R5 5500 ve 3060 Ti sisteme güncelleme gerekli mi?

Versa34

Zeptopat
Yer
İstanbul
Sistemin şu anki özellikleri.

Kasa: Phanteks P500A.
Anakart: B450M S2H.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Ti Gaming OC Pro 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 5500.
Depoloma: Kioxia 500 GB Exceria Plus G2 M.2 SSD + Samsung 870 EVO 250 GB SATA SSD.
Güç kaynağı: Corsair RM850X.
Soğutma olarak da kasamda 7 tane SilverStone 120RW fan var.

Monitör olarak LG'nin 24 inç 75 Hertz bir monitörü var uygun fiyata almıştım.

2 sene sonra üniversite için yurt dışına çıkacağım ama gene de güncellemek istiyorum 10bin TL bütçem var toplamda.
Ayrıca FSP champ Online UPS de almıştım ne olur ne olmaz diye işime de yaradı açıkçası.

Kararsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin şu anki özellikleri.

Kasa: Phanteks P500A.
Anakart: B450M S2H.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Ti Gaming OC Pro 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 5500.
Depoloma: Kioxia 500 GB Exceria Plus G2 M.2 SSD + Samsung 870 EVO 250 GB SATA SSD.
Güç kaynağı: Corsair RM850X.
Soğutma olarak da kasamda 7 tane SilverStone 120RW fan var.

Monitör olarak LG'nin 24 inç 75 Hertz bir monitörü var uygun fiyata almıştım.

2 sene sonra üniversite için yurt dışına çıkacağım ama gene de güncellemek istiyorum 10bin TL bütçem var toplamda.
Ayrıca FSP champ Online UPS de almıştım ne olur ne olmaz diye işime de yaradı açıkçası.

Kararsızım.
Hocam sistem gayet iyi, anakart ve işlemci düşük kalmış diğer parçalara göre.

İkisi yaklaşık 6.000 TL ediyor. Ryzen 5 5600'ün soğutucusu sırf oyunlara yetiyor aslında ancak daha soğuk çalışması için şu alınabilir:

Soğutucuyla birlikte yaklaşık 6.500 TL oluyor. Bu arada kalan 3.500 TL'ye güzel bir 1080P 144/165 Hz monitör de alınabilir. Monitör almayı düşünüyor musunuz?

İkisi yaklaşık 6.000 TL ediyor. Ryzen 5 5600'ün soğutucusu sırf oyunlara yetiyor aslında ancak daha soğuk çalışması için şu alınabilir:

Soğutucuyla birlikte yaklaşık 6.500 TL oluyor. Bu arada kalan 3.500 TL'ye güzel bir 1080P 144/165 Hz monitör de alınabilir. Monitör almayı düşünüyor musunuz?
Evet almayı düşünüyorum ama kabataslak anlıyorum monitörlerden. Şuanda aşırı fazla monitör var o yüzden pek bilgim yok.

Birde 5600 yerine 5600x tercih etsem nasıl olur kalan parçaları yılbaşından sonra satmayı düşünüyorum.

Bu arada ram'i yazmayı unutmusum. 2x Patriot Viper Steel 8 Gb 3200 Mhz.

Birde 5600 yerine 5600x tercih etsem nasıl olur
Hocam isterseniz alın ama gerçekten hiçbir farkı yok desek yanlış olmaz. Aralarında sadece hız farkı var ve overclock ile uğraşmıyorsanız 5600X sadece para israfı olur.

Bunlar şu an yaklaşık 10.400 TL oluyor hocam.

Hocam isterseniz alın ama gerçekten hiçbir farkı yok desek yanlış olmaz. Aralarında sadece hız farkı var ve overclock ile uğraşmıyorsanız 5600X sadece para israfı olur.

Bunlar şu an yaklaşık 10.400 TL oluyor hocam.
Anakart için biraz daha bütçemi zorlayabilirim gerekli ise.

Anakart için biraz daha bütçemi zorlayabilirim gerekli ise.
B550M-Pro VDH yeterli ve iyi bir anakart ancak ne kadara çıkabilirsiniz? Bu bütçenin üstünde almaya değer anakartlar şu an 4.000 TL'ye yaklaşıyor ancak bence değmez, overclock yapmayı düşünmüyorsanız daha fazla yükseltmeye gerek yok.

B550M-Pro VDH yeterli ve iyi bir anakart ancak ne kadara çıkabilirsiniz? Bu bütçenin üstünde almaya değer anakartlar 4.000 TL'ye yaklaşıyor ancak bence değmez, overclock yapmayı düşünmüyorsanız daha fazla yükseltmeye gerek yok.
Overclock yapmayı düşünmüyorum. 1000-2000 TL kadar arttırabilirim bütçemi.

Overclock yapmayı düşünmüyorsanız B550M-Pro VDH alabileceğiniz en iyi anakartlardan birisi, daha fazlasına gerek yok bence hocam.
Monitör konusunda kararsızım onun yerine başka neye harcama yapabilirim çünkü hertzi yüksek olan monitörler gözlerimi çok yoruyor. Zaten 19 inç monitörden geçtiğim için şuanki monitörüm idare ediyor.

Monitör konusunda kararsızım onun yerine başka neye harcama yapabilirim çünkü hertzi yüksek olan monitörler gözlerimi çok yoruyor. Zaten 19 inç monitörden geçtiğim için şuanki monitörüm idare ediyor.
Başka neye harcama yapılabilir bilemiyorum hocam. Belki Ryzen 7 5800X ve yanına sıvı soğutma alınabilir ama oyun için pek de gerekli değil, daha doğrusu render vb. işler yapmıyorsanız gerekli değil.

Geri
Yukarı