R5 5600X ekrana görüntü gelmiyor

Serkan61

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
Yeni sistem topladım.
MSI B450 Tomahawk Max.
Ryzen 5 5600X.
Viper 2x8GB RAM.
Sistemi kurduğumda CPU LED yanıyordu ve ekrana görüntü gelmiyordu bunun BIOS'u güncellemesini için olduğunu öğrendim ve BIOS'u güncellendi sonrasında DRAM LED'i yanmaya başladı ve ekrana yine görüntü gelmedi bende bir RAM'ı çıkarttım ve RAM'lerde mi sorun var kontrol edecektim sonrasında birini çıkarttım kasayı açtım bu sefer yine CPU LED yanmaya başladı ne yapamam gerek sorunu nasıl çözebilirim?
Önceden sadece CPU LED yanarken bu sefer CPU LED ve anakartın altında da LED varmış o da yanmaya başladı.

Dosya Ekleri

• IMG_20210403_002249.jpg
    IMG_20210403_002249.jpg
    112,2 KB · Görüntüleme: 111
Anakartinda varsa CLRTC jumperina 15 saniye boyunca metal bir cisimle dokundur veya BIOS pilini cikarip 10 dakika civari bekleyip geri tak. Ikiside BIOS resetleyecektir.
Hocam ile yaramadı.
İşlemcinin doğru takıldığından ve pinlerinde bir hasar olmadığından eminsiniz değil mi?

Hocam kontrol ettim işlemci yuvasına biraz termal macun değmiş ve işlemciyi de yerine sokarken 5 pinintan tarafına biraz değmiş sanırsam bu yüzden.
Uzay montaj yap.
Hocam hala dram ledi yanıyor.
Hocam ile yaramadı.

Hocam kontrol ettim işlemci yuvasına biraz termal macun değmiş ve işlemciyi de yerine sokarken 5 pinintan tarafına biraz değmiş sanırsam bu yüzden.

Hocam hala DRAM LED'i yanıyor.

Hocam RAM'lerin birini çıkardım ve açıldı ama hala CPU LED yanıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210403_114453.jpg
    IMG_20210403_114453.jpg
    234,3 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20210403_121832.jpg
    IMG_20210403_121832.jpg
    177,4 KB · Görüntüleme: 45
Muhtemelen ondandır, çünkü yeni termal macunlar elektriksel olarak yalıtkan olduğundan pinleri iptal etmiş olabilir. Dikkatli bir şekilde o kısmı temizleyin sorun çözüldü mü bakalım.

Muhtemelen ondandır, çünkü yeni termal macunlar elektriksel olarak yalıtkan olduğundan pinleri iptal etmiş olabilir. Dikkatli bir şekilde o kısmı temizleyin sorun çözüldü mü bakalım.
Hocam açıldı ama ramlerin birini çıkardıktan sonra açıldı ve hala CPU led yanıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210403_123314.jpg
    IMG_20210403_123314.jpg
    129,8 KB · Görüntüleme: 39
Hocam taktım şimdi sadece BIOS kaldı ayarları.
Bir de neden CPU LED yanıyor.
Öncelikle cpu güç girişini kontrol edin tam takılı ve temasızlık olmadığından emin olun,(ana kartın sol üstünde yer alır 8 pinlidir) RAM'lerin ikisini de ayrı ayrı 4 slota da deneyin, ana kartın 24 pin güç girişinin tam takılı ve temassızlık olmadığından emin olun, tam takılıysa çıkarıp birdaha takın, bilgisayarı fişten çekin BIOS pilini çıkarıp 1-2 dk bekleyin tekrar takın, eğer tüm adımları izleiyp sorun çözülmezseniz, problem muhtemelen anakart veya anakart soketinde, cpu veya cpu pinlerinden kaynaklanıyordur servise yollayın.

Geri
Yukarı