Çözüldü R5 5600X GTX 1660 Super Sistemde "Memory Management" Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Cufa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir bilgisayar topladım ama başım sıkıntıdan kurtulmuyor. Mavi ekran Memory management hatası alıyorum.
2-3 günde bir bilgisayarı başlattığım zaman hata veriyor sonra kendiliğinden tarayıp tekrardan başlıyor.
Oyunlar oynuyorum birçok şey yapıyorum sıkıntı yaşamıyorum, fakat 2-3 günde bir aynı hatayı veriyor.

Windows bellek tanıma (RAM) testini yaptım sıkıntı çıkmadı.
Memtest86 testini yaptım RAM'de sıkıntı çıkmadığını söyledi.

HD Tune ile test yaptım bir sıkıntı çıkmadı.

Başka ne gibi testler yapabilirim? Yazılımsal olarak yapılması gereken birçok şeyi YouTube gibi yerlerden izledim vs ama çözüm alamadım.

Bir de sürekli internetim kesiliyor, internetim kesildiği zaman sorun gider diyorum. Ağı sıfırlıyor ve yönetici olarak yeniden başlatıyor bilgisayarı. İnternet için servis sağlayıcı ile sürekli görüşüyorum sinyal vs sorunu varmış, modem mi bozuk değil mi bilmiyorum hala cevap bekliyorum kendilerinden. Bozuk modem mavi ekran hatası verdirir mi?

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yeni bilgisayar toplayıp aylarca böyle sıkıntı yaşamak çok can sıkıcı.

Sistem.
Anakart MSI X570'a Pro (anakart'ın 8+4 Power girişin 4Ü boş)
işlemci 5600X Ryzen 5
RAM Patriot Viper Steel 8x2 (16 GB) 3200MHz.
Ekran kartı Palit GeForce GTX 1660 Super.
Power Supply Thermaltake 650 Watt.
2 HDD.
1 SSD.
1 M.2 SSD.

WhoCrashed ile yakalanan sıkıntılar.

crashed.jpg

Memtest86 sonuçları

IMG_20210223_222435.jpg

IMG_20210223_222447.jpg

Çözüm
1) Mail.ru Anti-Cheat kaldırın.

2) Bluestacks kaldırın.

3) MSI uygulamalarını kaldırın.

4) BIOS güncelleyin. Güncel BIOS dosyası aşağıda yer alıyor.

Çözülürse bildirmeyi unutmayın.
Enes ilgin, yardımın için teşekkür ederim.

Bluestacks zaten yüklü değil yüklemeye çalışınca alıyorum bu hatayı. Ama sonrasında giriş yapmak istesem bile yapamıyorum. Sonrasında kaldırıyorum. Mail.ru Anti-Cheat ise bilgisayarda bulamadım. Bluestacks ile yükleniyor belki. Bilmiyorum.

MSI uygulamalarını sildim.

Buraya mesajı attıktan sonra BIOS güncellemesini gördüm ve sen cevap yazdığın zaman onu yüklüyordum.

Bir süre daha kullanalım bakalım sonuç ne olacak.
MSI Dragon Center'ı da kaldırayım mı?
Ve şimdi de ilk defa oyun oynarken bu hatayı aldım.

IMG_20210304_214340.jpg
whea uncorrectable error hatası
Enes seni sürekli rahatsız ediyorum. Hakkını helal et. Başka cevap veren olmadığı için.

Anakartı değiştirme imkanım var sence değiştirsem çözüm olur mu?

@Enes3078
Herkese merhaba.

Ana kartı değiştim, Bellek (RAM) değiştim. 20 kere format attım.

Yeni ana kart alalı bir ay oldu olacak. Bu sefer başka bir Android emülatör yüklemeyi denemek istedim. Nox Player yüklenirken yine, yeniden Mavi ekran hatası aldım.

Minidump dosyası 033021-11453-01.dmp

Yeni ana kartı aldığımdan bu yana ilk defa mavi ekran hatası aldım. Bu hatayı da Android emülatör yüklerken aldım.

Sıkıcı.
--------------------------------------------------------------------

Herkese tekrar Merhaba.

Sorunumu çözdüm.

"Denetim Masasından Program Ekle/Kaldır bölümüne girin. Burada sol tarafta Windows Özellikleri Aç veya Kapat yazan yeri açın. Daha sonra Net Framework 3.5 aktif edin. Listeden aşağı inip Hyper-V özelliğinin yanındaki işareti kaldırın. Tamam diyerek menüden çıkın. İşlemlerin aktif olması ve güncellemenin yapılması için yeniden başlatma uyarısı verecek. Onaylayın ve sistem yeniden açılırken yapılacak güncelleme işlemlerinin bitmesini bekleyin.

Daha sonra; Bios ayarlarında Virtualization Technology (SVM) isimli özelliğin enable olması gerekir. Önce bunu kontrol edin. Eğer ki disable konumdaysa (sanallaştırma teknolojisinin biostadaki ayarı bu, kapalı olursa sorunu yaşamanız muhtemel)"

Bu sorunu çözdüğüm için o kadar mutluyum ki anlatamam arkadaşlar. Umarım benim gibi sorun yaşayan birilerine yardımcı olurum.

Clock Watchdog Timeout hatası çözümü, Mavi Ekran hatası çözümü, Android Emülatör hatası çözümü, Bluestack mavi ekran hatası çözümü, Nox Player mavi ekran hatası çözümü.
Dump dosyalarını istemeyeceğim şimdilik çünkü sorun belli. Parametrelere göre aradığımızda aşağıdaki sonuçlar çıkıyor.

1614113686558.png

1614113712870.png

Çözüm önerim ise XMP profilini kapatıp bir de öyle test yapmanız. BIOS güncel değilse güncellemeniz ve herhangi bir overclock işlemi varsa geri almanız. Bu işlemler sonrası sorun çözülecek ya da Memtest86 XMP kapandıktan sonra hata varsa tespit edecek.

Dump dosyalarını istemeyeceğim şimdilik çünkü sorun belli. Parametrelere göre aradığımızda aşağıdaki sonuçlar çıkıyor.

Eki Görüntüle 893331

Eki Görüntüle 893332

Çözüm önerim ise XMP profilini kapatıp bir de öyle test yapmanız. BIOS güncel değilse güncellemeniz ve herhangi bir overclock işlemi varsa geri almanız. Bu işlemler sonrası sorun çözülecek ya da Memtest86 XMP kapandıktan sonra hata varsa tespit edecek.
Merhaba Enes.

Cevabın için teşekkür ederim. Akşam eve gidince ilk fırsatta XMP'yi kapatıp test yapacağım. BİOS en son sürümde güncel. Açıkçası ben de RAM hatasından kaynaklandığını düşünüyorum ama test sonuçları yüzünden kafam karışıktı.

Sorun belli demişsin ama beni mazur gör bilmediğimden soruyorum, sence sorun ne şimdilik?

Sorun bence RAM'den dolayı, ki verdiğiniz görsele göre bu parametrelerin açıklamasını da anlattım. Siz XMP kapatıp Memtest86 yapın ve yine hata bulunmazsa XMP kapalı bir biçimde kullanın illaki çözülecektir. Yine devam ederse dump paylaşırsınız.

Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir bilgisayar topladım ama başım sıkıntıdan kurtulmuyor. Mavi ekran Memory management hatası alıyorum.
2-3 günde bir bilgisayarı başlattığım zaman hata veriyor sonra kendiliğinden tarayıp tekrardan başlıyor.
Oyunlar oynuyorum birçok şey yapıyorum sıkıntı yaşamıyorum, fakat 2-3 günde bir aynı hatayı veriyor.

Başka ne gibi testler yapabilirim? Yazılımsal olarak yapılması gereken birçok şeyi YouTube gibi yerlerden izledim vs ama çözüm alamadım.

Bir de sürekli internetim kesiliyor, internetim kesildiği zaman sorun gider diyorum. Ağı sıfırlıyor ve yönetici olarak yeniden başlatıyor bilgisayarı. İnternet için servis sağlayıcı ile sürekli görüşüyorum sinyal vs sorunu varmış, modem mi bozuk değil mi bilmiyorum hala cevap bekliyorum kendilerinden. Bozuk modem mavi ekran hatası verdirir mi?

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yeni bilgisayar toplayıp aylarca böyle sıkıntı yaşamak çok can sıkıcı.

Sistem.
anakart MSI X570A PRO (anakart'ın 8+4 Power girişin 4Ü boş)
işlemci 5600X Ryzen 5
ekran kartı Palit GeForce GTX 1660 Super.
2 HDD.
1 SSD.
1 M.2 SSD.

Eki Görüntüle 893302

Memtest86 sonuçları

Eki Görüntüle 893303

Eki Görüntüle 893304

RAM'lerini anakartın uygunluk segmentinden mi seçtin ya da SSD'lerini? Bunlar çok önemli, bence ana artın uygunluk segmentinden işlemcine göre seçiliyor RAM.

Sorun bence RAM'den dolayı, ki verdiğiniz görsele göre bu parametrelerin açıklamasını da anlattım. Siz XMP kapatıp Memtest86 yapın ve yine hata bulunmazsa XMP kapalı bir biçimde kullanın illaki çözülecektir. Yine devam ederse dump paylaşırsınız.

RAM'lerini anakartın uygunluk segmentinden mi seçtin ya da SSD'lerini? Bunlar çok önemli, bence ana artın uygunluk segmentinden işlemcine göre seçiliyor RAM.

Tekrar merhaba.

Enes, senin yazdıklarından sonra Amazon ile görüştüm ürünleri şartsız iade alacaklarını söylediler, fakat yine de testi yapacağım birazdan.

11onbir11, sizin dediğinize nereden bakabilirim? Nasıl ayarlayabilirim?

Tekrar merhaba.

Enes, senin yazdıklarından sonra Amazon ile görüştüm ürünleri şartsız iade alacaklarını söylediler, fakat yine de testi yapacağım birazdan.

11onbir11, sizin dediğinize nereden bakabilirim? Nasıl ayarlayabilirim?
https://www.msi.com/Motherboard/sup...-5000 kutucuğunu tıklayıp seçmen gerekiyor.
Arkadaşlar merhaba.

Sistem.
işlemci 5600X Ryzen 5
2 HDD.
1 SSD.
1 M.2 SSD.

Eki Görüntüle 893302

Memtest86 sonuçları

Eki Görüntüle 893303

Eki Görüntüle 893304
bellek RX 5000 seç
Arkadaşlar merhaba.

Sistem.
işlemci 5600X Ryzen 5
2 HDD.
1 SSD.
1 M.2 SSD.

Eki Görüntüle 893302

Memtest86 sonuçları

Eki Görüntüle 893303

Eki Görüntüle 893304
senin sistemine uyumlu ramler...

2 (1).jpg2 (2).jpg
2 (3).jpg

Sonuçlar burada Enes. Yorumunu bekliyorum.
https://www.msi.com/Motherboard/sup...-5000 kutucuğunu tıklayıp seçmen gerekiyor.

bellek RX 5000 seç

senin sistemine uyumlu ramler...
Teşekkür ederim 11onbir11. Yeni RAM'leri buradan bakıp almaya çalışacağım.

O halde XMP kapalı ve OC olmadan kullanın sistemi. Yine olursa minidump dosyanızı aşağıdaki rehbere göre paylaşın.

O halde XMP kapalı ve OC olmadan kullanın sistemi. Yine olursa minidump dosyanızı aşağıdaki rehbere göre paylaşın.

RAM'leri değiştireceğim. Sonrasında yine bu konuya yorum yazarım ki benim gibi sorunu olanlara yol gösterir belki.

İlginiz için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar.
Arkadaşlar tekrar merhaba.

RAM'leri değiştirdim. Yaklaşık olarak bir haftadır kullanıyorum. Fakat yine mavi ekran hatası aldım. Bu sefer BlueStacks uygulamasını yüklerken clock_watchdog_timeout hatası aldım.

XMP açık RAM'ler 3200 de çalışıyor. Ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Çok canım sıkılıyor bu duruma. RAM'leri değiştirmeden önce PC açılırken hata veriyordu. Şimdi uygulamayı yüklerken verdi bu hatayı.

Aldığım RAM.
Kingston HyperX Fury RGB 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 soğutuculu CL16 PC RAM HX432C16FB3AK2/16

Yardımlarınızı bekliyorum.
@Enes3078

IMG_20210303_142818.jpg

RAM'leri değiştirerek Memory management hatasını almıyorum artık. Fakat başka bir problemim olduğu için başka konu açıyorum mecburen.

Teşekkürler.

Geri
Yukarı