R5 5600 sistemde ekrana görüntü gelmiyor

Shawenty

Centipat
Daha fazla  
Anakart işlemci ve RAM'i yenileyip MSI B450M Pro M.2 Max anakart, Ryzen 5 5600 3.5GHz işlemci, G.Skill Ripjaws V 1x16 GB RAM aldım.
Ekran kartım GTX 1050 Ti OC 4 GB. Bilgisayarcıya götürdüğümde adam yaklaşık 80 santimden işlemciyi yere düşürdü ve sonra kutusunda diye sorun olmaz dedi.
Bahsettiği kutu tray işlemcinin konulduğu paket yaklaşık 0.5 santim hava boşluğu var çok güvenli. Tanıdığım olduğu için aldırış etmedim ama işlemciyi anakarta taktı ve RAM'i taktıktan sonra görüntü alamadık. BIOS Update gerekiyor ben yapamam vs dedi. Geri gönderdi. Max eklentili kartlarda BIOS'u hep güncel diye biliyorum ve şimdi aradığım başka bir bilgisayarcı görüntü gelmesinin BIOS Update ile ilgili olmadığını söyledi. BIOS Update yaparken anakartın tamamen çalışmama riski olabilir ve garantiden çıkar dedi. İkisinin de ürün değişim talebinde mi bulunayım? Ne yapabilirim?

BIOS'un güncel olması lazım, burası doğru. Bu anakart için de eski nesil işlemci ile yapılması gerekiyor. B450 anakartlar her ne olursa olsun güncel BIOS olmadan 5000 serisini desteklemez.

Eski nesil bir işlemci ile BIOS'u güncellemeniz gerekiyor. Elinizde AM4 soket başka işlemci yoksa bilgisayarcıları gezebilirsiniz ya da teknik servisten yapmasını isteyebilirsiniz. BIOS update yaparsanız garantiden çıkması gibi bir durum söz konusu değil ve sorun direkt olarak BIOS update yapmamış olmanız. Ryzen 5 5600 Zen3 Vermeer mimarisiyle bezenmiş bir işlemci ancak MSI B450M Pro M.2 Max fabrika çıkışlı olarak Zen2 destekli geliyor. Zen3 işlemcilerle çalışması için BIOS update şart.

Eski işlemcinizi takıp BIOS update yapın. Update yaptıktan sonra yeni aldığınız işlemciyi takın ve bilgisayarı açın. Bilgisayarı açtıktan sonra yine siyah ekran alacaksınız. F7 tuşuna basın ve bilgisayar açılacaktır.

Bilgisayarı açtıktan sonra yine siyah ekran alacaksınız. F7 tuşuna basın ve bilgisayar açılacaktır.
Benzer bir sorun yaşıyorum. BIOS güncel ama yeni islemciyi taktiğımda Windows açılmıyor, siyah ekranda kalıyor. F7 olayı nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı