R5 5600 için soğutucu tavsiyesi

elpadre

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni almış olduğum hazır sistem için sizlerden soğutucu önerisi bekliyorum. (bütçem 1600TL)

R5 5600
ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 OC 8 GB
ASUS Prime B550M-K
Thermaltake Versa T25 ARGB tg 650W 80+

Ayrıca sizlere bu konu altında bir soru daha sormak istiyorum. Şu an sahip olduğum sistemden önce sadece ekran kartı farklı olan bir sistemim daha vardı yani RTX 3060 Ti yerine 6650XT ekran kartı olan sistemimde R5 5600 işlemcim daha az ısınıyordu. Bunun hakkında bilgilerinizi benimle paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Merhaba arkadaşlar, yeni almış olduğum hazır sistem için sizlerden soğutucu önerisi bekliyorum. (bütçem 1600TL)

R5 5600.
ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 OC 8 GB.
ASUS Prime B550M-K
Thermaltake Versa T25 ARGB tg 650W 80+

Ayrıca sizlere bu konu altında bir soru daha sormak istiyorum. Şu an sahip olduğum sistemden önce sadece ekran kartı farklı olan bir sistemim daha vardı yani RTX 3060 Ti yerine 6650XT ekran kartı olan sistemimde R5 5600 işlemcim daha az ısınıyordu. Bunun hakkında bilgilerinizi benimle paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Bende de anakart ve kasa dışında aynı parcalar var ID-Cooling SE 214 XT modeli almayı dusunuyorum.

Hocam çok fazla konu var bununla alakalı hatta biri neredeyse yeni açıldı, https://www.hepsiburada.com/id-cool...in-pwm-120mm-islemci-sogutucu-pm-HB00000YI0S6

Evet dostum fark ettim fakat kasa modelim farklı olduğu için ve uyum sağlayıp sağlamayacağı için sizlere tekrardan danışmak istedim. Ayrıca bu konu başlığı altında farklı bir soru daha sormak için açtım bu konuyu.

R5 5600X işlemcime ID-Cooling SE-224-XT modelini aldım ve fan sesi duymuyorum buna rağmen işlemcim yük altında 60 dereceyi geçmiyor.

Teşekkür ederim. Peki kasama uyumlu olur mu?

Hocam bence soğutucuya için kalmadan undervolt yapabilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlla soğutucu derseniz :

Hocam bence soğutucuya için kalmadan undervolt yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlla soğutucu derseniz:

Teşekkür ederim bilginiz için. Undervolt işlemini yaptım fakat ciddi anlamda işlemci bazlı oyunlarda FPS düşüşü yaşadığım için geri aynı voltaja çektim.

Soğutucu için f/p bunlara bakabilirsin DeepCool AK400, ID-Cooling 224 XT/214 XT, Performax Perfan 120H. Daha pahalı olarak esports duo var arctic freezer.

Teşekkür ederim bilginiz için. Undervolt işlemini yaptım fakat ciddi anlamda işlemci bazlı oyunlarda FPS düşüşü yaşadığım için geri aynı voltaja çektim.
Hocam benim işlemcimde ryzen 5600. Sıcaklık değerlerim oyunlarda yük altında 70-75 arası daha üstüne çıkmadı.Yani aslında normal değerler olsa da ben daha altında sıcaklıklar görmek istediğim için , ID-Cooling 224 XT siparişim yolda. Fakat bugün bios üzerinden CPB kapatıp değerleri denedim. Oyun içinde sadece 1-2 FPS düşüşü olmasına rağmen, sıcaklık 60-62 derecelerde kaldı yük altında. Zaten soğutucu sipariş ettiğim için, CPB 'yi tekrar aktif ettim şuanlık. Ama bence bu kadar yüksek oranda sıcaklık düşüşü sağladığı için kullanılabilir, sizde test edin. Undervolt olayını da biraz araştırdığımda eğer tam ayarları tutturursanız fps düşmesini bırak daha yüksek değerler bile alınabiliyormuş. Hatta konu içinde arkadaşın attığı videoda undervolt ile fps düşüşü yaşanmamışken sıcaklıklar baya düşmüş. İşin açıkcası ısıyı bu kadar etkileyen ayarlamalar yapılabiliyorken bu parçalar neden stok halinde böyle ayarlanmıyorda, bu kadar kafa karıştırıcı durumlarla uğraşıyoruz anlamadım.

KO.

Hocam benim işlemcimde Ryzen 5600. sıcaklık değerlerim oyunlarda yük altında 70-75 arası daha üstüne çıkmadı. Yani aslında normal değerler olsa da ben daha altında sıcaklıklar görmek istediğim için, ID-Cooling 224 XT siparişim yolda. Fakat bugün BIOS üzerinden CPB kapatıp değerleri denedim. Oyun içinde sadece 1-2 FPS düşüşü olmasına rağmen, sıcaklık 60-62 derecelerde kaldı yük altında. Zaten soğutucu sipariş ettiğim için, CPB'yi tekrar aktif ettim şu anlık. Ama bence bu kadar yüksek oranda sıcaklık düşüşü sağladığı için kullanılabilir, sizde test edin. Undervolt olayını da biraz araştırdığımda eğer tam ayarları tutturursanız FPS düşmesini bırak daha yüksek değerler bile alınabiliyormuş. Hatta konu içinde arkadaşın attığı videoda undervolt ile FPS düşüşü yaşanmamışken sıcaklıklar bayağı düşmüş. İşin açıkçası ısıyı bu kadar etkileyen ayarlamalar yapılabiliyorken bu parçalar neden stok halinde böyle ayarlanmıyorda, bu kadar kafa karıştırıcı durumlarla uğraşıyoruz anlamadım.

Konu hakkında sana katılıyorum. Ayrıca ben de aynı soğutucuyu sipariş verdim. Peki senin kasa modelin nedir? Sıcaklık değerlerin gayet normal gözüküyor. Benim işlemcim Ultra ayarlarda Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de 86 dereceleri gördü.

Yeni konular

Geri
Yukarı