R5 5600 - GTX 1650 sistemde Valorant 200-300 FPS veriyor

demon1

Decapat
Daha fazla  
Evet merhaba konuya gireyim hemen, sorun sorunu açıyor maalesef... Sistemde Valorant'ta 200 Max 300 en fazla 300 o da poligonda boş duvara bakarken alırdım FPS olarak, yayın açınca 100'lere düşerdi genel olarak oyun içi FPS yayın dışı sadece Valorant açık iken 110 180 arası FPS alıyordum işin komik yanı yeni işlemci ve anakart aldım, işlemcinin FPS olarak yükseltecegini düşünürken eski işlemcimle kafa kafaya gittiğini gördüm. Detaylar ve sistem;
Ekran kartı; GTX 1650 4 GB 128 bit
RAM; 24 GB 3000 MHz
İşlemci; Ryzen 5 5600 3.5 GHz 35m ön bellek.
Anakart; ASUS TUF Gaming B450M Gaming Plus II.
Power: 600W 80+ Plus.
Evet şimdi eski işlemcim Ryzen 5 2600 19 MB ön b. Ve anakart B450M-A Pro Max (zerre sevmedim)
Aynı zaman da 2933 MHz ile çalışırdı PC bugün işlemci ve anakartı değiştirdikten sonra şöyle bir şey oldu bende ki HDD ve SSD var SSD /c ve Full dolu oyun yükleyemiyorum HDD de yüklü HDD biraz sıkıntılı hard disk bir ayağı çukurda diyebilirim 3 tane HDD geçen hafta rahmetine kavuştu bu 4. olacak nazar hep.
İşin komik yanı şu ki ilk takılı olan RAM Patriot 16 GB dı ve 2844 MHz de çalışıyordu oyuna poligonda girdim 600 800 arası FPS'di sonra diğer RAM'ı 8 GB olan Patriot RGB taktım aynı markalar fakat yapımı değişik biri 8 biri 16 GB 2'li takılı halde 3000 MHz geçiş sağladım ve oyuna girince FPS düştükçe düştü 200 350 arasında gidip geliyor ve buna yayın eklenirse fight vs eklenirse 130'lara düşmesini tahmin ediyorum.
Dip not; internet kesik durumda telefon USB bağlayıp telefonun interneti ile girip poligonda denedim. Ek olarak bağımsız şekilde BIOS guncellemesini yaptım C hali hazır halde zaten eski sisteme göre Full performans şeklinde ayarlanmıştım neden böyle FPS alıyorum anlamıyorum. Oyun içi grafik yukseltince Max 145 alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM 16+8 yaptığınızdan dolayı tekli modda çalıştığından performansı düşük veriyor olabilir. Ben neredeyse aynı yapıya sahip laptopumda 220-250 arası alıyorum. İşlemci 6 çekirdek 12 thread 8+8 halde kullandığımdan etkisi oluyordu.

RAM 16+8 yaptığınızdan dolayı tekli modda çalıştığından performansı düşük veriyor olabilir. Ben neredeyse aynı yapıya sahip laptopumda 220-250 arası alıyorum. İşlemci 6 çekirdek 12 thread 8+8 halde kullandığımdan etkisi oluyordu.

Bu tam olarak ne anlama geliyor tek 1 RAM olması mı doğru ya aynısından 2 veya 4 adet ya da 1 tane aksi halde farkli RAM performans düşüklüğü anlamına mı geliyor?

1x16 GB RAM tek çalışır. 16 GB olması önem arz etmez 2x8 kullanmak daha mantıklı. 4x4 olunda Flex oluyordu.(Yine Dual channel gibi çalışır) Eğer FPS artışı istiyorsanız 8x2 veya 16x2 yapın. (Tek slot ram kullanmak genel olarak sıkıntı)

1x16 GB RAM tek çalışır. 16 GB olması önem arz etmez 2x8 kullanmak daha mantıklı. 4x4 olunda Flex oluyordu.(Yine Dual channel gibi çalışır) Eğer FPS artışı istiyorsanız 8x2 veya 16x2 yapın. (Tek slot ram kullanmak genel olarak sıkıntı)

Tek çalışmaz flex çalışırlar. 1x16'nın 8'lik bölümü ile 1x8'in tamamen 8+8 dual channel çalışacaktır, 16'dan kalan diğer 8 ise tek çalışır.

Bu tam olarak ne anlama geliyor tek 1 RAM olması mı doğru ya aynısından 2 veya 4 adet ya da 1 tane aksi halde farkli RAM performans düşüklüğü anlamına mı geliyor?

BIOS pilini söküp 5 dakika sonra geri tak, her şey bir sıfırlansın. Sonra işlemci için CPB ve PBO aç, RAM'leri de 2800Mhz'e çek tekrar dene.

Tek çalışmaz flex çalışırlar. 1x16'nın 8'lik bölümü ile 1x8'in tamamen 8+8 dual channel çalışacaktır, 16'dan kalan diğer 8 ise tek çalışır.

BIOS pilini söküp 5 dakika sonra geri tak, her şey bir sıfırlansın. Sonra işlemci için CPB ve PBO aç, RAM'leri de 2800Mhz'e çek tekrar dene.
Tek 16 takılıyken de flex çalışıyor yani ? @Yener K. @kino Tam anlamadım.

Tek 16 takılıyken de flex çalışıyor yani ? @Yener K. @kino Tam anlamadım.

Konu sahibi 1x16, 1x8 total 24 GB kullanıyorum demiş ilk mesajinda. Senin yorumun sanki 1x8 hiç aktif olmayıp 1x16 tek çalışırmış gibi görünüyor uzaktan.

Geri
Yukarı