R5 3600X yük altında fazla ısınıyor

Elpatron1111

Hectopat
Daha fazla  
Cyberpunk oynarken 85 derecelerde çalışan Ryzen 5 3600X işlemcim için BIOS'a girip Core performans Boost'u kapatıp 1.4V'den 1.35 kere düşürdüm fakat voltajı düşürmeden önce Cinebench 23'ten test yaptığımda 8914 puan çıkarken şimdi 8300'lerde bir puan çıktı. Fakat Cyberpunk'a girince işlemcim ortalama 70'lerde çalışmaya başladı. Şu anda da artıyor. Nedeni ne? Nasıl düzeltebilirim? Gerekirse nasıl eskiye döndürürüm? Hangisine güveneceğim? Bu arada MSI Afterburner'dan değerlere bakıyorum, ekran kartım RTX 2060 Super.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI anakartların gereğinden fazla voltaj verdiğini biliyorum eğer yanlışsam düzeltin. Arkadaşımda B450 Tomahawk Max vardı voltaj ayarlarını yanılmıyorsam 1.225 gibi bir değere düşürüp stabiliteyi sağlayıp ısıyı kontrol altında tutmayı başarmıştık. CPB de hep açık konumda. Kendisi şuan gayet memnun. Tabii soğutucuyu ve macunu da değiştirmiştik.

Cbp yi açsam ne gibi bir değişiklik olur.

MSI anakartların gereğinden fazla voltaj verdiğini biliyorum eğer yanlışsam düzeltin. Arkadaşımda B450 Tomahawk Max vardı voltaj ayarlarını yanılmıyorsam 1.225 gibi bir değere düşürüp stabiliteyi sağlayıp ısıyı kontrol altında tutmayı başarmıştık. CPB'de hep açık konumda. Kendisi şu an gayet memnun. Tabii soğutucuyu ve macunu da değiştirmiştik.

Peki sorunumu nasıl düzeltebilirim?
Dediğim gibi voltajı elle yavaş yavaş düşürüp test etmeniz gerekli. Biraz deneme yanılma ile bulmuştuk biz o yüzden kesin konuşamıyorum. Eğer kurcalayamam derseniz bilen birinden yardım isteyin. Sorumluluk sizde. Eğer bunları yapamam derseniz belki fanlar tozlanmıştır veya macun ömrünü tamamlamıştır onu değiştirebilirsiniz.

Stok fan kullanırsan o kadar güçlü işlemci tabi ki yanacaktır. Snowman m200 işlemci soğutucusu almanızı tercih ederim. 75 lira civarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı