R5 3600XT-2060 sistemde ekrana görüntü gelmiyor

TnrKrc

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Yeni topladığım 8 aylık bilgisayarimda sıkıntılar bitmedi biri bitiyor yenisi başlıyor. Simdi de görüntü gelmiyor. Bu görüntü gelmeme olayi 4 5 gündür var. Anakartta VGA ışığı yanıyordu ilk gittiğinde sorunu halledip 2 gün kullandim sonrasinda PC'yi kapatip açtığımda video izlerken, PC açıkken PC'ye bağlı aygıt çıktığında çıkan ses verdi ve ekranda görüntü gitti fakat videonun sesi gelmeye devam etti.

Sistem.
İşlemci R5 3600XT.
Ekran karti RTX 2060 6 GB.
RAM 2x8.
Anakart ASUS TUF Gaming X570 PLUS.
HDD SSD yazmiyorum.
PSU 650W Frisby (kasa ile birlikteydi 80 Bronze sertifikasi olmasi lazim)

Gözlemlediğim birkaç sorunu dile getireyim;
1. kasa oyun oynarken, yük altında aşırı ısınıyor. Başlarda ağır oyunlar oynarken resetliyordu bende ağır oyunlari kestim ama yine de hafif oyunlarda 70 üstü alıyordum.
2. kasada statik birikiyor. Görüntü gelmiyorken kasaya dokundugumda hissedeceğim düzeyde statik vardı. Boşaltmama rağmen arada yine elektrikleniyor.
3. son zamanlarda ağır oyunlara sardim ve sıcaklık değerleri 95'i gördü. Bende dinlendiriyor soğutuyor aralıklı oynuyordum. İşlemci çok ısınıyor geri kalan parçalarda sıcaklık sorunu yok gibiydi. Stock kullanıyorum ondan dolayi çok ısındı diye düşündüm. Arkadaş önerisi ile underclock yaptım çünkü işlemci standart gücünü değil overclock halle gelmişti. Düşürünce ısınma sorunu bitti. Agir oyunlarda Max 75 görür oldum. Bostayken de 55 60 aralığından 45 50 aralığına düşmüştü.

AMD sitesinde Max sıcaklık değerini aşmadığı için işlemci bir sıkıntı görmez diye düşünüyorum fazla sıcaklık olmasina rağmen.

Fakat bu 5 6 gündür kasadan koku geliyor diye ailemden uyarildim bana koku gelmiyordu o yuzden kasayi güzelce bir temizledim. Koku gitmişti derece düşmüştü ama arada yine geldiği söylendi ekran gitmeden önce.

Anakart üzerinde LED'lerim bulunduğu için bu LED'lerden ötürü oluşacak tüm sorunlari hallettim. LED'ler yanmiyor tüm yollari denedim. VGA CPU DRAM ve Boot LED'leri var ve yanmiyorlar.

Not: Bunu yazdığım süreçte PC boşta çalıştı. 20 dakika ne bir LED ne bir koku. Bir sıkıntı gözükmüyor. Yine de görüntü yok.

Yardimlarinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam tam olarak anlayamadım ama umarım işlemciyi veya ekran kartını yakmamışsınızdır. Sorun ekran kartınızda olabilir veya basit birşeyde olabilir mesela monitörün kablosu falan çıkmıştır bir kontrol edin sizi endişeye sokmak istemem ama kasasından koku gelen bir PC'yi kullanmaya devam ettiyseniz sorunlar oluşmuş olabilir en sağlıklısı servise göndermek olacaktır.

Hocam tam olarak anlayamadım ama umarım işlemciyi veya ekran kartını yakmamışsınızdır. Sorun ekran kartınızda olabilir veya basit birşeyde olabilir mesela monitörün kablosu falan çıkmıştır bir kontrol edin sizi endişeye sokmak istemem ama kasasından koku gelen bir PC'yi kullanmaya devam ettiyseniz sorunlar oluşmuş olabilir en sağlıklısı servise göndermek olacaktır.
Zaten servise göndereceğim ama ne olmus olabilir onu düşünmeden edemiyorum. Geldiginde ayni sorun olabilirmi bilemiyirum.
Sorunu çözdüm fakat şu anlık. Ekran kartı display porttan görüntü alamıyordum bende hdmi ile deniyeyim dedim. Şuanlık görüntüm var sıkıntı yok fakat koku ve statik konusu kesin çözüldü mü emin değilim. Sistem servise gidip geldikten sonra güncellemede bulunacağım.
Arkadaşlar servisten ürünler geldi. Islemci ve psu da sorun varmış. Islemci iade verdi psu hâlâ beklemede ama büyük ihtimal o da arızalıdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı