Çözüldü R5 5600X boşta 62 iken yükte 85 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emperor4231

Megapat
Makaleler
1
Yer
Konya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP OMEN 30L, RTX 3060, Ryzen 5 5600X, HyperX 3200Mhz CL22 16GB Dual Kit
Meslek
Kılınç Makina Tarım Sanayi'de çalışıyor
Herkese iyi Sosyaller. 1.5 yıldır kullandığım HP Omen 30L kasamın işlemcisinin termal macununu yenilemeye karar verdim ve Arctic MX4 termal macun sürdüm. Eski macunu iyice silip işlemcinin üstüne sadece nokta gibi bıraktım ve fanı taktım. Stok fan ile kullanıyorum. Stres testi ve biraz oyun oynadıktan sonra 15-20 dakika bilgisayarı boş bıraktım ve hala ısısı 62 derecelerde geziyordu. Stres testinde 80 ve CS:GO oynarken 85 dereceleri görüyordu. Core Temp'i açık bırakıp 15 dakika bekledikten sonra maksimum ısı 88'e çıkmıştı. Bu değerler normal mi yoksa macunu mu yanlış sürmüş olabilirim? Bu arada evim abartılı olmasa da sıcak.

Çözüm
Şu anlık işimi görsün birkaç ay sonra soğutucu almayı planlıyorum. Yani şu anda 88 derece ile 2-3 saat CS:GO oynamak zarar vermez.

Şimdilik işini görür. Zaten bugün 88'lerde takılan işlemci yazın alev alır, o zamana kadar güzel ve etkili bir soğutucu alırsın artık.
O zaman muhtemelen az gelmiştir macununuz.

Olabilir bu sefer de fazla sürdüm taşırmamaya özen gösterdim ama fanı takınca taşmıştır bir zararı olur mu?

AMD'nin soğutucusu sadece üzerinde Omen logosu var onu da yamuk yapıştırmışlar fabrikada.

Boşta 50 yük altında 75-80
Boştayken 50 yük altında 75-80 yazmış.
Şimdi anladım. Eskiden de kötüymüş zaten. Montajı son bir kez doğru yaptığınızdan emin olarak ve biraz daha fazla macun sürerek yapın. Sonrasında dediğim gibi kasanın yan kapağını açık bırakarak test edin. Ona göre sonuçları paylaşın.

Olabilir bu sefer de fazla sürdüm taşırmamaya özen gösterdim ama fanı takınca taşmıştır bir zararı olur mu?
Bu macunlar elektriği iletmediklerinden bir problem olmaz. Temizlerken dikkatli olmanız yeterli.

iletken değil zararı olmaz ama temizlemesi zor olur. işlemci üzerine ince bir tabaka halinde yayarak sürün, internetten video izleyin gerekirse. taşmazsa daha iyi olur.

İletken değil zararı olmaz ama temizlemesi zor olur. İşlemci üzerine ince bir tabaka halinde yayarak sürün, internetten video izleyin gerekirse. Taşmazsa daha iyi olur.

Bu sefer minimum 54 gördü ama CS:GO'da maksimum 88 gördü ortalama 80-85 arası seyreliyor ve kasa kapağı kapalıydı.

Core Temp maksimum ısıyı 95 derece olarak belirlemiş işlemciye.

Voltaj ve GHz sabitle sıcaklığı düşecektir. Soğutucu kule tipi veya sıvı soğutucu alırsan daha net sonuçlar alırsın.

Soğutucu almayı düşünüyorum ama şu anda biraz zor.

Geri
Yukarı