R5 3600X Voltaj ayarlama BIOS ve HWiNFO farklı gösteriyor

rucukutu76

Hectopat
Merhaba anlamadığım bir konuda yardım lazım.
3600X, ROG B550-E, FSP Hydro G 750, G.Skill 2x8 3600MHz RAM şeklinde donanım.
BIOS'tan CPB'yi kapattım. Çarpan kilidini 44 yaptım. Voltaj kısmınıda vddcr CPU voltage kısmı manuel ve vddcr CPU voltage override kısmını da 1, 35 v ayarladım.
Vddcr soc voltage kısmı Auto'da 1.10 v de kaldı.
Şimdi benim anlamadığım kısım şu. CPU Z'de 1, 34 v gösteriyor. HW info da sağ altta 1.35 v gösteriyor CPU Core voltage kısmı. Fakat sol tarafta yuvarlağa aldığım kısımda 1.10'dan yukarı çıkmıyor. BIOS Auto ayarlarda default ayarla da 1.45 civarı geziniyordu.
Prime 95 testinde şu anda 6 çekirdeğin 5'ini kapatıyor 1 tanesi %100 fakat Cinebench testinde 3400'lerden 3860'lara çıktı ve hata vermedi.
Başka yapmam gereken bir ayar var mı? Ya da burada hatalı bir durum?

1600702653764.png

1600702680847.png

1.1V de 4.4GHz nasıl ya? Silikon şansı-kalitesi dahi olsa o kadar yetebiliyor mu? Anlamadım.
Daha doğrusu nasıl hata vermediğini çözemedim.
Hocam anlayamadım gitti 1.1 V sistemin çalışması için gerekli en düşük frekans ama 1.35 v çekiyor galiba tam bilen birisi yazsa aydınlansak. Ama cinebench te 4.4 Ghz de 3860 puan aldım. Fakat prime95 te çekirdekleri kapatıyor. Başka bir sıkıntı var galiba

Evet evet sonradan gördüm değeri, CBP değeri AUTO da veya başka bir değer auto da kalmış olabilir (Bende 3.8GHz'ye sabitlemiştim ama pek bilgim yok).

Adımlar şu şekilde idi:

OC Explorer Mode = Expert
CBP = Disabled
CPU Ratio = 44.00
CPU Features --> AMD Cool'n'Quiet = Disabled
CPU Core Voltage = Override Mode
Voltaj değerleri girilir.
MSI marka anakart kullanıyorum sizinki Asus; menü aynı olacaktır ama çözemedim.
Bu arada yanlışlıka EN İYİ CEVAP olarak yorumumu tercih ettiniz. Yardım edilmesi için düzelmelisiniz.

Evet evet sonradan gördüm değeri, CBP değeri AUTO da veya başka bir değer auto da kalmış olabilir (Bende 3.8GHz'ye sabitlemiştim ama pek bilgim yok).

Adımlar şu şekilde idi:

OC Explorer Mode = Expert
CBP = Disabled
CPU Ratio = 44.00
CPU Features --> AMD Cool'n'Quiet = Disabled
CPU Core Voltage = Override Mode
Voltaj değerleri girilir.
MSI marka anakart kullanıyorum sizinki Asus; menü aynı olacaktır ama çözemedim.
Bu arada yanlışlıka EN İYİ CEVAP olarak yorumumu tercih ettiniz. Yardım edilmesi için düzelmelisiniz.
Siz voltaj olarak 4.4 ghz ye ne giriyorsunuz ?
şu anda 4.4 ghz de 1.25 v da açıldı ama yine 1.1 v gözüküyor bu arada nasıl düzelticem en iyi cevabı :D

Siz voltaj olarak 4.4 ghz ye ne giriyorsunuz ?
şu anda 4.4 ghz de 1.25 v da açıldı ama yine 1.1 v gözüküyor bu arada nasıl düzelticem en iyi cevabı :D

Açılır ama testi geçse dahi işlemciyi yoran oyunlarda (For Honor, WOT vb.) 40-60 dakika arasında kapanmıyorsa sorun teşkil etmeyebilir.
Bende dalgasına 3.8GHz de 1.0V kullanıyordum (Testi geçti) ama oyunda 40 dakika sonra takılmalar daha sonra reset ile son buldu.
Yorumun sol alt köşesinde rapor tuşuna basarak, moderatörlere geri almalarını söyleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı