R5 5600X mi, i5-11600K mi?

Bütçe
6500

MorganBatu

Hectopat
Apex Legends odaklı kullandıgım bilgisayarımı yüksek FPS almak için işlemci ve anakart yükseltmesi yapmaya karar verdim.

Mevcut sistemim budur:
  • Ryzen 7 2700
  • STRIX 1080 Ti
  • Gigabythe B450M DS3H

Bu sisteme; Ryzen 5 5600X / i5 11600K ve 12600K arasında kaldım.
Bütçe: 6500-7000.

Intel tarafında bir de sıvı soğutmaya ihtiyacım olacağı aşikar, iyi FPS alabilmem için hangisini tercihte bulunmam benim için daha faydali olur?
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
5600X ve 11600K birbirine yakın performansları olan işlemciler ve ikisi de aslında güçlü soğutucuya ihtiyaç duyuyor. Elindeki anakart 5600X'i desteklediği için onu alman daha mantıklı olur. İlla anakart yükseltirim dersen de 12600K en mantıklı seçim olur hem daha güçlü hem de daha güncel olmasi acisindan ama orada da anakart masrafı biraz fazla olur hele Z serisi alirsan neredeyse işlemci parası odersin anakart için.

5600X ve 11600K birbirine yakın performansları olan işlemciler ve ikisi de aslında güçlü soğutucuya ihtiyaç duyuyor. Elindeki anakart 5600X'i desteklediği için onu alman daha mantıklı olur. İlla anakart yükseltirim dersen de 12600K en mantıklı seçim olur hem daha güçlü hem de daha güncel olmasi acisindan ama orada da anakart masrafı biraz fazla olur hele Z serisi alirsan neredeyse işlemci parası odersin anakart için.
Yorumunuz için teşekkürler çok mantıklı geldi, söylediginizden anladıgımda 7000 bütçe anakart işlemci sıvı soğutma için zaten yeterli olmayacagi.Anakart degiştirmek istememin sebebi Balistick 3600 mhz ram mevcut bendeki anakart max 3200 mhz destekliyor anakart degiştirmek istememin tek sebebi aslında bu

Yorumunuz için teşekkürler çok mantıklı geldi, söylediginizden anladıgımda 7000 bütçe anakart işlemci sıvı soğutma için zaten yeterli olmayacagi.Anakart degiştirmek istememin sebebi Balistick 3600 mhz ram mevcut bendeki anakart max 3200 mhz destekliyor anakart degiştirmek istememin tek sebebi aslında bu

Bu fiyata gaming edge wifi modeli var. İşlemci fiyatina ve diğer sitelere bakmadim ama anakart pahalı.
Hocam senin anakart 3600 Mhz'ye kadar destekliyor gözüküyor aslında üretici sitesinde. Aslında en F/P yükseltme 5600/5600X ve tercihe göre kaliteli bir kule ya da sivi soğutma yukseltmesi olabilir. Ama daha güçlü ve güzel bir anakart aliym dersen b550 Gaming Edge Wifi modeli 2500 civarina bulunabiliyor. 5600/X ve Gaming Edge Wifi alabilirsin 6000 civarına gelir. 1500 lira civarina da sıvı sogutma bulabilirsin diye düşünüyorum. Yine de anakart ve sivi soğutma için konu aç bence şu an piyasa arastirmiyorum belki daha F/P veya aynı fiyatlara daha kaliteli anakart vardır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı