R5 5600X CPU package oyunlarda 81 dereceyi görüyor

WolfangGrimmer

Decapat
Daha fazla  
İşlemcim AMD 5600 X ve anakart ASUS TUF Gaming B550 PLUS.
Soğutucu Dark Freezer X120 kule tipi.
Oyunlarda CPU sıcaklığı 60-70 arası iken CPU diyot ve CPU package 78-81 dereceleri görüyor oyuna göre.
Bu durum normal mi değilse nasıl düzeltirim?

Normal değil, öncelikle O.C. yaptınız mı veya voltaj ayarını değiştirdiniz mi? Hangi termal macunu kullanıyorsunuz ve ne kadar süredir aynı termal macun sürülü? Stres testine sokup işlemcinin TDP değeri ve anlık güç tüketimini Aida64 ile gösterirseniz daha kesin sonuca varabiliriz.

Ryzen işlemciler için stok hızlara uygun voltaj değerleri vermiyor anakart 1.4 volt ile çalıştırıyor bu da yüksek sıcaklıkları doğuruyor manuel voltaj ayarlama ile uygun sıcaklıklara erişebilirsiniz.

Ryzen işlemciler için stok hızlara uygun voltaj değerleri vermiyor anakart 1.4 volt ile çalıştırıyor bu da yüksek sıcaklıkları doğuruyor manuel voltaj ayarlama ile uygun sıcaklıklara erişebilirsiniz.
Ryzen işlemciler için stok hızlara uygun voltaj değerleri vermiyor anakart 1.4
Normal değil, öncelikle O.C. yaptınız mı veya voltaj ayarını değiştirdiniz mi? Hangi termal macunu kullanıyorsunuz ve ne kadar süredir aynı termal macun sürülü? Stres testine sokup işlemcinin TDP değeri ve anlık güç tüketimini Aida64 ile gösterirseniz daha kesin sonuca varabiliriz.
O.C. Yapmadım hiç Dark Freezer X 120 soğutucunun termal macununu kullanıyorum ve 1-2 ay kadar oldu

1.2 volt 4.2 GHz bu değerler ile sıcaklıkları belirli bir oranda indirebilirsiniz duruma göre de artırabiliriz bu değerleri, bunun dışında aklıma ek bir çözüm gelmiyor yani orta seviye bir soğutucu alabilirsiniz eğer bütçeniz uygun ise.

1.2 volt 4.2 GHz bu değerler ile sıcaklıkları belirli bir oranda indirebilirsiniz duruma göre de artırabiliriz bu değerleri, bunun dışında aklıma ek bir çözüm gelmiyor yani orta seviye bir soğutucu alabilirsiniz eğer bütçeniz uygun ise.
Benim şuan 4.6 Ghz olması lazım. Düşürürsek performans ve fps de düşme olur mu?
Soğutucu önerir misiniz?

Benim şuan 4.6 Ghz olması lazım. Düşürürsek performans ve fps de düşme olur mu?
Soğutucu önerir misiniz?
Ben çok hissediliceğini pek düşünmüyorum. Şu an kullandığınız soğutucu 155mm kasanız 160mm'e de izin veriyordur diye düşünüyorum eğer bütçeniz yeter ise şu model işinizi görür, diğer üyeler buna nazaran daha iyi tavsiyeler de verebilir.

Stres testindeyken Aida64 ile TDP ve güç tüketimini gösteren bir ekran görüntüsü paylaşırsanız çözüm yolu sunabiliriz. Ek soğutucu almanıza gerek yok. Soğutucunuz 5600X için yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı