R5 5500 sistem indirme yaparken donuyor ve yanıt vermiyor

pxhkadir420

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
RAM
Gskill 16GB 3600Mhz
SSD veya HDD modeli
480GB M2 SSD
Ekran kartı
ASUS DUAL RX6600 8GB
Anakart
ASUS PRIME B450M-AII
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba, İtopya'dan yeni bir sistem aldım. Genelde birden fazla şey indirmeye çalışırken indirme donuyor sonra tıkladığımda yanıt vermeyi durdurdu diyor. Driver güncellemesi gerek denildi yaptım. Windows Update güncel. Başka neden olabilir sistem 2 günlük. Montaj İtopya'da yapıldı.

Mesela az önce bir oyun kurulumu yapıyodum. Oyun kurulumu %3'de kalmıştı kapattım yanıt vermiyor dedi. Görev yöneticisinden zorla kapattım. Sonra görev yöneticisi bu şekilde kaldı.
ssadas.png

Birden fazla şey indirirken donmanın sorunlu bir parçadan olacağını sanmıyorum. Yazılımsal bir sorun olma ihtimali var bence.

Windows'u siz mi kurdunuz yoksa onlar mı kurup gönderdi?

Birden fazla şey indirirken donmanın sorunlu bir parçadan olacağını sanmıyorum. Yazılımsal bir sorun olma ihtimali var bence.

Windows'u siz mi kurdunuz yoksa onlar mı kurup gönderdi?

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Sorun yazılımsal olabilir muhtemelen. Windows'u onlar kurdu 1 haftalık deneme sürümü şeklinde geldi. Ben internet üzerinden aldığım lisans anahtarı(key) ile güncelledim acaba bu yüzden olabilir mi? Windows 10 Home kurulu. İtopya'yı aradığımda BIOS güncellemesi ve o da olmazsa format önerisinde bulundular. En son olarak da teknik serviste destek olabileceklerini söylediler.

Aldığınız key Home key o zaman. Benim size tavsiyem yeni bir USB hazırlayıp temiz format atın ve Home sürümü kurun. Daha sonra almış olduğunuz key ile etkinleştirin. Fakat etkinleştirmeyi kurulum aşamasında yapmayın. Yani kurulumda key girmeden geçin ve kurulum bitince ayarlardan keyi girin ve etkinleştirme yapın.

Eğer key Pro ise kurulumda Pro seçmeyi unutmayın.

Aldığınız key Home key o zaman. Benim size tavsiyem yeni bir USB hazırlayıp temiz format atın ve Home sürümü kurun. Daha sonra almış olduğunuz key ile etkinleştirin. Fakat etkinleştirmeyi kurulum aşamasında yapmayın. Yani kurulumda key girmeden geçin ve kurulum bitince ayarlardan keyi girin ve etkinleştirme yapın.

Eğer key Pro ise kurulumda Pro seçmeyi unutmayın.
Evet Windows 10 Home key. Önce tavsiye edildiği gibi BIOS güncellemesi yapacağım. Sorun devam ederse dediğiniz gibi temiz bir format hazırlayıp format atacağım ardından dediğiniz işlemleri yapıp key'i daha sonra gireceğim.

Güncelleme: Merhaba tekrardan aynı sorunu yaşayanlar için konuyu güncelliyorum. WD Elements 500GB USB harici disk kullanıyordum ikinci disk olarak. Az önce D'ye (harici disk bahsettiğim) oyun yüklerken görev yöneticisine baktım. %100 olarak gözüküyordu, sonrasında yine Steam yanıt vermiyor dedi ve restart attım. USB'yi söktüm sadece SSD ile devam ediyorum aynı oyunu C'ye yüklüyorum(SSD'ye) şu an bir sorun gözükmüyor. Sanıyorum ki sorun Harici Diskten. Çünkü ne zaman D'ye (harici diske) bir şey indirmeye, kurmaya kalksam çoğunda yanıt vermiyor hatası alıp restart atmaya maruz kalıyordum. Şimdi bir iki gün böyle deneyeceğim. Çözülürse güncellerim.

Güncelleme 2: Harici Taşınabilir diski söktüğümden beri hiçbir sorun yaşamadım. Sorun harici diskteymiş. Hepinize teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı