Çözüldü R5 3600X yüksek frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vlknk13

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,
Konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Sistemim ASUS TUF B450 PRO GAMING anakart ve R5 3600X işlemciden oluşuyor.
1. resimde görülen BIOS'ta sağ üstte bulunan Ez System Tuning kısmından ASUS optimal seçeneğini aktif etmiştim.
Daha sonra bunun OC anlamına geldiğini ve çalışma frekansını artırdığını öğrendim.

20201227_231112.jpg

20201227_231103.jpg

Ekran görüntüsü 2020-12-27 231620.png

İşlemci 4.1GHz'e çıkmıştı. Sıcaklıkların da arttığını görünce BIOS'tan normal haline (ASUS optimal) çevirdim. Ancak işlemci halen 4.1GHz'de çalışmakta.
Forumda konu araştırınca BIOS'ta AMD CBS kısmından Core Performance Boost seçeneğinin disabled yapılarak düzeltileceği yazılmıştı. Bunu da yapmama rağmen işlemci halen 4.1GHz'de çalışmakta.

20201227_233803.jpg

Bu konuda yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Çözüm
Pek bilgim yok ama BIOS ayarlarını sıfırlamak işe yarayabilir mi? Bilen arkadaşlar hatam varsa düzeltirse sevinirim.
CPB maalesef stabil çalışan bir teknoloji değil boşuna işlemciyi yoruyor gereksiz güç harcıyor. Kapattıktan sonra oyunlarda FPS düşüşü bile yaşanmıyor. 15 derece daha soğuk çalışıyor işlemci.
AAA oyunlarda yaşanmaz, CS tarzı oyunlarda yaşanabilir. Nasıl çalışıyor bilmem, 1600 var bende.

Pek bilgim yok ama BIOS ayarlarını sıfırlamak işe yarayabilir mi? Bilen arkadaşlar hatam varsa düzeltirse sevinirim.

Bios ayarlarını komple default yapın bence biraz kurcalamışsınız belli ki.Sonra hiç bir ayarı ellemeyip sadece CPB kapatıp keyfinize bakın.

BIOS'u sıfırla, CPB kapatma ısınma sorunu yoksa.
Sıfırlama nasıl aklıma gelmez 🤦‍♂️. Çok teşekkürler düzeldi sıfırlayınca. Ancak sıcaklık değerleri sanki daha yüksek pek anlam veremedim.

Geri
Yukarı