R5 3600X sistemi sessiz yapma

SabriBolat

Hectopat
Arkadaşlar yeni sistem topladım:
R5 3600X.
MSI RTX 2060 Super.
Corsair 8x2 16 GB RAM CL16.
XPG M.2 SSD 500GB.
Kasa TUF Gaming GT301.

Önceden laptop kullanıyordum masaüstüne geçince bu kadar sese alışkın değilim.
İşlemci sıcaklık değerlerine baktım yüksek.
Boştayken fanlar duruyor 1 dk olmadan yeniden çalışıyor.
İşlemci fanı fazla hızlı dönüyor.
Stok fanı söküp kendim yeniden termal macun sürdüm 5 derece daha düştü.

Sizlerden ricam bu sistemi daha sessiz ve daha stabil nasıl yaparım?

Arkadaşlar yeni sistem topladım:
R5 3600X.
MSI RTX 2060 Super.
Corsair 8x2 16 GB RAM CL16.
XPG M.2 SSD 500GB.
Kasa TUF Gaming GT301.

Önceden laptop kullanıyordum masaüstüne geçince bu kadar sese alışkın değilim.
İşlemci sıcaklık değerlerine baktım yüksek.
Boştayken fanlar duruyor 1 dk olmadan yeniden çalışıyor.
İşlemci fanı fazla hızlı dönüyor.
Stok fanı söküp kendim yeniden termal macun sürdüm 5 derece daha düştü.

Sizlerden ricam bu sistemi daha sessiz ve daha stabil nasıl yaparım?
İşlemci fanı hep döner zaten. Oyuna girmeden de işlemci çalışıyor ve ısınıyor. Kulağınız alışır.

Hocam fanların durması gibi bir ihtimal yok. Gidip Be Quiet gibi fanlar alarak servet döküp daha sessiz bir sistem yapmanız mümkün ama genel anlamda oyun esnasında duyabileceğiniz bir sesin olmaması gerekiyor.

Ah AMD ah hocam 3600X işlemcim var bende o sesten müzdariptim geçmez o ses. Stok fan 2500 3600 RPM'de dönüyor onu çıkartıp camdan atmanız gerekiyor ve yerine yeni bir kule tipi soğutucu almanız lazım Snowman T6 Ultra kullanıyorum en yüksek 1500RPM'de dönüyor soğutma olarak şekil şemal olarak sessizlik olarak çok güzel tavsiye ederim. Bilgisayardan anlıyorsanız işlemcinize slikon testi yapıp ona göre undervolt yapmanız gerekmektedir GHz ve gelen voltajı dengelemeniz lazım hem soğutmada işe yarayacak hem de performansta ama dediğim gibi stok soğutucuyu atın camdan aşağıya.

Hocam 3600X biraz ısınan bir işlemci, stok fanı da yetersiz geliyor. Aynı sorunu ben de yaşadım. Stok fan 2500 RPM civarı bir hızda dönüyordu sürekli ve sık sık ses yükselmeleri oluyordu. Stok soğutucunuzu güzel bir hava soğutma ile değiştirmenizi öneririm. Ben kule tipi soğutucu taktım ( Arctic Freezer 34 Duo ) hem ses olayı bitti hem işlemcim serin çalışıyor.

Genel sıcaklık değerlerini belirtebilir misiniz işlemcinin ve GPU'nun.

Buyurun hocam
Ah AMD ah hocam 3600X işlemcim var bende o sesten müzdariptim geçmez o ses. Stok fan 2500 3600 RPM'de dönüyor onu çıkartıp camdan atmanız gerekiyor ve yerine yeni bir kule tipi soğutucu almanız lazım Snowman T6 Ultra kullanıyorum en yüksek 1500RPM'de dönüyor soğutma olarak şekil şemal olarak sessizlik olarak çok güzel tavsiye ederim. Bilgisayardan anlıyorsanız işlemcinize slikon testi yapıp ona göre undervolt yapmanız gerekmektedir GHz ve gelen voltajı dengelemeniz lazım hem soğutmada işe yarayacak hem de performansta ama dediğim gibi stok soğutucuyu atın camdan aşağıya.

Sıvı mı kule tipi soğutmamı sizce

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    68 KB · Görüntüleme: 39
  • 2.JPG
    2.JPG
    77,4 KB · Görüntüleme: 29
  • 3.JPG
    3.JPG
    58,6 KB · Görüntüleme: 24
Buyurun hocam.

Sıvı mı kule tipi soğutmamı sizce.

Kule tercih ettim ben riske girmek istemedim.
Benim işlemcimde Gold slikon olduğu için şu anki ayarım 4.2GHz'e sabitleyip voltajıda 1.15V ile kullanıyorum AMD Ryzen Master programı ile denemeye başla 1.3v ile başla azar aşzar aşağı doğru in korkma bir noktadan sonra PC restart atacak o voltajın altına inmene gerek yok bir üst değeri seçip Prime95 testi yap 5 10 dk kadar kapanmazsa sistem BIOS'tan ayarları kalıcı hale getir daha serin çalışır benim kasanın hava akışı iyi olmadığı için sadece 5 10 derece düşüş sağladı yakın zamanda değiştirip önü mesh olan kasa alacağım için bu değer 15 20 derecelerde fark edecektir diye düşünüyorum.

Kule tercih ettim ben riske girmek istemedim.
Benim işlemcimde Gold slikon olduğu için şu anki ayarım 4.2GHz'e sabitleyip voltajıda 1.15V ile kullanıyorum AMD Ryzen Master programı ile denemeye başla 1.3v ile başla azar aşzar aşağı doğru in korkma bir noktadan sonra PC restart atacak o voltajın altına inmene gerek yok bir üst değeri seçip Prime95 testi yap 5 10 dk kadar kapanmazsa sistem BIOS'tan ayarları kalıcı hale getir daha serin çalışır benim kasanın hava akışı iyi olmadığı için sadece 5 10 derece düşüş sağladı yakın zamanda değiştirip önü mesh olan kasa alacağım için bu değer 15 20 derecelerde fark edecektir diye düşünüyorum.

Şimdi oyun oynadım PUBG Lite işlemci enyüksek 72 dereceyi gördü ekran kartı ise 69 dereceyi gördü sizce nasıl.
şimdi nasıl

Dosya Ekleri

• 4.JPG
    4.JPG
    155,1 KB · Görüntüleme: 29
  • CinebenchR23 max 75 derece.JPG
    CinebenchR23 max 75 derece.JPG
    91,7 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı