R5 3600XT sistem stres testi sıcaklıkları

realmoonlight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Montreal, QC, Canada
Sistemimi stres testine soktum ve anlam veremediğim bir sonuç aldım, berber yorumlayıp çözersek sevinirim.

Sistem özelliklerim (sadece konu ile alakası olanlar):
  • Ryzen 5 3600XT 6/12.
  • B450M-A PRO Max.
  • High Power Eco Bronze 400W 80+
  • WD5000AAKX SATA 3.0 7200 RPM hard disk.
  • CM Masterliquid 240L sıvı soğutucu.

aidatacpuonly.PNG

Sadece CPU'ya yük bindirdiğimde işlemci sıcaklığı 62-63 derecelerde gidiyordu, buraya kadar normal, ekran alıntısı aracını aldığımda birden spike yaptı ama zaten %100 yükte değil miydi bu? Nasıl spike yapıyor?

adaitaall.PNG

Tüm sisteme yük bindirdiğimde ise işler değişti, sürekli dalgalı olacak şekilde, işlemci sıcaklığı 87 ile 79 arasında gitti. Anlamadığım şey CPU zaten %100 değil miydi? Şimdi ne değişti? Ayrıca sistemimde bulunan HDD sürekli testi durup başladı. Ekran kartımın sıcaklıklarının yük altına göre oldukça iyi olduğunu düşünüyorum, airflow da gayet iyi kasada. Sorun nedir? İlgili olduğunu düşündüğüm ve bahsi geçen bileşenleri ekledim. Yardımcı olursanız ne ala.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o spike 10 dakika yükten sonra cpb açıkken oluyor. Anlık voltaj değeri bir tık artıyor vr öyle seyrediyor. Kullanılan voltajlara bakarsanız anlayacaksınız. Kişisel tavsiyem manual OC ve UVdir. Ancak öyle stabilite yakalarsınız ve çoklu çekirdek gücü %10/%25 artar ancaj tek çekirdek boostundan biraz kaybedersiniz.

Sonuçta bu sıcaklıklar normal değil bence. Termal macun kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum.

Sonuçta bu sıcaklıklar normal değil bence. Termal macun kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum.
Hocam o soğutucuyla CPB açıkken normaller. Anakartlar aşırı saçma voltajlar veriyor. Sıkıntılı bir durum yok manual OCye geçince dediklerimi anlayacaksınız. En az bir 20-25 derece düşüş olacaktır.
Ayrıca güç kaynağından da kayanklı olabilir. Sistem toplamda kaç watt çekiyor OCCT üzerinden bakabilirmisin hocam?

Hocam o soğutucuyla CPB açıkken normaller. Anakartlar aşırı saçma voltajlar veriyor. Sıkıntılı bir durum yok manual OCye geçince dediklerimi anlayacaksınız. En az bir 20-25 derece düşüş olacaktır.
Ayrıca güç kaynağından da kayanklı olabilir. Sistem toplamda kaç watt çekiyor OCCT üzerinden bakabilirmisin hocam?

Ceza aldım kusura bakmayın, geldim şimdi. Nasıl bakacağım toplam güç tüketimine? OCCT 6.2.2 yüklü.

Ceza aldım kusura bakmayın, geldim şimdi. Nasıl bakacağım toplam güç tüketimine? OCCT 6.2.2 yüklü.
OCCT yazan testi seçin. İşlemci threatlerinizin tamamını seçin. Ardından yandan CPU Core Voltage yazan değeri graph için tik atıp 10 dakika boyunca gözlemleyin. Sonucu buraya atarsanız yardımcı olurum. 3. Nesil Ryzenlerin 2019 Modelinde malesef ki bu benzer sorun var. Sizdeki voltajları görelim bakalım bir de^^ Duruma göre ideal Overclock ve UV ayarlarım size.
Ayrıca OCCTyi güncellerseniz sevinirim. 7.1.0 sürümü mevcut piyasada

OCCT yazan testi seçin. İşlemci threatlerinizin tamamını seçin. Ardından yandan CPU Core Voltage yazan değeri graph için tik atıp 10 dakika boyunca gözlemleyin. Sonucu buraya atarsanız yardımcı olurum. 3. Nesil Ryzenlerin 2019 Modelinde malesef ki bu benzer sorun var. Sizdeki voltajları görelim bakalım bir de^^ Duruma göre ideal Overclock ve UV ayarlarım size.
Ayrıca OCCTyi güncellerseniz sevinirim. 7.1.0 sürümü mevcut piyasada

Grafik olayını bulamadım, ancak attığım değerler yetecektir diye düşünüyorum. Test sırasında CPU 3600X diye görünmüş bu arada.

1607193628426.png

1607193705028.png

1607193761783.png

1607193783264.png

Ek olarak @Quanic.

1607194059956.png

Max frekansa bile çıkmamış.

Grafik olayını bulamadım, ancak attığım değerler yetecektir diye düşünüyorum. Test sırasında CPU 3600X diye görünmüş bu arada.

Eki Görüntüle 766390
Eki Görüntüle 766397
Eki Görüntüle 766401
Eki Görüntüle 766402

Ek olarak @Quanic.

Eki Görüntüle 766413
Max frekansa bile çıkmamış.
Cpb ile stress testte tam hıza çıkamaz zaten. Voltajlarda aşırı bir anormallik yok. Ancak yine de biraz yüksek. Manual olarak kısılabilir. Manual oc ve uv ile ortalama 8-12 derece kazanırsın. 4.1GHz ve 1.25V girip 10 ar dakika test yapın ve her seferinde 0,0125V azaltın. Crash verince yeniden bir kademe yükseltin. En stabil değerde en düşük sıcaklıkları alacaksınız.

CPB ile stress testte tam hıza çıkamaz zaten. Voltajlarda aşırı bir anormallik yok. Ancak yine de biraz yüksek. Manual olarak kısılabilir. Manual OC ve UV ile ortalama 8-12 derece kazanırsın. 4.1GHz ve 1.25V girip 10 ar dakika test yapın ve her seferinde 0, 0125V azaltın. Crash verince yeniden bir kademe yükseltin. En stabil değerde en düşük sıcaklıkları alacaksınız.

BIOS sıfırlanacak mı peki crash verirse?

Geri
Yukarı