R5 5600 sistemde oyun oynarken monitör kapanıyor

xelomixx

Centipat
  • AMD Ryzen 5 5600 MPK.
    MSI A520M-A Pro.
  • Goodram 16 GB(8×2) 3600MHz DDR4.
  • XFX 10GB RX6700 Core.
  • Western Digital 480GB M.2
  • FSP 650W 80+ PSU.
  • MSI Optix G241 23.8
Arkadaşlar merhaba, 1 hafta önce bilgisayar aldım. Oyuna girdikten birkaç saat sonra monitör kararıyor ve açılmıyor. Bilgisayarın başlat tuşundan kapatıp açıyorum. Bu sefer ekran kartı gözükmüyor. Yani gerçekten bıkma geldi. Daha 1 hafta oldu.2.gününde böyle bir şey yapmaya başladı. Çözümü var mıdır?
(Ve burada monitör karardıktan sonra bilgisayar çalışmaya devam ediyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD ekran kartından ziyade XFX ekran kartlarında bazen böyle hatalar olabiliyor. Bende de XFX RX 590 vardı. Incehesaptan almıştım. O zaman kendilerine hatayı söylediğimde " ürünün anlık görüntü kopmaları yaptığını, bununda elektrik sistemiyle ilgili olduğunu ve degistirilmesi gerektigini " söylemişlerdi. Benimde kartı gönderip bekleyecek zamanım olmadığı icin gondermedim. 1500e almıştım 3bine sattım 😂 yani dostum laf lafı açtı. Muhtemelen sende de o tarz bir sıkıntı olabilir. Başka bir ekran kartıyla aynı oyunu dene. Hata almazsan yüzde 99 ihtimalle ekran kartında sorun var demektir.

Ben de yaşamıştım benzer sorunları 2 kez; 1.sini, ekran kartı ısınmasını çözerek aşmıştım. 2.sini de, pc yeniydi, kablo uyumsuzdu ve kablo dönüştürücüsünü değiştirerek çözmüştüm.

Aslında sadece ekran kartını zorladığında ekran kapanıyor değil mi? PC de çalışmaya devam ediyor. Kablo uyumsuzluğu sorunuma benziyor bu. Monitör kablon ne, HDMI mı?

Senin yerinde olsam önce kasa kapağını açıp soğuk şartlarda oyun deneyip ısınma kaynaklı olup olmadığını anlarım. Devam ederse başka kablo alır onu denerim. Sonra en son daha maaliyetli ve zaman alıcı işlere kalkışırım. Kartını geri mi gönderirsin falan arkadaşların daha iyi önerisi varsa onları yaparsın.

Ekran kararması anlıksa ve geri geliyorsa, ekran kartı yavaşlamadan normal performansına devam ediyorsa monitörde de sorun olabilir. Başka monitör takıp denemen lazım.

Son düzenleme:
Monitör karardıktan sanki kasadaki fanlar hafiften hızlanıyor gibi geldi ama emin değilim. Oyunlarda ekran kartı sıcaklıkları genellikle 55 60 derece arası oluyor. Isınmadan dolayı olacağını sanmıyorum. Ben monitörden olacağını düşünüyorum ama acaba ne yapmalıyımda kalıcı olarak sorunu çözebilirim? (Monitör tam kapandığı anda windows bildirim sesi geliyor ve kapanıyor)

Şu çok önemli; ekran kaç saniye kararıp geri geliyor, geliyor mu?

Ekran kararıp geldiğinde halihazırda yaptığına devam edebiliyor musun, yoksa ana ekrana falan mı atıyor?

Bak, bu kararma olduğunda monitörü kablodan ayır, birkaç dakika beklet ve tekrar tak. Bakalım monitör tekrar gösterecek mi? Gelirse problem bence monitör ya da kabloda olabilir. Gelmezse başka donanım hatası olabilir.

Bak, bu kararma olduğunda monitörü kablodan ayır, birkaç dakika beklet ve tekrar tak. Bakalım monitör tekrar gösterecek mi? Gelirse problem bence monitör ya da kabloda olabilir. Gelmezse başka donanım hatası olabilir.
Teşekkürler önerin için. Umarım bir daha olmaz kesin olcak. Olduğunda dediğini deneyeceğim

Geri
Yukarı