Çözüldü R5 5500 sistemde RAM'i 3600 MHz yapınca işlemcide ani sıcaklık artışı oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AceTeq

Megapat
Yer
Başkent
RAM
Corsair Vengeance 2x8 16GB 3600 MHz CL18 RAM
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX 6700
Anakart
Gigabyte B450M-S2H
İşlemci
Ryzen 5 5500
Nasıl olduğu önemli değil, ister XMP ister manuel, RAM'i 3600 MHz ve üstü yapınca işlemci sıcaklığı ani olarak 63 dereceye çıkıp iniyor ve bu değer hep 63. Bu fanların da ani olarak hızlanıp yavaşlamasına neden oluyor. Mesela işlemci 33 derecede takılırken bir anda 30 derece artıp fanları delirtiyor. Şu an 3533 MHz olarak kullanıyorum, sadece 1 kademe düşürdüm, diğer tüm ayarlar aynı.

Soğutucu: Arctic Freezer 34 eSports DUO
Güç kaynağı: FSP Hyper 700 80+

Çözüm
Benim anakartımda gigabyte marka ramlerim gskill 3600 xmp kapalı iken 2733 de çalışıyor xmp açınca bendede oyunlarda donma falan oluyordu sıcaklık degerlerine bakmamıstım ancak gigabyte anakartlarda bence ram problemi var reddit sitesindede bahsedilmiş sorunu bulamamıslar ancak ben şu şekilde çözdüm denemek istersen xmp açıp ram voltajını 1.320v yapıp deneyebilirsin
Hocam denedim, sıcaklık olarak sorun devam ediyor ama fanların ani hızlanması baya azaldı.

Düzenleme; SoC Voltage düşürünce problem ortadan kalktı.
Hocam oyunlardamı yapıyor ve ramın 3600 mhz aldıgında voltaj ve stock voltajı yazarmısn
Yok boştayken veya yükte fark etmiyor. Mesela oyunda 50 derece iken yine 63 dereceye fırlıyor ama 3533 MHz'de sorun olmuyor. Anakart stok olarak RAM'e 1.35 mV veriyor, aralık olarak 1.35 ila 1.380 mV dolanıyor ve frekans hariç her şey stok. Stok dahil farklı bir voltaj girmem bir şeyi değiştirmiyor. İşlemci yükte stok 1.320 mV 1.344 mV gibi dolanıyor. Boşta 0, bilmem kaç seviyesine kadar düşebiliyor ama bu da normal zaten. Bu olay sadece, RAM 3600 MHz ve üstü için oluyor.

Yok boştayken veya yükte fark etmiyor. Mesela oyunda 50 derece iken yine 63 dereceye fırlıyor ama 3533 MHz'de sorun olmuyor. Anakart stok olarak RAM'e 1.35 mV veriyor, aralık olarak 1.35 ila 1.380 mV dolanıyor ve frekans hariç her şey stok. Stok dahil farklı bir voltaj girmem bir şeyi değiştirmiyor. İşlemci yükte stok 1.320 mV 1.344 mV gibi dolanıyor. Boşta 0, bilmem kaç seviyesine kadar düşebiliyor ama bu da normal zaten. Bu olay sadece, RAM 3600 MHz ve üstü için oluyor.
Benim anakartımda gigabyte marka ramlerim gskill 3600 xmp kapalı iken 2733 de çalışıyor xmp açınca bendede oyunlarda donma falan oluyordu sıcaklık degerlerine bakmamıstım ancak gigabyte anakartlarda bence ram problemi var reddit sitesindede bahsedilmiş sorunu bulamamıslar ancak ben şu şekilde çözdüm denemek istersen xmp açıp ram voltajını 1.320v yapıp deneyebilirsin

Hocam denedim, sıcaklık olarak sorun devam ediyor ama fanların ani hızlanması baya azaldı.

Düzenleme; SoC Voltage düşürünce problem ortadan kalktı.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam nasıl bir işlem yaptın tam olarak ne kadar düşürdün
1.jpg
2.jpg
3.jpg

55 yazan değer normalde 48'di, 55 yapınca SoC Voltage düştü. Böylece sıcaklık ve fan hızları stabil hale geldi.
Normalde 1.093 mV civarı gezen SoC Voltege şimdi 1.013 mV civarı geziyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı