R5 5600X için abartı soğutucuya gerek yok!

Arkadaşlar bazen görüyorum bu işlemci için sıvı soğutucu önerisi isteyenler var. Keyfi ya da görsel olarak sıvı soğutucu alınabilir, ama performans için bence gerek yok.
Kullandığım anakart B450 chipset'ine sahip: ASUS ROG STRIX B450-F

İşlemci üzerinde kullandığım hava soğutucuyu bundan 6-7 ay önce 240 TL fiyatına Vatan Bilgisayar'dan satın almıştım. Şu an fiyatı 537 TL.
Model; Xigmatek Windpower WP1264.
Soğutucunun fanlarına ait değerler;

Hava akış: 58.5 CFM.
Hava basınç: 2.39mm-H2O

BIOS üzerinden default ayarlar ile CPU-Z benchmark skorlarım;
Single Core: 640.
Multi Core: 4.800
AIDA64 stres test sıcaklık maksimum 77 derece, genelde 73-74 arası gidip geliyor.

Dün PBO + curve optimizer ayarı yaptım. Sıcaklık konusunda pek bir şey değişmedi. Performans olarak şu şekilde oldu;
Single Core: 676.
Multi Core: 5.200

Bana kalırsa düşük güç tüketimi isteyen bu işlemci için fazla para vermeye gerek yok. Canınız isterse sıvı soğutucu alabilirsiniz elbette ki, ama performans için gerek yok.
Bu arada default Auto olan voltaj ayarını manuel yaparak bir tık voltaj düşürebilirsiniz. Bu şekilde de sıcaklık konusunda düşüş yaşarsınız. Ama bence voltajı hiç ellemeyin. Bir tık idare eden hava soğutucu ile sıcaklık konusunda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Teşekkürler.
Stok soğutucudan 2-3 °C düşük sıcaklık için 550 lira vermeye değer mi?

Stok soğutucudan 2-3 °C düşük sıcaklık için 550 lira vermeye değer mi?

Ben işlemcimi kutulu satın almıştım. İçinde ki stock soğutucu yetmiyordu. Bir nebze olsun sıcaklık düşürmek için o zamanlar şu an kullandığım soğutucuyu 250 TL'ye almıştım. Ryzen 5 5600X orjinal kutusu içinden çıkan stock soğutucu herkesin bildiği üzre kötü performans'a sahip :)

Bende 5600X i Corsair H100X sıvı soğutma ile kullanıyorum. Yükte 60 dereceyi görmedim Amazon'da 663 TL'ye almıştım uyguna geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı