R5 5600X için soğutucu önerisi

Cihan Kazankaya

Centipat
Herkese merhabalar, yaklasik 8 ay önce almis oldugum R5 5600X işlemcinin bugün 95-100 derecelere ciktigini fark ettim. Isinden anlayan bir bilgisayarcıya goturup yenilettirdim fakat sonuc hala ayni. Bende sogutucusunu değiştirmeye karar verdim. Bu islemcinin cok isinmasina izin vermeyecek ve kasamin destekleyecegi bir sogutucu onerebilir misiniz?
Bütçe 1000 TL.
Sistemim:
CPU: R5 5600X.
GPU: GTX 1060 6 GB.
Anakart: X570A Pro.
RAM: 16 GB Corsair 3200 MHz.
Kasa: Cooler Master Masterbox Lite 5 500W.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhabalar, yaklasik 8 ay önce almis oldugum R5 5600X işlemcinin bugün 95-100 derecelere ciktigini fark ettim. Isinden anlayan bir bilgisayarcıya goturup yenilettirdim fakat sonuc hala ayni. Bende sogutucusunu değiştirmeye karar verdim. Bu islemcinin cok isinmasina izin vermeyecek ve kasamin destekleyecegi bir sogutucu onerebilir misiniz?
Bütçe 1000 TL.
Sistemim:
CPU: R5 5600X.
GPU: GTX 1060 6 GB.
Anakart: X570A Pro.
RAM: 16 GB Corsair 3200 MHz.
Kasa: Cooler Master Masterbox Lite 5 500W.

Alternatif olarak.

O kasa soğutma olarak çok kötü. Sadece soğutucu almak yerine daha iyi bir kasa ve soğutucu alıp ekran kartını da daha serin yapabilirsin.

Dark DKCHMAXV12 Led Fanlı ATX Oyuncu Bilgisayar Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Aerocool AirHawk Duo ARGB AIRHAWKD Led Fanlı ATX Bilgisayar Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Buradaki konuma bakabilirsiniz. Ancak her şeyden önce işlemcinizi hava ile mi sıvı ile mi soğutmak istediğinize karar vermelisiniz. Benim işlemcim henüz o kadar ısınmasa da Scythe Fuma 2 siparişi verdim. Bütçem 800₺ bandında olduğu için ve sıvı soğutmalara pek güvenemediğimden (Teknoloji şans işidir demişlerdi, ben de akıtır makıtır diye tırsıyodum zaten. Binde bir ihtimal de olsa gönlüm el vermedi.) hava soğutucularına yöneldim. Kasanıza uygun, cebinizi yakmayacak bir soğutucu arıyorsanız ve benim gibi OC işine girmeyecekseniz, yeterli olacağını düşünüyorum. Fiyat nerede daha ucuzsa oradan tercih edebilirsiniz. Lakin kasanızın hava akışını göz önünde bulundurun. Referans alacağınız benchmarklar ile arasında fark olabilir. Ürün için:

SCYTHE FUMA 2 SCFM-2000 INTEL1151/50/55/56/1366/2011v3/2066, AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 İşlemci soğutucusu - inventus

Ancak bunların yanında ben sıvı soğutma da düşünürüm derseniz @Amanita arkadaşımızın önerdiği bu soğutucu hakkında çok başarılı olduğunu duydum, düşünülebilir.

Son düzenleme:
İsteğiniz 240 veya 280mm sıvı soğutma ise arkadaşlar SilverStone PF ve Arctic Liquid Freezer II modellerini atmış. Eğer isteğiniz 360mm bir sıvı soğutma ise Enermax Aquafusion 360mm var. Amazonda satılmaktadır.

Performansı Arctic Liquid Freezer II 280mm sıvı soğutucudan 1-2 derece daha fazla. Seçim tamamiyle size ait. İsteğiniz 360mm ise Enermax önerebilirim. İsteğiniz tamamiyle "Benim için sadece sıcaklık önemli, boyutu önemsiz." derseniz Liquid Freezer II var.

Link: Enermax Aquafusion 120 CPU su soğutucu 360 mm ELC-AQF360-SQA : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Geri
Yukarı