R5 5600 İşlemci CP 2077'de 2925 MHz'de çalışıyor

jrsentinel

Hectopat
YouTube'daki test videolarına baktığımda stock değerlerde 4450 MHz'de çalışıyor ama benim işlemcim 2925 MHz'de çalışıyor. BIOS güncel ve CPB ve PBO'yu açık denedim ama yine de artmıyor bu değer. Önceki işlemcim R5 3500X'Ti. Onu çıkarıp R5 5600'ü taktım. Temiz Windows kurulumu yapmadım. Her oyunda görseldeki gibi çalışıyor.
Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.02.08 - 01.53.29.05 (2).jpg

Güç seçeneklerini kontrol ettin mi belki güç tasarrufu modundadır.
Ryzen masterda profile 1e alıp prochotu kapattığımda 3500e çıktı. Sıcaklıklarda bir sorun yok ama şöyle bir durum var. Prochot kapatmadan önce masterda max hızı 4500 gösteriyor ama 2925de sınırlıyordu şimdi max 3500 mhz gösterip 3500 mhzde kullanıyorum. Ryzen high performansta güç seçenekleri de.

Öncelikle Cinebench R23 programını indirip "Single Core" testi yapın, burası önemli multi core değil. Değerleri HWInfo ile takip edin veya bizle görüntü paylaşın. Devamı halinde;

BIOS sıfırlayın.

PBO kapalı kalsın, CBP açık olsun.

Sonra da bildirin bir bakalım.

Öncelikle Cinebench R23 programını indirip "Single Core" testi yapın, burası önemli multi core değil. Değerleri HWInfo ile takip edin veya bizle görüntü paylaşın. Devamı halinde;

BIOS sıfırlayın.

PBO kapalı kalsın, CBP açık olsun.

Sonra da bildirin bir bakalım.
Masterdaki tüm ayarları defaulta çekip bios sıfırladım. Ardından güç seçeneklerine baktığımda ryzen high performance seçiliydi zaten ama işlemci üst limitinin %85 olduğunu farkettim onu %100 yaptığımda sorun düzeldi ve ciddi performans artışı oldu ve işlemci sıcaklığı da max 51 derecede. Önceden görseldeki cpu 1-6 arası hepsi yüksek değerlerdeyken şuan 2,4 ve 6 nerdeyse sıfırda ve genel cpu kullanımı %30larda. Bu son yazdığım durum normal mi acaba? İstediğiniz testi yarın yapıp paylaşırım buradan.

Masterdaki tüm ayarları defaulta çekip bios sıfırladım. Ardından güç seçeneklerine baktığımda ryzen high performance seçiliydi zaten ama işlemci üst limitinin %85 olduğunu farkettim onu %100 yaptığımda sorun düzeldi ve ciddi performans artışı oldu ve işlemci sıcaklığı da max 51 derecede. Önceden görseldeki cpu 1-6 arası hepsi yüksek değerlerdeyken şuan 2,4 ve 6 nerdeyse sıfırda ve genel cpu kullanımı %30larda. Bu son yazdığım durum normal mi acaba? İstediğiniz testi yarın yapıp paylaşırım buradan.
CPU kullanımı düşük olması lazım zaten. Her şey yolunda merak etmeyin.

Düşük olması gerektiğini biliyorum ama çift sayılıların tek sayılı cpulqra göre düşük olması normal mi yoksa yanlış bir şey mi yaptım emin olamadım eğer bunda bir sorun yoksa hallettim gibi duruyor.
Tamamen normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı