R5 3500X sistemde mavi ekran hatası

Neruxth

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Üzülerek söylemeliyim ki internetten topladığım bilgisayarımda bir türlü yüzüm gülmedi. Sistemi ilk topladığımda mavi ekrandan Windows bile kuramadım. Sonrasında RAM ve anakartı iade ettim (corsair tek parça 16 GB RAM ve Gigabyte B450 GAMING X anakart) yeni Dual G.Skill Sniper ve MSI X570A PRO anakart aldım. Sistemi eski Corsair kasama kurdum. Kasada 550W Xigmatek 80Plus Bronze PSU var. Bir SSD ve bir SATA Hybrid kullanıyorum. Sistemi kurduktan sonra Battle.net, Chrome, Opera browserları, Discord gibi programların exe dosyalarından farklı mavi ekranlar aldığımı gördüm Windbg'de. Kısaca hikaye kısmı bu kadar. Sistem özelliklerim ve sorun çözme sürecim aşağıdaki gibidir:

• MSI X570A PRO mainboard.
  • AMD Ryzen 5 3500X 6-core Processor 3.60 GHz.
  • MSI GTX 1660s GPU.
  • 16 GB Dual G.Skill Sniper RAM.
  • SanDisk 240GB SSD, WD Blue 1TB SATA.
  • Corsair midtower case, xigmatex taurus 80Plus Bronze 550W PSU.
  1. RAM'leri fiziken ve Memtest86 ile test ettim. Problem bulunamadı.
  2. HD Tune ve HDD sentinel ile hard disklerimi de kontrol ettim herhangi bir sorun yok.
  3. Tüm driverlarım güncel. Windows 10 en son sürüm ve güncel.
  4. Antivirüs yazılımım ekstradan yok. 3. parti program yüklü değil. Sadece 3 boyutlu tasarım programları kullanıyorum.(solidworks, AutoCAD vs.)
  5. Herhangi bir USB slotumda hiçbir şey takılı olmadan da aynı ekranları aldım.
  6. BIOS en son sürüm, güncel.
  7. Çift monitör kullanıyorum. Biri HDMI biri VGA'dan dijital display dönüşümlü.
  8. Logitech bir Webcam var. Sürekli bağlı bilgisayara.
  9. HP 1080 yazıcı kullanıyorum. Sürekli bağlı bilgisayara.
  10. BIOS voltaj değerlerim normal.
  11. Herhangi bir OC yok hepsi kapalı.
Son iki minidump dosyasını paylaşıyorum.

2 aydır uğraşıyorum. En son buraya da başlık açayım dedim olmadı parçaları ayrı ayrı satmaktan başka çarem kalmadı. Bu kadar para verip böyle olunca insanda moral falan kalmıyor. Şimdiden teşekkür ederim herkese.

sfc, başlangıç programlarını düzenleme, chckdsk gibi yöntemlerin hepsini denedim. Sonuç alamadım.

Not: Genellikle YouTube da arkada müzik açıkken hata alıyorum. Discord ve BattleNet programlarının da kendi içerisinde çevirdiği hareketli animasyonlar var, tahminen onlar da o yüzden sıkıntı çıkartıyor gibi nedenini çözemedim.

Son gelen mavi ekran minidump dosyası. Opera exe. kaynaklı:

Merhabalar.
Üzülerek söylemeliyim ki internetten topladığım bilgisayarımda bir türlü yüzüm gülmedi. Sistemi ilk topladığımda mavi ekrandan Windows bile kuramadım. Sonrasında RAM ve anakartı iade ettim (corsair tek parça 16 GB RAM ve Gigabyte B450 GAMING X anakart) yeni Dual G.Skill Sniper ve MSI X570A PRO anakart aldım. Sistemi eski Corsair kasama kurdum. Kasada 550W Xigmatek 80Plus Bronze PSU var. Bir SSD ve bir SATA Hybrid kullanıyorum. Sistemi kurduktan sonra Battle.net, Chrome, Opera browserları, Discord gibi programların exe dosyalarından farklı mavi ekranlar aldığımı gördüm Windbg'de. Kısaca hikaye kısmı bu kadar. Sistem özelliklerim ve sorun çözme sürecim aşağıdaki gibidir:

• MSI X570A PRO mainboard.
  • AMD Ryzen 5 3500X 6-core Processor 3.60 GHz.
  • MSI GTX 1660s GPU.
  • 16 GB Dual G.Skill Sniper RAM.
  • SanDisk 240GB SSD, WD Blue 1TB SATA.
  • Corsair midtower case, xigmatex taurus 80Plus Bronze 550W PSU.
  1. RAM'leri fiziken ve Memtest86 ile test ettim. Problem bulunamadı.
  2. HD Tune ve HDD sentinel ile hard disklerimi de kontrol ettim herhangi bir sorun yok.
  3. Tüm driverlarım güncel. Windows 10 en son sürüm ve güncel.
  4. Antivirüs yazılımım ekstradan yok. 3. parti program yüklü değil. Sadece 3 boyutlu tasarım programları kullanıyorum.(solidworks, AutoCAD vs.)
  5. Herhangi bir USB slotumda hiçbir şey takılı olmadan da aynı ekranları aldım.
  6. BIOS en son sürüm, güncel.
  7. Çift monitör kullanıyorum. Biri HDMI biri VGA'dan dijital display dönüşümlü.
  8. Logitech bir Webcam var. Sürekli bağlı bilgisayara.
  9. HP 1080 yazıcı kullanıyorum. Sürekli bağlı bilgisayara.
  10. BIOS voltaj değerlerim normal.
  11. Herhangi bir OC yok hepsi kapalı.
Son iki minidump dosyasını paylaşıyorum.

2 aydır uğraşıyorum. En son buraya da başlık açayım dedim olmadı parçaları ayrı ayrı satmaktan başka çarem kalmadı. Bu kadar para verip böyle olunca insanda moral falan kalmıyor. Şimdiden teşekkür ederim herkese.

sfc, başlangıç programlarını düzenleme, chckdsk gibi yöntemlerin hepsini denedim. Sonuç alamadım.

Not: Genellikle YouTube da arkada müzik açıkken hata alıyorum. Discord ve BattleNet programlarının da kendi içerisinde çevirdiği hareketli animasyonlar var, tahminen onlar da o yüzden sıkıntı çıkartıyor gibi nedenini çözemedim.

Son gelen mavi ekran minidump dosyası. Opera exe. kaynaklı:

Usta format nasıl attın iso dosyası olarak flaş diske yazdır. Ve hard format at yani temiz kurulum. Bide anakart üzerine taktiğin pinlere dikkat et büyük ihtimal fan veya birbaska pin kablosu yanlış bağlanmış.

Usta format nasıl attın iso dosyası olarak flaş diske yazdır. Ve hard format at yani temiz kurulum. Bide anakart üzerine taktiğin pinlere dikkat et büyük ihtimal fan veya birbaska pin kablosu yanlış bağlanmış.
Cevabın için teşekkür ederim.
Windows kurulumunu her şekilde denedim. Farklı SSD lerde bile denedim sonuç aynı.
Tekrar kontrol ettim pinlerde herhangi bir yanlışlık yok. Bu sonuca nereden vardınız?

Belleklerinizde sorun var gibi gözüküyor. O yüzden öncelikle Memtest86 ile belleklerinizi test edin.

Belleklerinizde sorun var gibi gözüküyor. O yüzden öncelikle Memtest86 ile belleklerinizi test edin.

Cevabınız için teşekkür ederim fakat zaten açtığım başlıkta bunu yaptığımı belirtmiştim. Bellekleri fiziken de test ettim. Yine de bellekle alakalı diyorsanız başka çözüm önerisi sunabilir misiniz?
Sayın @Recep Baltaş sanırım arkadaşlar bir çözüm bulamadılar. Siz de bir bakabilir misiniz?

Son düzenleme:
Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin? Güncel değil ise güncelle.

Driver Booster kullandınız mı hiç?

"DISM" rehberini uygula. İlk 3 adımını uygulaman yeterli olacaktır.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır?

BIOS sürümün beta bir sürüm. Beta sürüm tavsiye etmiyorum. Sorun yaratma şansı olduğu için bir önce sürüme geçin.

Disklere HD Tune yazılımı ile test etmişsiniz. Güzel bir şey yapmışsınız.

Disklere HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "quick scan" kapalı olacak şekilde yap. Sonuçları paylaş. HD Tune yazılımdan "health" sekmesini paylaş. HardDisk Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

BIOS sıfırla yani fabrika ayarlarına geri getir.

Cevabınız için teşekkür ederim.

DISM rehberini uyguladım.
Ekran kartı sürücülerim güncel.
BIOS ayarları sıfırlandı. Beta olmayan güncel sürüm kuruldu.
HD Tune ve HDD Sentinel diskleri gayet sağlıklı gösteriyor, ekran görüntülerini paylaşıyorum.

Ek olarak yine bir chkdsk uygulaması gerçekleştridim ve bazı bozuk kısımlar onarıldı. Şimdilik bir sorun yok gibi. Tekrarlamazsa çözüldü olarak işaretleyeceğim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    91,9 KB · Görüntüleme: 16
  • 2.jpg
    2.jpg
    72,7 KB · Görüntüleme: 18
  • 3.jpg
    3.jpg
    31 KB · Görüntüleme: 12
  • 4.jpg
    4.jpg