R5 5600X için anakart önerisi

fasulye3

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Halihazırda Ryzen 3 1300X ve ASUS Prime B350M-A ikilisini kullanıyorum. İşlemcim artık fazlasıyla yetersiz gelmeye başladı, 5600X almayı düşünüyorum durum böyle olunca anakartı da değiştirmem gerekiyor. Bilgi sahibi arkadaşlardan alacağım işlemci ile uyumlu F/P anakart önerilerinizi bekliyorum.

Opsiyonel olarak anakart masrafına girmeden şu anki kullandığım anakart ile kullanabileceğim işlemci önerilerinize de açığım.

Yani, eğer B350 yongaların desteği varsa (ki var diye biliyorum) Ryzen 5 3600 ama VRM tier List'te tier F olarak görünmesinden dolayı pek Ryzen 5 3600 öneresim gelmiyor.

5600X + B550M Pro VDH bence çok makul bir tercih olur.

Tabii şöyle bir şey var, ekran kartın nedir? Hangi türdeki oyunları oynuyorsun? Bunu sormamın sebebi giriş ve orta seviye ekran kartlarında AAA oyunlarda Ryzen 5 3600 ile Ryzen 5600X arasında fark olmaması, üst seviye ekran kartlarında çıkıyor bu fark. Eğer işlemci odaklı FPS oyunları oynuyorsan ayrı tabii.

Bu dediğim durum eğer sende geçerli ise 5600X değil 3600 alabilirsin. Tabii işin içine yükseltmeler bilmem neler girerse ayrı, o zaman 5600X.

Merhaba, ben de merak ediyorum açıkçası. AAA oyunlar için 5600x ve 3060ti ekran kartı hangi anakartı önerirsiniz 550 ve 560 serisinden?

Kendinize ayrı konu açmanız daha iyi olur bunun için. Ama dediğim B550M Pro VDH ihtiyaçlarınızı yine karşılar.

Yani, eğer B350 yongaların desteği varsa (ki var diye biliyorum) Ryzen 5 3600 ama VRM tier List'te tier F olarak görünmesinden dolayı pek Ryzen 5 3600 öneresim gelmiyor.

5600X + B550M Pro VDH bence çok makul bir tercih olur.

Tabii şöyle bir şey var, ekran kartın nedir? Hangi türdeki oyunları oynuyorsun? Bunu sormamın sebebi giriş ve orta seviye ekran kartlarında AAA oyunlarda Ryzen 5 3600 ile Ryzen 5600X arasında fark olmaması, üst seviye ekran kartlarında çıkıyor bu fark. Eğer işlemci odaklı FPS oyunları oynuyorsan ayrı tabii.

Bu dediğim durum eğer sende geçerli ise 5600X değil 3600 alabilirsin. Tabii işin içine yükseltmeler bilmem neler girerse ayrı, o zaman 5600X.

Açıklayıcı bir şekilde yazdığınız için teşekkür ederim. Oyun için değil, işlemci gücü gerektiren işlemler yaptığım için ekran kartını belirtmedim.

Önerdiğiniz anakartı BIOS Update yapmadan kullanabilir miyim?
Overclock konusunda sorun yaşar mıyım?

Son olarak yanlış hatırlamıyorsam şu anki kullandığım anakart ile 3600X kullanabiliyorum. 3600'i seçmenizin sebebi nedir?

Açıklayıcı bir şekilde yazdığınız için teşekkür ederim. Oyun için değil, işlemci gücü gerektiren işlemler yaptığım için ekran kartını belirtmedim.

O zaman 5600X yerine 3800X ya da 5800X almanızı tavsiye ederim. Çekirdek sayısının avantajını kullanır böylece.

Önerdiğiniz anakartı BIOS Update yapmadan kullanabilir miyim?

Genelde B550 yonga setli anakartlar 5000 ready oluyor.

Son olarak yanlış hatırlamıyorsam şu anki kullandığım anakart ile 3600X kullanabiliyorum. 3600'i seçmenizin sebebi nedir?

Arada sadece frekans farkı var, harcanan paraya ve TDP'ye değmediğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı