R5 5600 & RX 570 sistem için ASUS Prime B450M-K II alınır mı?

SinekTV

Hectopat
RAM
8+8 3000mhz
İşlemci
R3 1200 AF
Şu an A320M anakarta sahibim ve R3 1200 AF ile kullanıyorum. Ryzen 5 5600'e geçeceğim ve anakart olarak ASUS Prime B450M-K II DDR4 almayı düşünüyorum. Daha iyi bir öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an A320M anakarta sahibim ve R3 1200 AF ile kullanıyorum. Ryzen 5 5600'e geçeceğim ve anakart olarak ASUS Prime B450M-K II DDR4 almayı düşünüyorum. Daha iyi bir öneriniz var mı?

Biraz daha bütçe arttırıp bunu alırsanız ileride PCI4.0 bir ekran kartına geçtinğiniz zaman daha rahat edersiniz. Ama onun dışında sizin alacağınız anakartda iyidir

Biraz daha bütçe arttırıp bunu alırsanız ileride PCI4.0 bir ekran kartına geçtinğiniz zaman daha rahat edersiniz. Ama onun dışında sizin alacağınız anakartda iyidir
Bütçem yetiyor ancak hala ne alacağıma karar veremedim. Bazıları bu anakartı çok gömmüş.

Biraz daha bütçe arttırıp bunu alırsanız ileride PCI4.0 bir ekran kartına geçtinğiniz zaman daha rahat edersiniz. Ama onun dışında sizin alacağınız anakartda iyidir.

PCI 4.0 kullanacak adam RX570 kullanmaz zaten onun için gen. 3 mimarili M.2 SSD olacak o zaman tadından yenmez ama düşüş bütçe için gereksiz.

PCI 4.0 kullanacak adam RX570 kullanmaz zaten onun için gen. 3 mimarili M.2 SSD olacak o zaman tadından yenmez ama düşüş bütçe için gereksiz.
Belki sistemi yavaş yavaş upgrade edicek.Ayrıca arkadaş bütçem var yazmış.
Bütçem yetiyor ancak hala ne alacağıma karar veremedim. Bazıları bu anakartı çok gömmüş.

Belki sistemi yavaş yavaş upgrade edicek.Ayrıca arkadaş bütçem var yazmış.
Önümüzdeki aylarda ekran kartını RX 6600'e yükseltebilirim ancak şu an için R5 5600 + RX 570 ikilisiyle kullanacağım. Eğer anakart modeli sağlam ise ve belirttiğim sistemde uyumluluk problemi gibi bir sıkıntı veya eksi yaşatmayacaksa direkt alacağım.

Önümüzdeki aylarda ekran kartını RX 6600'e yükseltebilirim ancak şu an için R5 5600 + RX 570 ikilisiyle kullanacağım. Eğer anakart modeli sağlam ise ve belirttiğim sistemde uyumluluk problemi gibi bir sıkıntı veya eksi yaşatmayacaksa direkt alacağım.

Bende senin durumdayım R5 5600 sipariş etim RX570 ile kullanacağım bir süre para olursa elimde 6600 alma planım var.

Mevcut anakartınız nedir?
Ben geçtiğimiz hafta 5 yıllık anakartımın (Asus Prime B350M-A) BIOS güncellemesini yaparak Ryzen 5 5600X satın aldım sorunsuz kullanıyorum. Ekran kartı olarak da geçen ay RX 570'i satıp RX 6650 XT almıştım.

DDR5 bellekli bir anakart ve işlemciye geçmedikten sonra ömrünü tamamlamış AM4 platformu için yeni bir anakart almanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eğer mevcut anakart ve belleklerinizde sorun yoksa sadece BIOS'u son sürüme güncelleyip işlemciyi takın kullanın derim. Anakarta ayırdığınız parayı da ekran kartına ekleyebilirsiniz.

RTX 3090 bile PCIE 3.0 sürümünü tam anlamıyla kullanamıyorken sizin alacağınız hangi ekran kartı PCIE 4.0'ı tam manasıyla kullanabilecek ki?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mevcut anakartınız nedir?
Ana mesajda belirttiğim gibi Asrock A320M. Anakartlar hakkında pek fazla bilgim yok, sanırım mevcut anakartım bahsettiğiniz teknik için biraz eski (model) kalıyor. Ayrıca RX 6600'e geçecek olursam yeni bir anakart almam gerekecektir.

Son düzenleme:
Ana mesajda belirttiğim gibi Asrock A320M. Anakartlar hakkında pek fazla bilgim yok, sanırım mevcut anakartım bahsettiğiniz teknik için biraz eski (model) kalıyor. Ayrıca RX 6600'e geçecek olursam yeni bir anakart almam gerekecektir.
Ana mesajda markası ve tam modeli yazmıyor.

AMD A320’den X570’e tüm anakartlarına Ryzen 9 5950X’e kadar işlemcilerinin desteğini verdi. Yani anakartınız Ryzen 5 5600’ü destekliyor.

Asrock’un sitesinde yayınlanan son sürüm BIOS’un açıklamasında “2. Support Renoir, Vermeer, and Cezanne CPU” yazıyor. Yani mimari adı Vermeer olan Ryzen 5 5600’ü destekliyor.
AGESA 1.2.0.7 alan AM4 anakartların tamamı Ryzen 5950X’e kadar tüm işlemcileri destekliyor.

Ek olarak yeni alacağınız ekran kartını da şuanki anakartınızda sorunsuz bir şekilde tam performansında kullanabilirsiniz.

Hatırlatmak isterim, bendeki anakart da sizdekiyle aynı yılda piyasaya çıktı. Ve ben o anakartta Ryzen 5 5600X işlemci ve RX 6650 XT kullanıyorum.

Geri
Yukarı