Çözüldü R5 3600X sistemde ekrana görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NeoFatalty

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar. İmzamdaki sistemin sahibiyim ve birkaç ay boyunca parça parça satın aldığım için montajını yapmak bugüne nasip oldu. Birçok montaj videosu izledim ve montajını tamamladım fakat çalıştırdığım vakit bir türlü görüntü alamadım. İşlemci fanım dönüyor, ekran kartımın RGB aydınlatması çalışıyor ve fanları dönüyor ama görüntü gelmiyor.

Sistemi, henüz monitör alamadığım için elimde bulunan bu televizyonu kullanarak açmaya çalışıyorum. Düğmeye bastığım gibi görüntü siyah ekranda kalıyor ve birkaç saniye sonra da "sinyal yok" hatası alıyorum. Başta anakartta bir problem var sandım çünkü klavyeyi bir türlü görmüyordu ama fareyi denediğimde ışıkları yandı.

Sanırım dura dura klavyem bozulmuş. Acaba sinyal yok yazısı gelmeden hemen önce BIOS menüsüne girmem gerekiyor da klavyem bozulduğu için giremememden sebep bilgisayarım tepkisiz mi kalıyor? Hatayı bu sebepten alıyor olabilir miyim? Kablolamada bir şey mi atladım diye bakındım ama öyle bir problemle de karşılaşmadım. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Anakart: Gigabyte B450M S2H - İşlemci: Ryzen 5 3600X - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 5600XT 6 GB - RAM Bellek: G.Skill Flare X 16 GB(2x8GB) 3200MHz - Depolama: Samsung 500GB 860 Evo SATA SSD - PSU: High Power Element BR 750W 80+ Bronze - Kasa: Sharkoon RGB-LIT 200 Mid Tower.

Çözüm
Gece sistemin tüm güncellemelerini yaptım. Ekran kartını da son sürüme güncelledim. Şu an bir problem yok sanırım dediğiniz gibi problem ekran kartının driverını kurmamamdı. Teşekkür ederim yanıt için
Rica ederim yanıtımı cevap olarak onaylarsanız sevinirim.
Arkadaşlar merhabalar. İmzamdaki sistemin sahibiyim ve birkaç ay boyunca parça parça satın aldığım için montajını yapmak bugüne nasip oldu. Birçok montaj videosu izledim ve montajını tamamladım fakat çalıştırdığım vakit bir türlü görüntü alamadım. İşlemci fanım dönüyor, ekran kartımın RGB aydınlatması çalışıyor ve fanları dönüyor ama görüntü gelmiyor.

Sistemi, henüz monitör alamadığım için elimde bulunan bu televizyonu kullanarak açmaya çalışıyorum. Düğmeye bastığım gibi görüntü siyah ekranda kalıyor ve birkaç saniye sonra da "sinyal yok" hatası alıyorum. Başta anakartta bir problem var sandım çünkü klavyeyi bir türlü görmüyordu ama fareyi denediğimde ışıkları yandı.

Sanırım dura dura klavyem bozulmuş. Acaba sinyal yok yazısı gelmeden hemen önce BIOS menüsüne girmem gerekiyor da klavyem bozulduğu için giremememden sebep bilgisayarım tepkisiz mi kalıyor? Hatayı bu sebepten alıyor olabilir miyim? Kablolamada bir şey mi atladım diye bakındım ama öyle bir problemle de karşılaşmadım. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Anakart: Gigabyte B450M S2H - işlemci: Ryzen 5 3600X - ekran kartı: Sapphire Pulse RX 5600XT 6 GB - RAM bellek: G.Skill flare X 16 GB(2x8GB) 3200MHz - depolama: Samsung 500GB 860 Evo SATA SSD - PSU: High Power element BR 750W 80+ Bronze - kasa: Sharkoon RGB-lıt 200 mid Tower.

Biraz bekleyin ilk kez açılıyorsa Boot ediyordur. Fakat 1-2 dakikadan fazla görüntü gelmiyorsa F panel bağlantılarına ve kısa devre yapabilecek bağlantılara göz atıp tekrar düzgünce bağlantıları yapın.

Aynı sisteme sahibim böyle bir sorun yaşamadım ancak daha önceki sistemimde ekran kartımı değiştirdikten sonra siyah ekran sorununu yaşamıştım. Bios pilini sıfırlayıp güvenli ağ modunda bilgisayarımı açıp driverını kurmuştum. Görüntü giriş kablonu ekran kartına bağladığından emin misin? Anakarttaki portlardan birine bağladıysan eğer Ryzen sistemlerde görüntü gelmeyebiliyor.

Dostlar kusuruma bakmayın dün cevap yazamadım kısa süreliğine ban yediğimden dolayı :(. Bilgisayarım giderek garip davranmaya başladı. Birkaç defa görüntü verdiği oldu. Bugün klavye aldım ve 2-3 denemenin ardından görüntü gelince direkt bios'u falan kurcaladım. Ardından da Windows 10 sürümünü kurdum usb bellekle. Bu süreçte ne ekranda kararma oldu ne de farklı bir problem ama ne zaman ki bilgisayarı kapatıp açmaya karar versem yine sinyal yok ekranıyla karşılaşmaya başladım. Farklı bir hdmi kablosu da denedim sorun aynı. Özetle keyfine göre ya görüntü vermiyor, ya da veriyor. Neden böyle yaptığını hala çözemedim sorun ekran kartımda olabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran kartının driverını kurdun mu? Sapphire Pulse 5600XT ekran kartının kendi biosunu da indirip kurman gerekiyor.Anlayacağın biraz zahmetli bir iş. Ben de yeni aldım aynı ekran kartını, pek bilgi sahibi olmamakla beraber tamamen bir öneri olarak söylüyorum, driverlarını kontrol etmelisin bence.

Ekran kartının driverını kurdun mu? Sapphire Pulse 5600XT ekran kartının kendi biosunu da indirip kurman gerekiyor.Anlayacağın biraz zahmetli bir iş. Ben de yeni aldım aynı ekran kartını, pek bilgi sahibi olmamakla beraber tamamen bir öneri olarak söylüyorum, driverlarını kontrol etmelisin bence.
Gece sistemin tüm güncellemelerini yaptım. Ekran kartını da son sürüme güncelledim. Şu an bir problem yok sanırım dediğiniz gibi problem ekran kartının driverını kurmamamdı. Teşekkür ederim yanıt için

Geri
Yukarı