Çözüldü R5 5600 - RTX 3080 sistemde işlemci sıcaklığı 95 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xiastel

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Sniper 2x8 3200Mhz Ram
Ekran kartı
Palit RTX3080 GamingPRO
Anakart
MSI B450m A PRO Max
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Merhaba, Ryzen 5 5600 işlemci ve Palit RTX3080 ekran kartına sahibim. 750watt 80 Gold Plus'lık PSU var. Oyunlarda Valorant ve Apex'te 1 saat sonra kasa çalışmaya devam ederken (fanlar ve ledler), DisplayPort hatası verip görüntüyü kesiyor. İşlemci sıcaklığım 95-96 derecelere sabitliyor, yük altında ve düşük ayarlarda. Çözünürlük 1080p.
Darboğaz olduğu için mi kapanıyor?
Soğutucu mu yetersiz? (Xigmatek RGB fanı var 200-300 liralık)
PSU besleyemiyor mu?
Arctic-MX4 2020 termal macun siparişi verdim, stok fan Xigmatek daha iyi olabilir mi ona göre onu takacağım.
Sorunu bulamadım undervolt yapmak şu durumda mantıklı mı? Teşekkürler arkadaşlar.
Kasa 6 fanlı görsel ekleyeceğim, ön tarafında temperli cam var. Camdan dolayı içeriye hava akışı olmuyor olabilir mi camı çıkartmak ne derece mantıklı?

Dosya Ekleri

• aaaaaa.jpg
    aaaaaa.jpg
    34 KB · Görüntüleme: 24
Çözüm
Arctic Mx-4 2020 Termal Macun sürüp kendi stok fanını taktım. Stok fan, RGB Xigmatek fandan daha faydalı mı bilmiyorum. Ama macun değişip fanı taktıktan sonra boşta 40-45 derecelerde, yükte Max 80 derece gördü. 65-71 derece arasında seyretti diyebilirim. Daha sonra CPB kapatıp, 4GHz'e CPU sabitledim ve voltajıda 1.075v yaptım. Biraz daha rahatladı 3-4 derece kadar. Şuan sorun görünmüyor, teşekkür ederim herkese.
Darboğaz oluyor olabilir. Çözünürlük arttırmak kullanımları dengeleyecektir. Sıcaklığa büyğk etkisi olacağını düşünüyorum.

Normalde o kadar ısınmamalı ve kapanmaması lazım. Voltajı azaltmayı deneyebilirsiniz bir süreliğine.

Kasanın yan ve ön camlarını çıkartarak da deneyin. Hava almıyor olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Normalde o kadar ısınmamalı ve kapanmaması lazım. Voltajı azaltmayı deneyebilirsiniz bir süreliğine.

Kasanın yan ve ön camlarını çıkartarak da deneyin. Hava almıyor olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Başka bir sebep bulamadım bende, voltaj düşürmeyi deneyeceğim. Kasanın önündeki camda herhangi bir hava girişi, fan deliği vs yok. Bundan şüpheleniyorum. Termal macun gelince de tekrar fanı çıkartıp macun değişimi yapacağım

Darboğaz oluyor olabilir. Çözünürlük arttırmak kullanımları dengeleyecektir. Sıcaklığa büyğk etkisi olacağını düşünüyorum.
Şuan için malasef çözünürlük arttıramıyorum. Bütçem uygun değil. İlerde 2k çözünürlüğe geçmeyi düşünüyorum elim bollaşınca

Benim şahsi düşüncem işlemci soğutucusu yetersiz. Benim kendi kasamda 3600x var sıcaklık problemleri yaşıyordum. Arctic Freezer kule tipi soğutucu alarak biraz rahata erdim diyebilirim. Her ne kadar kullandığınız sistemden biraz daha farklı olsa da yakın arkadaşlarımdan birisi 5600x kullanıyor. Geçenlerde Warzone 2.0 oynarken sistemi kapanmıştı. Elindeki sıvı soğutucusunun pompası bozulmuş. Başka bir sıvı soğutucu aldı ve CPB kapalıyken, yük altında 48 dereceyi geçmiyor. Benim tavsiyem kaliteli bir sıvı soğutucu almanız.

Benim şahsi düşüncem işlemci soğutucusu yetersiz. Benim kendi kasamda 3600x var sıcaklık problemleri yaşıyordum. Arctic Freezer kule tipi soğutucu alarak biraz rahata erdim diyebilirim. Her ne kadar kullandığınız sistemden biraz daha farklı olsa da yakın arkadaşlarımdan birisi 5600x kullanıyor. Geçenlerde Warzone 2.0 oynarken sistemi kapanmıştı. Elindeki sıvı soğutucusunun pompası bozulmuş. Başka bir sıvı soğutucu aldı ve CPB kapalıyken, yük altında 48 dereceyi geçmiyor. Benim tavsiyem kaliteli bir sıvı soğutucu almanız.
Şuan cpb yi kapatıp stok fanla kullanmak, 2-3 ay idare edebilir mi beni sence? Tüm parayı ekran kartına ayırdım soğutucuya para kalmadı :d

Şuan cpb yi kapatıp stok fanla kullanmak, 2-3 ay idare edebilir mi beni sence? Tüm parayı ekran kartına ayırdım soğutucuya para kalmadı :d

Ryzen 5 3600x Sıcaklık Problemi olarak bir konu açmıştım zamanında detaylı olarak oradan da bakabilirsin. İçinde hemen hemen her detay mevcut, manüel voltajda dahil... Bu boost olayı X serilerine mi özel yoksa genel olarak mı var açıkçası unuttum. Uzun süredir uzağım yanlış bilgi de vermek istemiyorum. Ama ben bir süre stok fanda CPB kapalı kullanmıştım. Bu soruna cevap veremem, eğer genel olarak bu olay tüm serilerde varsa işlemci soğutucusunu CPB kapalı deneyip görmen gerekiyor. Eğer yeterliyse ve daha fazla FPS almak için manüel voltaj atayarak kullanabilirsin.

Ryzen 5 3600x Sıcaklık Problemi olarak bir konu açmıştım zamanında detaylı olarak oradan da bakabilirsin. İçinde hemen hemen her detay mevcut, manüel voltajda dahil... Bu boost olayı X serilerine mi özel yoksa genel olarak mı var açıkçası unuttum. Uzun süredir uzağım yanlış bilgi de vermek istemiyorum. Ama ben bir süre stok fanda CPB kapalı kullanmıştım. Bu soruna cevap veremem, eğer genel olarak bu olay tüm serilerde varsa işlemci soğutucusunu CPB kapalı deneyip görmen gerekiyor. Eğer yeterliyse ve daha fazla FPS almak için manüel voltaj atayarak kullanabilirsin.
Hocam senin b350 tomahawk vga led ışığı hakkında bir konun vardı bugün aynı olayı bende yaşadım bilgisayar çalışıyor kasa fanları vga fanı falan ama ekrana görüntü gelmiyor sen o sıkıntıyı çözdün mü

Arctic Mx-4 2020 Termal Macun sürüp kendi stok fanını taktım. Stok fan, RGB Xigmatek fandan daha faydalı mı bilmiyorum. Ama macun değişip fanı taktıktan sonra boşta 40-45 derecelerde, yükte Max 80 derece gördü. 65-71 derece arasında seyretti diyebilirim. Daha sonra CPB kapatıp, 4GHz'e CPU sabitledim ve voltajıda 1.075v yaptım. Biraz daha rahatladı 3-4 derece kadar. Şuan sorun görünmüyor, teşekkür ederim herkese.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı