB M.2 / Kingston NV2 500GB / Thermalright Frozen Prism 240 Black ARGB / LG Ultragear 27GR83Q-B 27 / DeepCool CH560 Mesh Digital Tempered Glass ARGB E-ATX.
Meslek
Avukat
Merhaba, kasayı yeni topladım. Ama bir şeyler yolunda gitmiyor. Bilgisayarım birkaç kere mavi ekran hatası verdi. Ondan sonra temiz kurulum yapıp Windows'u bir daha kurdum. Bir daha mavi ekran hatası almadım fakat az önce yine kendi kendine yeniden başlattı. Sistemimde sorun ne anlayamıyorum.

Sistemim:
R5 3600X
B550M PRO-VDH-Wi-Fi
Palit RTX 2070 Super GP
G.Skills Ripjaws 2x8 3600MHz
SSD: Kingston A2000 500 GB
PSU: Zalman ZM650-GVII 650W 80+Bronze
Monitör: ASUS ASUS 27" VG27WQ1B

Edit: Az önce Windows Bellek Tanılama yaptım, RAM'lerde herhangi bir sorun algılanmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
dostum sınır kaynakda psu almışsın. 650w çok sınırda keşke 750w 80+ ünlü bir markanın psu sunu alsaydın. Üstelik işlemci de fazla güç çeken bir işlemci. bak ben de de aynı işlemci var ama rx 5600xt ile kullandığımdan anca yetiyor. Umarım sorun bundan kaynaklı değildir.

Memtest86 yapmayı deneyin.

Hemen deneyeceğim.

Dostum sınır kaynakda PSU almışsın. 650W çok sınırda keşke 750W 80+ ünlü bir markanın PSU sunu alsaydın. Üstelik işlemci de fazla güç çeken bir işlemci. Bak bende de aynı işlemci var ama RX 5600XT ile kullandığımdan anca yetiyor. Umarım sorun bundan kaynaklı değildir.

Umarım PSU kaynaklı değildir, yoksa yenisini almak zorunda kalacağım.
Edit: Az önce bulduğum bir siteden sistemin ihtiyacı olan değere baktım 450-470 arası istiyor. Bende 650W var. Yetersiz kalması imkansız gibi.

Son düzenleme:
Mavi ekran hatasımı veriyor yoksa belirsiz zamanlarda restart atıp hemen açılıyor mu?
Aynı olay başıma geldi yeni aldığım anakart, işlemci ve rami takınca sistem belirsiz zamanlarda restart atıyor. Anakart ve Ram'i servise yolladım geri dönüş bekliyorum. Fakat biraz araştırma sonucu sorunun PSU'dan da kaynaklanabileceğini öğrendim.

Mavi ekran hatasımı veriyor yoksa belirsiz zamanlarda restart atıp hemen açılıyor mu?
Aynı olay başıma geldi yeni aldığım anakart, işlemci ve rami takınca sistem belirsiz zamanlarda restart atıyor. Anakart ve Ram'i servise yolladım geri dönüş bekliyorum. Fakat biraz araştırma sonucu sorunun PSU'dan da kaynaklanabileceğini öğrendim.
İlk gün Windows'u kurdum. Mavi ekran hatası aldığım oldu ara ara birkaç kere. Bununla ilgili de bir konu açmıştım. Neyse sonra temiz kurulum yaptım, şuana kadar hiç Mavi ekran hatası almadım ama birkaç saat önce durup dururken kendi kendine yeniden başlattı.
Memtest86 ve OCCT Power testi yapın. Bu sadece orada yazan güç miktarıyla değil kalitesiyle de alakalı. Arızalı da olabilir. Bana göre bellek arızası ama.
Memtest yapıyorum şu anda en az 2 saat sürermiş bekliyorum bitmesini, paylaşacağım sonucunu.
OCCT Power testi ne bilmiyorum ama bakıp onu da yaparım

WhatsApp Image 2020-12-10 at 22.35.08 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-10 at 22.35.08 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-10 at 22.35.08.jpeg

Memtest86 sonuçları bu şekilde.
OCCT Power test yapacağım ama "sorumluluk sizde bir sıkıntı olursa" diye yazmışlar, bir şeyi yakmam inşallah ne dersiniz?
@DarkTheory
@MisakiTaro

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı