R5 5600 - RTX 3060 Ti sistemin oyun performansı nasıl olur?

Şu şekilde bir ürün ayarladım kendime. Şahsen 3060 yerine 3060 Ti almayacaktım, çünkü 2.000 TL fark koyuyor. Fakat o fiyat farkına değer dedikleri için bu şekilde seçim yaptım. Bu sistem oyunlarda kaç FPS verir sizce tahmini olarak?
Özellikle de Valorant için soruyorum.
Elimde 1920x1080 280 Hz bir monitör var. Bu yüzden en az 300 FPS falan almam gerek.

Eki Görüntüle 1610258

Amaç sadece oyun ise AMD kart daha mantıklı.

Bu durumda anladığım kadarıyla Radeon RX 6700 XT almamı öneriyorsunuz sanırım. Biraz araştırdım da sanırım bunu almak daha mantıklı gibi geldi bana. Ama sanırım FSR teknolojisi çoğu oyunda yok. Her neyse bu çok sorun olmaz umarım.

Aklıma takılan tek bir soru kaldı şu an.
Bana önerdiğiniz sistemde darboğaz olur mu? Aldığım sistemden tam performans almak isterim şahsen. İnternetten baktığımda genel ağırlıklı kullanıldığında %5.5, işlemci ağırlıklı kullanıldığında %13.2'lik bir darboğaz gözüküyor.

En fazla kaç FPS?

Çoğu kişinin neden böyle bir ekran kartı varken NVIDIA aldığını merak ediyorum.
Bu linkini attığınız sistemde darboğaz olmaz. 5600 dediğimiz işlemci yabana atılacak bir işlemci değil, 3080 besleyenler var bu işlemci ile. FSR zaten Valorant'da falan yok(DLSS'de yok keza, RT de yok) AAA oyunların çoğunda FSR 2.0 var, hatta ben olmayan görmedim.

Amaç sadece oyun ise AMD kart daha mantıklı.
Yazılım ve büyük oranda oyun. Oyunlar esnasında da ekran kaydı almak istiyorum. Biraz genel bir amaç için aslında. Çoğunluk oyun diyebiliriz.

Bu linkini attığınız sistemde darboğaz olmaz. 5600 dediğimiz işlemci yabana atılacak bir işlemci değil, 3080 besleyenler var bu işlemci ile. FSR zaten Valorant'da falan yok(DLSS'de yok keza, RT de yok) AAA oyunların çoğunda FSR 2.0 var, hatta ben olmayan görmedim.
İnsanlar sanırım stabilite ve AMD'nin yazılım hatalarından dolayı tercih etmek istemiyor diye yorumladım ben.

Yazılım ve büyük oranda oyun. Oyunlar esnasında da ekran kaydı almak istiyorum. Biraz genel bir amaç için aslında. Çoğunluk oyun diyebiliriz.

İnsanlar sanırım stabilite ve AMD'nin yazılım hatalarından dolayı tercih etmek istemiyor diye yorumladım ben.

Evet NVIDIA biraz daha stabil ama bu AMD'yi kullanılma yapmıyor. Ekran kaydını sürekli mi alacaksınız?

Evet NVIDIA biraz daha stabil ama bu AMD'yi kullanılma yapmıyor. Ekran kaydını sürekli mi alacaksınız?
Valorant'ı oynadığım her zaman almayı düşünüyorum açıkçası. Hatta sadece Valorant özelinde bakmayalım. The Witcher tarzı oyunlarda da alma ihtimalim var.

AMD'nin yazılım hatalarının büyük oranı 6000 serisinde azalmış bulunmakta. Doğru sürücü ile kullanırsanız sorun olmaz. Ekran kaydı konusunda ise OBS ile kayıt alırsınız.

Bir şey daha sormak istiyorum. Attığınız üründe değerlendirmelerde gördüm de, sistemin 90 dereceye kadar çıkabildiğini söylemiş biri. AMD sistemlerde genelde böyle bir ısınma sorunu olayı duymuştum sanırım. Böyle bir olay var mı? veya düzeltmek için bir şey yapabilir miyim bu sistemi alacağım birkaç güne. Pişman olmak istemiyorum.
@yapiz

Bir şey daha sormak istiyorum. Attığınız üründe değerlendirmelerde gördüm de, sistemin 90 dereceye kadar çıkabildiğini söylemiş biri. AMD sistemlerde genelde böyle bir ısınma sorunu olayı duymuştum sanırım. Böyle bir olay var mı? veya düzeltmek için bir şey yapabilir miyim bu sistemi alacağım birkaç güne. Pişman olmak istemiyorum.
@yapiz
Kasanızın malzeme kalitesi kötüyse ve stok fan ise çıkabilir. Ancak karşı tarafta seçtiğiniz 12400F de aynı olacaktı. Giriş seviyesi kule tipi fanlar bile çözüyor işi. Ben 5600X'i Prism ile kontrol altında tutabiliyorum.

Bir şey daha sormak istiyorum. Attığınız üründe değerlendirmelerde gördüm de, sistemin 90 dereceye kadar çıkabildiğini söylemiş biri. AMD sistemlerde genelde böyle bir ısınma sorunu olayı duymuştum sanırım. Böyle bir olay var mı? Veya düzeltmek için bir şey yapabilir miyim bu sistemi alacağım birkaç güne. Pişman olmak istemiyorum.
@yapiz

AMD ile alakası yok stok soğutucu olduğu için 80'ler görebiliyor işlemxi ama 12400F de durum daha kötü.

Kasanızın malzeme kalitesi kötüyse ve stok fan ise çıkabilir. Ancak karşı tarafta seçtiğiniz 12400F de aynı olacaktı. Giriş seviyesi kule tipi fanlar bile çözüyor işi. Ben 5600X'i Prism ile kontrol altında tutabiliyorum.
AMD ile alakası yok stok soğutucu olduğu için 80'ler görebiliyor işlemxi ama 12400F de durum daha kötü.
Yani ben şimdi bu sistemi alırsam ısınma problemi yaşayacağımı mı söylüyorsunuz? Muhtemelen stok fan zaten bu, emin değilim tam. Bu sistemi alırken ne yapmamı tavsiye edersiniz. Yani ben bu ısınma sorununu sürekli yaşayacaksam bana sıkıntı çıkarır bu. Özelleştirme kısmında işlemci fanı falan mı takayım. Eğer nadir, aşırı zorlarsanız o kadar olur diyorsanız almayabilirim. Veya varsa farklı önerileriniz dinliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı