Çözüldü R5 5600X boşta 62 iken yükte 85 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emperor4231

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Konya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP OMEN 30L, RTX 3060, Ryzen 5 5600X, HyperX 3200Mhz CL22 16GB Dual Kit
Meslek
Kılınç Makina Tarım Sanayi'de çalışıyor
Herkese iyi Sosyaller. 1.5 yıldır kullandığım HP Omen 30L kasamın işlemcisinin termal macununu yenilemeye karar verdim ve Arctic MX4 termal macun sürdüm. Eski macunu iyice silip işlemcinin üstüne sadece nokta gibi bıraktım ve fanı taktım. Stok fan ile kullanıyorum. Stres testi ve biraz oyun oynadıktan sonra 15-20 dakika bilgisayarı boş bıraktım ve hala ısısı 62 derecelerde geziyordu. Stres testinde 80 ve CS:GO oynarken 85 dereceleri görüyordu. Core Temp'i açık bırakıp 15 dakika bekledikten sonra maksimum ısı 88'e çıkmıştı. Bu değerler normal mi yoksa macunu mu yanlış sürmüş olabilirim? Bu arada evim abartılı olmasa da sıcak.

Çözüm
Şu anlık işimi görsün birkaç ay sonra soğutucu almayı planlıyorum. Yani şu anda 88 derece ile 2-3 saat CS:GO oynamak zarar vermez.

Şimdilik işini görür. Zaten bugün 88'lerde takılan işlemci yazın alev alır, o zamana kadar güzel ve etkili bir soğutucu alırsın artık.
İşinize yarayabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu hamlelerden sonra da çok düşmezse soğutucu değiştirmek gerekebilir. Stok soğutucu 5600X için biraz yetersiz kalabiliyor.

Herkese iyi Sosyaller. 1.5 yıldır kullandığım HP Omen 30L kasamın işlemcisinin termal macununu yenilemeye karar verdim ve Arctic MX4 termal macun sürdüm. Eski macunu iyice silip işlemcinin üstüne sadece nokta gibi bıraktım ve fanı taktım. Stok fan ile kullanıyorum. Stres testi ve biraz oyun oynadıktan sonra 15-20 dakika bilgisayarı boş bıraktım ve hala ısısı 62 derecelerde geziyordu. Stres testinde 80 ve CS:GO oynarken 85 dereceleri görüyordu. Core Temp'i açık bırakıp 15 dakika bekledikten sonra maksimum ısı 88'e çıkmıştı. Bu değerler normal mi yoksa macunu mu yanlış sürmüş olabilirim? Bu arada evim abartılı olmasa da sıcak.
Eğer stok soğutucuyu kallanıyorsan macun değiş aynısını bende yaşadım değiştirince düzeldi.

Razer Synapse Discord Omen Hub uygulamalarını kapatınca boşta 55-58 Dying Light'ta 80-81 CS:GO'da 85-88 arası görüyor ve 88 üstüne çıkmadı. Normal sayılır önceki değerleride yakındı.

Kimse kasaya bakmamış. O kasanın hava akışına göre normal sıcaklıklar. Macunu doğru sürmüşsün ve güzel dağılmış.

80 derecede dayanır o işlemci. Performans düşük değilse böyle kullanın yada kule tipi soğutucu takın bence.
Ya sizde konuyu okumamışsınız. Konunun başından beri kasanın kapağını aç dene diyorum.

Kimse kasaya bakmamış. O kasanın hava akışına göre normal sıcaklıklar. Macunu doğru sürmüşsün ve güzel dağılmış.

80 derecede dayanır o işlemci. Performans düşük değilse böyle kullanın ya da kule tipi soğutucu takın bence.

Performansım aynı ama sıcaklığı rahatsız etti sadece. Bilmiyorum belki ben boşa taktım kafaya.

Ya sizde konuyu okumamışsınız. Konunun başından beri kasanın kapağını aç dene diyorum.

Kapağı açık bıraktığımda da boşta 55-58 arasıydı ama arkada Razer Synapse ve Discord açıktı.

Geri
Yukarı