R5 5600X için RTX 3070 tavsiyesi

Discorama Music

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Dj,Arranger,Music Producer
Herkese merhaba,
Yeni topladığım Ryzen 5600X, 4133 MHz Patriot 32 GB RAM, Tomahawk B550 anakart, 1 TB NVMe parçaları bulunan kasamı eski kasama monte ettim, eski kasam da aynı zamanda 4 adet HDD mevcut (işim işe ilgili, çıkaramam)
Aynı zamanda bu kasada NVMe kısmında Hackintosh kurulu, Windows tarafı ise Samsung SSD'de kurulu, şimdi halihazırda kasada bulun RX 580 8 GB ekran kartımı artık güncelleyip RTX 3060 Ti'ya da 3070 almayı planlıyorum, fakat bu kart Dual fanlı bir model olmalı ki kasama sığsın, RX'i sökemiyorum çünkü Hackintosh tarafında RTX desteği yok ve çalışmıyor henüz. Sahip olduğum monitör ise Samsung CHG70, muhtemelen onu da Odyssey G7 ya da Türkiye fiyatları mantıklı olursa Neo g8'e çevireceğim.

Şimdi sormak istediğim sorular şunlar;

1- Dual fanlı bir 3070 (ASUS Dual gibi) ısınma problemi yaşar mı?

2- eğer 3 fanlı bir model almam gerekliyse HDD çokluğundan dolayı ve hepsini takabileceğim bana hangi kasaları önerebilirsiniz?

3- VRAM kalitesi konusunda Dual ve 3 fanlı en iyi modeller hangileri? (marka takıntım yok, düzgün çalışsın yeter.)

4- 650 watt PSU takılır, güç sorunu yaşar mıyım?

5- Ryzen 5600X ile darboğaz yaşar mıyım, yüksek Hz monitör ile daha çok çalışacağından dolayı bu sorun oluşumu engellenirmi, oynadığım oyunlar Warzone, Overwatch2, ayrıca RTX 3070 Ti almaya değer mi yoksa ileride 4000 serisini çıktığında mı yeni model almakmı mantıklı? (işlemciyi de upgrade ederim ileride sorun değil) AMD kartları RTX özellikleri olmadığı için es geçiyorum, çünkü amacım RTX özellikli düzgün bir kart.

RTX 3070 Ti alacağınızı varsayarsak zaten iki fanlı olarak TR içerisinde bir tek Galax alabiliyorsunuz. O da orta halli bir soğutma performansı sunuyor. Eğer hem 3 fanlı ekran kartı olsun hem de kasa güncellenecek diyorsanız aşağıdaki gibi bir kombinasyon yapılabilir.

RTX 3070 Ti alacağınızı varsayarsak zaten iki fanlı olarak TR içerisinde bir tek Galax alabiliyorsunuz. O da orta halli bir soğutma performansı sunuyor. Eğer hem 3 fanlı ekran kartı olsun hem de kasa güncellenecek diyorsanız aşağıdaki gibi bir kombinasyon yapılabilir.

Peki VRAM kalitesi olarak nasildir? ASUS Dual'ya da Ventus'ta alabilirim ikinci el garantili sorun degil.Malum sitede ilanlari mevcut.

Peki VRAM kalitesi olarak nasıldır? ASUS Dual'ya da Ventus'ta alabilirim ikinci el garantili sorun degil. Malum sitede ilanlari mevcut.
RTX 3070 Ti için ASUS Dual alamazsınız. Böyle bir model yok. 3 fanlı MSI Ventus alınabilir. Lakin ona gelene kadar Gigabyte Aorus Master çok daha iyi bir üründür.

RTX 3070 Ti için ASUS Dual alamazsınız. Böyle bir model yok. 3 fanlı MSI Ventus alınabilir. Lakin ona gelene kadar Gigabyte Aorus Master çok daha iyi bir üründür.

Yok, 3070 icin soyledim ASUS'u, Ti modeline gerek var mı onu da bilmiyorum açıkçası, oynadigim oyunlar belli cunku.

Yok, 3070 için söyledim ASUS'u, Ti modeline gerek var mı onu da bilmiyorum açıkçası, oynadığım oyunlar belli çünkü.
Tercih orada size kalır. Eğer fiyat farkı uçuk değilse Ti alın tabii. Eğer tercih RTX 3070'ten yana olacaksa ASUS Dual alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı