R5 5600 için stok soğutucu yeterli mi?

erenuney16

Hectopat
Elimde mevcut olarak R5 1500X var. R5 5600'a geçmeyi düşünüyorum ama stok sogutucum var.

Ileriki zamanlarda Lian Li Galahad 360mm almayı düşünüyorum ama şu an 5600 alsam ısınma sorunu olur mu? Stok sogutucu yeterli gelir mi?

Elimde mevcut olarak R5 1500X var. R5 5600'a geçmeyi düşünüyorum ama stok sogutucum var.

Ileriki zamanlarda Lian Li galahad 360mm almayı düşünüyorum ama şu an 5600 alsam ısınma sorunu olur mu? Stok sogutucu yeterli gelir mi?

Bende Ryzen 5 5600X var stok soğutucu ile oyunlarda maksimum 60 derece oluyor ama CPB kapatman gerek yoksa 80 derece çok performans kaybı olmuyor. İstersen resim atabilirim.

Hocam eğer kasa havalandırmanız iyiyse yeterli olacaktır.

Kasa fanlarımı yeni değiştirdim Lian Li ST120 aldım 3 tane bir tane de egzoz fanım var.

Bende Ryzen 5 5600X var stok soğutucu ile oyunlarda maksimum 60 derece oluyor ama CPB kapatman gerek yoksa 80 derece çok performans kaybı olmuyor. İstersen resim atabilirim.

Olabilir resim alabilirim.

Doğru düzgün bir performans ve sıcaklık eğrisi istiyorsan hayır. 5600 güzel bir işlemci, çöp stok fanla eziyet etmeye değmez. Geçici olarak kullanabilirsin.
Hocam stok fan o kadar mı kötü? Ben Intel İ3 12100F kullanıyorum ve stok fan. İşlemci 65 derece üzeri çıkmıyor yük altında.

Hocam stok fan o kadar mı kötü? Ben Intel İ3 12100F kullanıyorum ve stok fan. İşlemci 65 derece üzeri çıkmıyor yük altında.

İşlemciyi nasıl kullandığına bağlı. Ben 5600 alsam CPB, Curve Optimizer ve hızlı RAM'lerle maksimum performans kullanmayı tercih ederim. Bu da bana 80+ derece ve kafa ütüleyen stok fan olarak geri döner.

Dediğim zaten öyle 360mm sıvı soğutmalar değil, düzgün bir soğutma bloğuna sahip kule tipi fan bile sıcaklıkları 15 derece aşağı çekecektir. Bu da hem frekans düşmelerinin hem de kafa ütüleyen fanın önüne geçer.

Birkaç forumda daha araştırdım sanırım önce sıvı soğutmayı alıp para olunca işlemciyi alacağım. Dediğiniz gibi işlemcinin ömrünü kısaltmak istemiyorum.

Ben olsam ilk önce 5600'ü alırım, sonra soğutucu için para biriktiririm. Sanmıyorum 2 sene sonra soğutucu alasın ne olacak 2-3 ay böyle kullan işte, yanacak değil işlemi.

Ryzen 1500X'ten geçeceğim diyorsun arada dağlar kadar performans farkı var. O işlemciyi ben de kullanıyordum eskiden.

Geri
Yukarı